YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ömer Çelik: "Yeni parti söz konusu değil, arkadaşlarımız AK Partili"
AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, Bülent Arınç ve Hüseyin Çelik'in son dönemde tartışılan açıklamaları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile 11. Cumhurbaşkanı Gül arasındaki görüşmeyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Ömer Çelik: "Yeni parti söz konusu değil, arkadaşlarımız AK Partili"
11 Şubat 2016 / 13:27 Güncelleme: 11 Şubat 2016 / 14:28

AK Parti içinden yeni bir partinin çıkmasının söz konusu olmadığını kaydeden Çelik, şunları söyledi:

"ŞAHISLARLA İLGİLİ DEĞERLENDİRME DOĞRU DEĞİL"

Bizim AK Parti'de parti içi muhalefet geleneği yok ama eleştiri geleneğimiz var. Eleştirileri dikkate alıyoruz. Arkadaşlarımız da zaman zaman bu eleştirileri paylaşıyor. Bu tip açıklamalarda beraber yol yürüdüğümüz arkadaşlarla ilgili katılmadığımız nokta şu, şahıslarla igili konular gündeme getirilerek birtakım değerlendirmeler yapılması. Politikalar eleştirilebilir. Bu değerlendirmeler her zaman kıymetlidir.

"MAHREM SAYILAN TOPLANTILARA İLİŞKİN KONUŞMAK DOĞRU DEĞİL"

Hepimiz pek çok toplantıya katılıyoruz. Bu toplantılarda çeşitli arkadaşlarımızın zıt görüşleri ortaya çıkabiliyor. Ama orada bir karar alındıktan sonra kenetleniriz. Aradan belli bir zaman geçtikten sonra 'Ben o toplantıda şöyle demiştim' denilmesini de doğru bulmuyoruz. Biz öyle AK Parti'ye karşı yapılanma' şeklinde bir tutum olarak değerlendirmeyiz. AK Parti'nin daha çok güçlenmesi için gelen eleştiriler olarak alırsak daha doğru olur. Ama katılmadığımız hususlar mahrem sayılan toplantılara ilişkin yapılan değerlendirmelerdir. Yeni bir parti söz konusu değildir. Bu arkadaşlarımız AK Partilidir. Bu çerçevede bakmak gerekir.

ERDOĞAN - GÜL GÖRÜŞMESİ

Görüşme son derece doğal. 11. Cumhurbaşkanınımız değerli görevlerde bulunmuştur. İki konuda hassasiyetinin olduğunu biliyoruz. Demokrasi ve ekonomi ile ilgili zihinsel takip içindedir. AK Parti'nin birlik ve bütünlüğü konusunda hassastır. Tabii ki her zaman görüşeceklerdir. Devlet ve siyaset hayatı için de bir katkıdır.

Ömer Çelik'in açıklamalarından satırbaşları şöyle;

Birleşmiş Milletler ve diğer odakların Türkiye'ye 'sınırını aç' çağrısında bulunmasını büyük bir hayretle karşılıyoruz. Doğrusunu söylemek gerekirse, uluslararası toplumun tarihine geçecek bir ikiyüzlülük olarak değerlendiriyoruz. Türkiye'nin zaten sınırları açıktır. 20-30 bin mülteciyi almak için aylarca pazarlık yapanlar, bir sürü şart öne sürenler, Türkiye'nin zaten açık olan kapılarını açmasını talep etmekle, kendi sorumluluklarını gizlemekten başka bir iş yapmıyorlar.

HDP'YE KINAMA

HDP'nin, bir cenaze siyaseti, yaralılar siyaseti şeklinde cenaze duyarlılığını, yaralıların sağlık hizmeti almasıyla ilgili duyarlılığı bile teröre koridor açmak ya da teröristlere nefes borusu açmak şeklinde bir istismar siyasetiyle çerçevelemeye çalıştığını görüyoruz. Bunu çok açık ve net bir şekilde kınıyoruz.

ABD'NİN PYD TUTUMU

Türkiye'nin düşman olarak belirlediği, terör örgütü olarak belirlediği bir yapının, bir müttefikimiz tarafından 'terör örgütü değildir' diye tanımlanması kuşkusuz kabul edilemez ve ciddi bir hayal kırıklığıdır. Müttefiklik, ortak dostluk tanımları geliştirmek, müttefik ülkelerden birisine karşı düşmanca tutum içerisine giren örgüt ya da devlete karşı ortak davranış geliştirme kavramıdır, zeminidir. Bunun korunmasının gerekli olduğunu düşünüyoruz. Bu konudaki hassasiyetimizin başta Amerika Birleşik Devletleri tarafından ve bütün müttefiklerimiz tarafından ciddi bir biçimde ele alınması gerektiğini değerlendiriyoruz

ESED'İN KALMASI FELAKET OLUR

Herhangi bir şekilde bu büyük güçlerin Suriye'de birbirleriyle olan bu vekalet savaşlarıyla ilgili ortaya çıkan tablonun Suriye'nin hayrına olmadığını düşünüyoruz. 'Esadlı bir geçiş olsun sonra bir hükümet kurulsun' deniyordu, şimdi ise Esad'ın içinde ve başında olduğu ama muhaliflerin içinde olduğu bir hükümet formülüne doğru birtakım şeyler Cenevre-3'te ifade edildi. Bu bir felaket olur. Bu kadar kan dökmüş birisinin hala Suriye'nin başında kalabileceğini düşünmek, bu bir felaket olur bölge için, Suriye için de bir felaket olur

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler