YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Önder Sav'dan Baykal'a uyarı
Deniz Baykal’ın CHP genel başkanlığından istifası sürecinde kamuoyuna yansıyan Baykal-Önder Sav gerginliği iddialarının arkası kesilmiyor.
Önder Sav'dan Baykal'a uyarı
14 Mayıs 2010 / 07:22 Güncelleme: 14 Mayıs 2010 / 07:23

Sav’ın bir özel görüşmesinde Baykal’a “Aday olma yıpranırsın, CHP’yi de senin üzerinden yıpratırlar. Aday olmaya karar verirsen bunu iyi düşün” dediği iddia ediliyor. Bu bilgi, Sav’ın bu mesajını kendisine yakın bir isimle paylaşmasından sonra ortaya atıldı. İki isim arasındaki ilk iddia, Baykal’ın Angora Evleri’ndeki konutunda, yakın kurmayları ile yaptığı “akşam zirvesi”nden sonra dün gazetelere yansıdı.

MESAJ BOMBARDIMANI

Bu zirvede, Baykal ve ekipler arası tam bir “nabız yoklaması ve mesaj bombardımanı” yaşandı. Baykal’ın “sizlerden biri de aday olabilir” sözleri, yakın kurmaylarda, “Baykal, içimizden birisi aday olmak istiyor mu diye nabız yokluyor” şeklinde yorumlandı. O nedenle kimse, kendisi dahil hiçbir isim telaffuz edemedi.

SAV NİYETİNİ BELLİ ETTİ

Sav’ın, “O zaman çıkın kamuoyuna net bir açıklama yapın. ‘Hiçbir koşul altında aday olmayacağım’ diye teminat verin” sözleri ise bu kez Baykal cephesinde “Önder Sav aday olmak ya da emanetçiyi belirlemek istiyor” görüşüne neden oldu. Sav ve ekibinin Baykal sonrası yeniden yapılanma planı içinde olduğunu düşünen karşı ekip Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş ve yakın isimler ise “Baykal’ın gelmemesi durumunda Sav’ın kurultayda kendilerine yönelik tasfiye operasyonu gerçekleştireceğini” düşünüyor.

TASFİYE KORKUSU...

Bu nedenle Baykal dışındaki isimlere karşı çıkıyor. Ateş, görüşmede bunu “Siz aday olmalısınız. Emanetçi ile olmaz” sözleri ile anlattı. Baykal-Sav arasındaki taktik adımlar, sadece bu toplantıda kendisini göstermedi. Sav’ın bir özel görüşmesinde Baykal’a “Aday olma yıpranırsın, CHP’yi de senin üzerinden yıpratırlar. Aday olmaya karar verirsen bunu iyi düşün” dediği iddia ediliyor. Bu iddia, Sav’ın bu mesajını kendisine yakın isimlerle paylaşmasından sonra ortaya atıldı. Sav’ın bu çıkışları Baykal kanadında sıkıntıya neden oldu.

VEKİLLERE UYARI

Delegeler üzerinde tek etkin isim konumundaki Önder Sav, Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay aracılığıyla da milletvekillerine ulaşıyor. Grup yönetimi, milletvekillerine Sav’ın “Kimse Ankara dışına çıkmasın” mesajını iletti. Ankara dışına çıkanlar da bu mesaj üzerine apar topar Ankara’ya döndü.

Mumcu’ya “Bekle”

Önder Sav’ın mesaj gönderdiği isimlerden birisi ise, emanetçi olarak adı geçen Sav’a yakın isimlerden Meclis Başkanvekili Güldal Mumcu. Sav, Mumcu’ya “Ankara’dan bir yere gitme” mesajı verdi. Güldal Mumcu, Baykal’a da yakın olması nedeniyle emanetçi isim olarak adı geçiyor.

iSTiFA SONRASI iLK KEZ EVDEN ÇIKTI

CHP genel başkanlığından istifasının ardından ilk kez evinden çıkan Deniz Baykal, konutunun bulunduğu sitenin önüne çadır kurarak açlık grevi yapan CHP’lileri ziyaret etti. Baykal, burada yaptığı açıklamada, gençlerin partiyle ilgili eylem ortaya koymasının en doğal hakları olduğunu belirterek, parti ve ülke sorunları konusunda hukuka saygılı bir şekilde düşüncelerini ifade edebileceklerini söyledi.

Baykal, “Sizden ricam, lütfen bu eylemi açlık greviyle desteklemeyin. Buna gerek yok. Açlık grevi doğru, iyi bir yöntem değil. Bunu bırakın rica ediyorum. Derhal açlık grevine son verin. Bu bizim yüreğimizi parçalıyor. Bu desteğinizi büyük bir ödül olarak görüyorum. Benim için, parti için, Türkiye’nin geleceği için çok önemli’’ dedi.

Deniz Baykal daha sonra eski CHP Milletvekili Oya Araslı’nın annesi Nadice Tezel’in (95) Kocatepe Camii’ndeki cenaze törenine katıldı. Baykal’a basın mensuplarının soru sormak istemesi nedeniyle izdiham yaşandı. Yürüyüşü sırasında bir vatandaş, Baykal’a ‘’Aslan geliyor, senin için ölürüz’’ diyerek seslendi ve sarıldı. Baykal soruları yanıtsız bıraktı. (Bugün)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler