YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Önder'den Erdoğan'a yanıt: Görüş ayrılığı olan biz değilmişiz
Önder'den Erdoğan'a yanıt: Görüş ayrılığı olan biz değilmişiz
23 Mart 2015 07:16
HDP heyeti ve hükümet temsilcilerinin görüşmelerinin ardından birlikte açıklama yapılmasını doğru bulmadığını söyleyen Erdoğan’a yanıt geldi

Dolmabahçe’de HDP heyeti ve hükümet temsilcilerinin görüşmelerinin ardından birlikte açıklama yapılmasını doğru bulmadığını dile getiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yanıt İmralı heyeti üyesi HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’den geldi.

Önder, özetle şöyle konuştu:

“Bugüne kadar yürütülen önemli bir algı operasyonu vardı. Bazen ‘ Öcalan iyi, Kandil kötü’, bazen ‘Öcalan iyi, Selahattin Demirtaş kötü’, bazen ‘HDP iyi falanca kötü…’ Oysa başından beri Kürt siyasal hareketi bütün kurumlarıyla Öcalan’ın yerleştirdiği perspektif çerçevesini benimseyerek savunuyordu. ‘Öcalan, böyle dedi’ diye değil, gerçekten yeni bir perspektif, derinlikli bir değerlendirme ve nihayetinde barışı ve demokratik siyaseti hedeflediği için bütün kurumlar bu şekilde savunuyordu.

‘Keyif çıkarmayız’

Anlaşıldı ki görüş ayrılığı olan biz değilmişiz. Hükümet, devlet blokunda; Ak Parti’nin kendi içerisinde önemli bir görüş ve yaklaşım farklılığı var. Biz bundan bir keyif çıkaracak değiliz. Bu ayrılığı da derinleştirici bir yaklaşım sergilememiz de beklenmemeli. Bunu sağlık göstergesi olarak görüyoruz üstelik. Herkes eteğindeki taşı kamuoyunun önünde ikinci bir ajanda ya da kaygılar, endişelerin eşlik ettiği bir zihin yerine kamuoyunda açık açık herkes istediğini istemediğini söylemeye başlarsa bu sürecin aleyhine olan bir şey olmaz.

‘Sorunlu bir yaklaşım’

Neticede bütün zaaflarına ve sıkıntılarına rağmen demokratik yöntemlerle yürüyen bir ülkeyiz. Şimdi hal böyle ise sizin beyan ettiğiniz hiçbir görüş hissiniz olarak kalamaz.”

Önder, Erdoğan’ın, “Öcalan’ı meşrulaştırır” yönündeki açıklamasını ise, “O değerlendirme başta sona sorunlu” diye değerlendirdi. Önder, sürece yönelik İmralı’da görüşmeler devam edecek mi?” sorusunu, “Muhataplarımız bakımından şu an yaşadığımız bir sorun yok” diye yanıtladı. Önder,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, sürece dair görüşmelerin yanlış olduğuna yönelik eleştirisi için de “Bu yaklaşım iyi bir yaklaşım değil” diye konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler