YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ömer Çelik: Yeni Anayasa bizim temel vaadimiz
AK Parti sözcüsü Ömer Çelik, AK Parti MKYK toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. Çelik yeni anayasanın AK Parti'nin temel vaadi olduğunu ve Başbakan Davutoğlu'nun hükümet kurma sürecinin ardından siyasi parti liderlerini ziyaret edeceğini söyledi.
Ömer Çelik: Yeni Anayasa bizim temel vaadimiz
10 Kasım 2015 / 19:13 Güncelleme: 10 Kasım 2015 / 20:22

Ömer Çelik, AK Parti MKYK toplantısı sonrası yaptığı açıklamada "Yeni anayasa konusu, bizim temel vaadimiz. Yeni anayasa, 2023 için zorunlu. Yeni anayasa, herkesin meselesidir. Bununla ilgili olarak, Başbakanımız hükümeti kurmanın ardından siyasi parti liderleriyle görüşmelerde bulunacak." dedi.

Ömer Çelik Milletvekili yemin töreninin 17 Kasım'da yapılacağını açıkladı. 

Çelik'in açıklamasından başlıklar şöyle:

3 AYDA BİR İNCELEME YAPILACAK

3 ayda bir partinin temel ilkeler etrafında politika yapıp yapmadığı incelenecek ve Başbakan'a rapor sunulacak. 1 Kasım sonucunu esas kabul edip özeleştiriden vazgeçmeyeceğiz. Vatandaşlarımızın 7 Haziran mesajını zihnimizde diri tutuyoruz. 1 Kasım'daki sonuçları bir sonuç olarak görmüyoruz, bir başlangıç olarak görüyoruz. 

DAVUTOĞLU'NA OY BİRLİĞİ İLE YETKİ

1 Kasım seçimlerinde tek başına iktidar oluşturacak şekilde bir sonuç aldığımız içini, yeni hükümeti kurma noktasında, sayın Cumhurbaşkanımızın takdiri ile,  Ahmet Davutoğlu'na onun Başbakanlığında hükümetin kurulması için MKYK tarafından oy birliğiyle yetki verilmiştir. Bu tüzüğümüze göre bir zorunluluktur. Milletvekili yemin töreni 17 Kasım'da yapılacak.  

YENİ ANAYASA

Hükümet planının ardından bir yıllık eylem planı birkaç gün içerisinde vatandaşlarımızla paylaşılacak. Yeni anayasa konusu, bizim temel vaadimiz. Yeni anayasa, 2023 için zorunlu. Yeni anayasa, herkesin meselesidir. Bununla ilgili olarak, Başbakanımız hükümeti kurmanın ardından siyasi parti liderleriyle görüşmelerde bulunacak.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Türkiye'deki sürecin adı barış süreci değil. Türkiye'deki sürecin adı daha önce çözüm süreciydi, şimdi milli birlik ve kardeşlik süreciydi. "Barış süreci" demek doğru bir kelime değil. Barış süreci derken sanki iki meşru taraf var gibi oluyor.Sadece Kürt kardeşlerimiz değil, tüm kesimden kardeşlerimizle görüşürüz. Bütün sivil toplum örgütleri muhattaptır. Siyasilerin İmralı ile görüşmesi sözkonusu değil. HDP muhataplığı kendine indirgemeye çalışıyor böyle bir şey yok. 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler