YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Onlar izinde, biz çalışıyoruz''
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'deki "demokratik açılım" görüşmeleri sırasında CHP'nin "Atam İzindeyiz" pankartına atıfta bulunarak, "Onlar izindeler biz çalışıyoruz." dedi.
''Onlar izinde, biz çalışıyoruz''
15 Kasım 2009 / 16:36 Güncelleme: 15 Kasım 2009 / 17:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TBMM'deki "demokratik açılım" görüşmeleri sırasında CHP'nin "Atam İzindeyiz" pankartına atıfta bulunarak, "Onlar izindeler biz çalışıyoruz." dedi.

CHP'nin Meclis Genel Kurulu'nda oturumu provoke etmeye kalktığını belirten Başbakan, "Atam izindeyiz diyorlar. 'Atam eserlerine sahip çıkacağız' diyorlar. Yahu size zaten alıştık. Siz bunu her zaman yapıyorsunuz da 'Atam izindeyiz' diyerek, bugüne kadar ne yaptınız, bir dikili ağacınız var mı bu ülkede? Yok. Ha ama şunu söyleyebilirim. 'Atam izindeyiz' diyorlar ya, doğru. Onlar izindeler, biz çalışıyoruz. Farkımız bu." diye konuştu.

Başbakan Tayyip Erdoğan, TBMM'de görüşülen 'Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi' için çıktığı Anadolu seferinin ikinci durağında İzmir'e geldi.

AK Parti'nin iktidara geldiği 2002 yılından sonra bölüm bölüm duble yol haline getirilen 590 kilometrelik İzmir- Ankara bölünmüş devlet karayolunun açılışına katılan Başbakan, halkla diyalog şeklinde geçen konuşma yaptı.

"Kardeşlik projesini size anlatmaya geldim." ifadesi kullanan Erdoğan projeye karşı çıkan CHP ve MHP'yi eleştirdi.

Ana muhalefet liderinin sadece laf ürettiğinin altını çizen Erdoğan, Baykal'ın gerici olduğunu kaydetti.

Erdoğan, "Ana muhalefet lideri hangi yüzyılda yaşıyoruz? Atatürk muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmaktan bahsetti, peki ya sayın Baykal, sen bu işin neresindesin? Muasır medeniyetler seviyesinin üstüne çıkmanın gayretinde misin, yoksa dört dörtlük bir gerici misin? İnan gerici. Niye? Çağın çok gerisinde yaşıyor." şeklinde konuştu.

"Demokratik açılım'' ile ilgili vatandaşlara bilgi veren Başbakan Erdoğan, demokrasinin özgürlüğün herkes için olduğunu anlattı.

Demokrasinin askıya alındığı dönemde Türkiye'nin her alanda geriye gittiğini kaydeden Başbakan, şunları söyledi: "Geçmiş dönemleri bir hatırlayın. Türkiye'de ne zaman demokrasi askıya alındıysa, aynı yıllar içinde Türkiye'nin kalkınması da ilerlemesi de ne yazık ki askıya alınmıştır. Demokrasinin askıya alındığı yıllarda, demokrasinin kesintiye uğradığı dönemlerde, demokrasinin zaafa uğradığı yıllarda, Türkiye hep gerilemeye başlamıştır."

Hükümetin icraatlarından bahseden Erdoğan, yaptıkları hizmetleri muhalefetin hafızasının almadığına işaret ederek, "Onların idraki maalesef yapılan hizmetlere yetişmez. 'İdraki meali bu küçük akla gerekmez, zira bu terazi, bu kadar sıkleti çekmez' diyor şair.'' açıklamasını yaptı.

Türkiye'de emeklerin zayi edildiği, insanların enerjisinin boşa harcandığı o yıllara asla geri dönmeyeceğine dikkat çeken Erdoğan, hedefleri her geçen gün büyüttüklerini anlattı.

Türkiye'nin her tarafını gezdiklerini söyleyen Başbakan, şöyle konuştu: "Türkiye'nin geleceğinin temellerini atmak zorundayız. Yoksa yarın yavrularımız gelecek. 'Anacığım ne yapayım, Ergenekon'un avukatıyım' diyor beyefendi. Parlamentoda toplantı yapıyoruz, bakıyorsunuz ki CHP milletvekili birilerini tutup izleyici koltuklarının üzerinden orada provoke ediyor. İzleyici tribününde alkış dahi olamaz, slogan atılamaz. Bütün bunlara rağmen alıyor oraya getiriyor. Sonra da orada slogan attırıyor. Meclis'in sükunetine, suhuletine ters hareketler yaptırıyor. Bir hafta önce yaşadık. Ellerinde pankartlarla Meclis Genel Kurulu'nda oturumu provoke etmeye kalktılar."

Demokratik Açılım ile ilgili vatandaşlara bilgi veren Başbakan Erdoğan, ''Değerli kardeşlerim herkesin şunu iyi anlamasını istiyorum. Demokrasi hepimiz içindir, özgürlükler hepimiz içindir. Geçmiş dönemleri bir hatırlayın, Türkiye'de ne zaman demokrasi askıya alındıysa, aynı yıllar içinde Türkiye'nin kalkınması da ilerlemesi de ne yazık ki askıya alınmıştır. Demokrasinin askıya alındığı yıllarda, demokrasinin kesintiye uğradığı dönemlerde, demokrasinin zaafa uğradığı yıllarda, Türkiye hep gerilemeye başlamıştır.'' görüşünü savundu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler