YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öncüpınar ve Cilvegözü sınır kapılarında ek tedbir
Öncüpınar ve Cilvegözü sınır kapılarında ek tedbir
03 Nisan 2015 22:55
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, "Bazı duyumlar üzerine Öncüpınar ve Cilvegözü sınır kapılarında ilave tedbirler aldık" dedi.

 

Son dönemlerdeki terör faaliyetlerine işaret eden Canikli, böyle eylemlerin seçim öncesinde insanların düşüncelerini yönlendirme amacı da taşıdığını bildirdi.

Canikli, şimdilerde farklı bir yöntemin devreye sokulmaya çalışıldığını, özellikle güvenlik zafiyeti algısı oluşturulmaya çalışılan bir yöntemi denediklerini ifade ederek, son dönemdeki olayları da bu çerçevede okumak gerektiğini belirtti.

Bakan Canikli, "Kamuoyuna yansımayan ama teşebbüsler neticesinde engellenen bazı terör olayları suikast girişimleri mi var" sorusunu da şöyle yanıtladı:

"Kesinlikle aynen öyle. Bunlar yeni değil yani. Bunlar uzun zamandan beri var. Çıkıp da emniyet güçlerimizin ya da MİT'in, 'ben şunu engelledim, söyle bir çalışma vardı, söyle bir suikast teşebbüsü vardı, şöyle bir terör faaliyeti vardı’ kamuoyuna bilgi verilmesi mümkün değil. Özellikle dışarıdan çok büyük güçlü yapılar tarafından desteklendiğini dikkate alırsak bu çalışmaların önlenmesinin ne kadar büyük bir değer olduğu bir kez daha ortaya çıkar. Dolayısıyla bu konseptte değerlendirmek lazım."

Son dönemdeki terör saldırılarını yapanların "taşeron" olduğunu ifade eden Canikli, şöyle konuştu:

"Hedef Ak Parti, Hükümetimizi devirmek, onu oyun dışına itmek ama arka planda da hedef Türkiye Cumhuriyeti Devleti. Devlete yönelik bu tür tehditler, saldırılar söz konusu olduğunda bütün diğer ülkelerde olduğu gibi herkesin tek vücut olarak çalışması, tek bir yerde durabilmesi gerekir. Tam aksine özellikle muhalefetin bu konudaki yaklaşımları, söylemleri, tavırları bunları cesaretlendirici motive edici bir özelliğe sahip. Bir de bunlarla mücadele ediyoruz. Etmeye de devam edeceğiz. Ama dediğim gibi bunlar ilk defa bugün ortaya çıkan, ilk defa teşebbüs edilen hadiseler değil. Türkiye bu konuda gerçekten çok pişti. Çok tecrübeye sahip. O kadar çok teşebbüs var ki bunların büyük çoğunluğu engelleniyor. Ama arada tabi bunlar kaçabiliyor. Amaçlarına ulaşmaları Allah’ın izniyle kesinlikle söz konusu olmayacaktır."

"Öncüpınar ve Cilvegözü sınır kapılarında ilave tedbirler aldık"

Irak ve Suriye sınırında da kaçakçılık anlamında her türlü tedbirin alındığını dile getiren Canikli, hiç bir zafiyetin söz konusu olmadığını kaydetti.

Bazı duyumlar üzerine Öncüpınar ve Cilvegözü sınır kapılarında ilave tedbirler aldıklarını ifade eden Canikli, şöyle konuştu:

"Bunlar geliyor, yeni değil bunlar. MİT'in çok kuvvetli. Hiç bir zaman böyle bir politika üretilmesine katkı sağlayacak bilgi sunum durumu yoktu MİT’in ya da diğer istihbarat örgütlerimizin, ama şimdi dünyanın her yerinden özellikle bölgemizde olan biten her şeyden haberimiz var. Bütün gelişmeleri takip ediyoruz. Ayrıntıya giremiyorum, yani girmek de doğru değil. Gelen bilgiler bu istihbarat çerçevesinde biz tedbirlerimiz alıyoruz, sıkılaştırıyoruz neyse almamız gereken tedbir koordineli bir şekilde alıyoruz. Oralardan her hangi bir şeyin girmesi hemen hemen mümkün değil. Sıfıra yakın diyebilirim. İnsan dahil olmak üzere. Biliyorsunuz Reyhanlı saldırısının da yine deniz yoluyla gelenler tarafından gerçekleştirildiğini biliyoruz. Dolayısıyla deniz girişleri kara kapıları dahil, 911 kilometrelik sınırı kontrol etmek kolay değil. Yaklaşık 470 kilometre de Irak sınırı var, Türkiye bunları kontrol edebiliyor. Ayrıca insani olarak yapılması gereken adımlardan da taviz vermeden yapıyoruz bunu. Yöntem olarak ne yaparsınız? Tüm sınırları kapatırsınız, beton duvarları örersiniz, çitlerinizi çekersiniz. En güvenli yöntem budur. Ama onun sonucu ne olur, 1 milyon insanı katlederler. Bugün Suriye’de olan 2 milyon mülteciyi orada ne yapar, sıkıştırırlar, katlederler. Hem bu insani meseleyi halledeceksiniz, onunla uyumlu bir sınır politikası uygulayacaksınız. Ama aynı zaman da yüzde yüze yakın güvenliği ve kontrolü sağlayacaksınız. Bunun ikisini bir arada yürütmek kolay değil. Türkiye bunu başarıyor hamd olsun."

 

AA

Etiketler:
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler