YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'One minute'in ikinci versiyonu'
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Erdoğan'ın AKPM'deki konuşmasını eleştirdi.
'One minute'in ikinci versiyonu'
14 Nisan 2011 / 16:29 Güncelleme: 14 Nisan 2011 / 16:45

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinde (AKPM) yaptığı konuşmayı değerlendirirken, ''Bir zamanlar Süper Mario vardı, Süper Tayyip oldu. Kendisine önerim; Obama ile bir one minute şov yapmaları'' dedi.

Vural, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Erdoğan'ın AKPM'de yaptığı konuşmaya ilişkin görüşlerini açıkladı. Erdoğan'ın sözlerinin basına ''Avrupa'ya da one minute'' başlıkları ile yansıdığını hatırlatan Vural, ''Hakikaten iyi pazarlanmış. 'Avrupa'ya da one minute' vay be... Sayın Başbakanın AKPM'de yaptığı konuşma, bir seçim konuşmasından öteye bir anlam taşımıyor. Sayın Başbakanın hep seçim dönemlerinde one minute'u geliyor'' diye konuştu.

Vural, Başbakan Erdoğan'ın 2007 seçimlerinde 27 Nisan bildirisi, 2009 seçimlerinde de İsrail'e ''one minute ipine sarıldığını'' ileri sürerek, şunları söyledi:

''2004'te zina konusunda 'one minute' dedi ne oldu  İsrail'e 'one minute' dedi, yarım saat sonra özür diledi. 'Rasmussen NATO Genel Sekreteri olamaz' dedi, peki ne oldu  Füze Kalkanı konusunda 'one minute' dedi, ne oldu  'NATO'nun Libya'da ne işi var' dedi, ne oldu  Kendisine önerim; Obama ile karşılıklı one minute şov yapmalarıdır.

'Kopenhag Kriterlerini Ankara kriterleri yaparız, yolumuza devam ederiz' diyen sensin. TCK 301'den 'Türklük' kavramını çıkaran sensin. Venedik kriterlerini getiren sensin. 'AB ile Katolik nikahı kıydık' diyen sensin. AB'nin her dediğini yapan sensin. Obama geldi, istedi diye Ermenistan ve Kürt açılımını yapan sensin. ABD istiyor, Tayyip yapıyor. AB istiyor, Tayyip yapıyor. Bir zamanlar 'tak-şak paşa' vardı. ABD-AB 'tak' diye emrediyor, Tayyip 'şak' diye yapıyor. Sonra da çıkıyor AKPM'de konuşuyor. AB'nin isteyip de senin yapmadığın ne kaldı  AKPM'deki konuşması, bir gıcırtıdan öte anlam taşımıyor. Kuzey Irak konusunda istenilenler yapılmış. Bölgesel yöneticilerin ayaklarına kırmızı halılar serilmiş ve kendisine 'dostum' diye hitap edilmiş...  AB karşısında adın olmuş mülayim, sert çıksan ne yazar.

Vural, Başbakan Erdoğan'ın, Fransız parlamentere 'Türkiye'ye Fransız' dediğini anımsatarak, ''Aslında 'ben bu milletin kimliğini, dilini, devletin üniter yapısını tartışmaya açtım, Trabzon'un fetih gününde Sümela Manastırı'nda ayine izin verdim, gelip bunları görmelisin' demek istiyor'' diye konuştu.


-İMRALI İLE GÖRÜŞME İDDİASI-


Başbakan Erdoğan'ın terör örgütünün elebaşı Abdullah Öcalan ile görüşüldüğü yönündeki iddialara verdiği cevapları bilgisayarından gazetecilere dinleten Vural, ''Bugün, Hükümetin İmralı ile pazarlık yaptığı noktaya gelindi. Önce 'yok' denildi, sonra 'devlet görüştü' denildi. Hükümet, İmralı ile pazarlık yaptığını ve masada olduğunu kabul etmiştir'' dedi.


-KİTAP-BOMBA-


MHP Grup Başkanvekili Vural, Başbakan Erdoğan'ın AKPM'deki konuşmasında ''kitabı bombaya benzettiğini'' iddia ederek, kitapların yanına bir ip bağlı saat koyarak, ''İşte bunlar bombalar... Misyonerliğin zararları konusunda kitap yazmış öğretim üyelerinin kitaplarına el konulduğunu ve evlerinin arandığını anlatmak istiyor, 'daha ne yapayım' diyor... Türkiye Cumhuriyeti'nin Başbakanı, AKPM'de kitapla bombayı bir tutuyor'' diye konuştu. 

Vural, Başbakan Erdoğan'ın konuşmasının ''One minute kahramanın ikinci versiyonunun, Türkiye'de pazarlanması'' olduğunu iddia ederek, ''Artık milleti bunlarla kandıramazlar. Abbas yolcu. Bir zamanlar Süper Mario vardı, süper Tayyip oldu'' ifadelerini kullandı.   

Oktay Vural, basın toplantısın ardından Kutlu Doğum Haftası dolayısıyla gazetecilere gül verdi. AA

VURAL
 // AMASYA
PARTİMİZE AGIR LAFLAR GELİYOR SİZORADA NE YAPIYORSUNUZ BOŞ KONUŞMAYIN İŞİNİZE BAKIN ESKİDEN KİMSE CÜRET DAHİ EDEMEZDİ. KENDİZE GELİN YETERRRRRRRRRRRRRRRR...
20 Nisan 2011 10:57
bunlar kendi dönemlerine baksınlar
 // cuneyt mutlu
bi zamanlar abd önünde olsun ab önünde olsun esas duruşta bekleyenler ogünleri unutmuşlar...
14 Nisan 2011 20:42
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler