YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ömer Çelik'ten ilginç Abdullah Gül yorumu
Ömer Çelik'ten ilginç Abdullah Gül yorumu
21 Ekim 2015 08:25
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, Selahattin Demirtaş'ı arayarak taziye ilettiği için eleştirdiği Abdullah Gül ile ilgili AK Parti'nin ağır toplarından Ömer Çelik oldukça ilginç bir yorum yaptı.

Çelik, 11.Cumhurbaşkanı Gül'ü savunarak, Abdullah Gül'le ilgili polemik üretilmesinin anlamsız olduğunu savundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Habertürk TV canlı yayınında Veyis Ateş'in sorularını yanıtladı. 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş'a Ankara katliamı ile ilgili taziyelerini bildirmesi ile başlayan tartışmaları "İletişim kazası" olarak nitelendiren Çelik, Bahçeli'nin "5'inci parti" çıkışını da değerlendirdi.
Çelik'in açıklamaları şöyle:

ANKARA KATLİAMININ ŞİFRELERİ

Güçlü bir suçlamayı ispat edemeyenler istifa etmelidir. Ulusal güvenlikle ilgili iddiaların ciddi olması gerekir. Başkentin ortasında böyle saldırı olması tabii ki istenmeyen bir şeydir. Cumhuriyet tarihinin en kanlı saldırısıdır.

Güvenlik zaafı ihtimaline karşı belli kişiler görevden alındı. İlk bulgular doğru yönde idi. Terör örgütleri son yıllarda birbirinin yöntemlerini kullanıyor. Birden çok örgütün birlikte işbirliği yaptığı saldırı. İster IŞİD ister PKK olsun arkasından ne çıkarsa açıklarız. Seçime dönük bir refleks yaratılmaya çalışıldığı çok net.

11'İNCİ CUMHURBAŞKANI ABDULLAH GÜL'ÜN DEMİRTAŞ'I ARAMASI

Sayın 11'inci Cumhurbaşkanımızın takdiridir. Taziyenin acıyı paylaşmak şeklinde olduğunu düşünüyorum. İletişim kazası olmuş olabilir. Başka kesimleri de aramışlar. Başbakanlığı aramak sayın 11'inci Cumhurbaşkanımızın kendi takdiridir. 11'inci Cumhurbaşkanımızın etraftaki gelişmelerden ne kadar üzüntü duyduğunu biliyoruz. Kendisi ile ilgili polemik yürütülmesine gerek olmadığını düşünüyorum. Sayın Başbakanımız da kendi dileğini dile getirmiştir. Polemik üretmeye çalışanlar AK Parti tarafı olmaz.

ESED'İ GEÇİŞE 'EVET' Mİ?

Bu saatten sonra Esed'li geçiş olabilmesi imkansıza yakın. Türkiye Esed'i geçişi imkansız görüyor.

BAHÇELİ'NİN 5'İNCİ PARTİ ÖNGÖRÜSÜ (AK PARTİ'DEN YENİ PARTİ ÇIKMA İHTİMALİ VAR MI?)

Değerlendirilmesi gereken mesele. Benim gördüğüm Sayın Bahçeli'nin siyasi tutumu ile MHP'nin siyasi araçları arasında birbirine zıt mevzilenme var. Bahçeli, kendi tutumunu tabanına bile izah edemiyor. Bahçeli'nin ağzından tutarlı vizyon görmüyoruz. Sayın Bahçeli sadece AK Parti'nin içi ile meşgul. Ana muhalefet olma hedefini bile ortaya koymuyor. AK Parti'nin içinden parti çıkar mı çıkmaz mı bunu AK Partililer 2002'den beri duyuyorlar. Sayın Bahçeli'den beklenen AK Parti'nin ne olacağı ile ilgili olacağı şeyler değil MHP'nin ne olacağını duymak ister tabanı. Kendi siyasi partisinin geleceği ile ilgili o tabanı 7 Haziran'dan sonra niçin iktidardan uzak tutması ile ilgili konuşması gerekiyor.

İSTİKŞAFİ GÖRÜŞMELERDE NE OLDU?

Siyasi parti liderleri görüştüğü zaman mahremiyet gerekiyorsa mahremiyet, açıklık gerekiyorsa açıklık. Siz yaptığınız özel görüşmeyi 'Sonrasında açıklarsak olay olur ama açıklamıyoruz' derse sansasyonel açıklama yapmış oluyorsunuz. Bu o zaman Biri Bizi Gözetliyor programları gibi olur. Lütfen açıklasınlar. Sanki bir takım meseleler halktan saklanıyormuş gibi alacakaranlık kuşağı yaratıyorlar. Bizim açımızdan şaşkınlık verici oldu. Lütfen her iki genel başkan da paylaşsınlar, ne olduğunu açıklasınlar. Bu görüşmelerin gündeme getirilmesini yadırgıyoruz.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler