YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Ölü soyuculuğu yapıyorlar"
"Ölü soyuculuğu yapıyorlar"
14 Eylül 2010 21:56
CHP ile MHP arasındaki yüzde 42 gerginliği tırmanıyor. Hem CHP hem de MHP bu oyun kendilerine ait olduğunu iddia ediyor... Bugün CHP'nin bu oylara sahip çıkmasına bir tepki de MHP İzmir İl Başkanı Dervişoğlu'ndan geldi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) mensuplarının referandumdaki 'hayır' oylarına sahip çıkması, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu'nun tepkisini çekti.

Halk oylamasından önce bu tarz bir yaklaşım yapılacağını sezdiğini ve CHP'lileri uyardığını anlatan Dervişoğlu, "Zafer hırsızlığı yapıyorlardı, şimdi ölü soyuculuğu yapmaya kalkışıyorlar. Ayıp olan budur." dedi.

MHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, halk oylamasının akabinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu başta olmak üzere milletvekilleri, belediye başkanları ve il başkanının, MHP'nin sürece katkısı olmadığı yönündeki açıklamalarını sert bir dille eleştirdi. Dervişoğlu, şöyle dedi:

"Eğer yüzde 95 bizim diyorsa Cumhuriyet Halk Partililer, buna da inanıyorlarsa kendilerini tebrik ediyorum. Kamuoyununda CHP'nin nasıl bir fırsatçılık hastalığından muzdarip olduğunu, sadece bu söylemlerden belirleyebileceğini ifade ediyorum. Eğer derlerse ki İzmir'de bu oyun yüzde 95'i bizim, bunun cevabını Milliyetçi Hareket Partisi olarak ben veremem İzmir halkı versin. Onun için seçim yapalım, görelim. Yani bu kadar oy kullanma meraklısıydı bu CHP'liler, özellikle İzmir örgütü, hiç bunu niye değerlendirmiyorlar. Genel başkanları oy vermeye muvaffak olamadı. En yoğun oy aldıkları yer Konak ilçesiydi, en düşük katılım Konak'ta. Doğru mu, nasıl oluyor bu? Biz sandığın başına otomobillerle adam taşıdık, arkadaşlar engellileri ve yaşlıları getirdi. Bunlarla uğraştılar. Referandumdan önce söyledim, o gün için Büyükşehir Belediyesi ulaşımı kolaylaştırmak için bir tedbir alsın. Bir tek adım atmadılar. Zafer hırsızlığı yapıyorlardı, şimdi ölü soyuculuğu yapmaya kalkışıyorlar. Ayıp olan budur. Ha yadırgamıyoruz, onların Milliyetçi Hareket Partisi'ne zaten dostluk göstereceğini de düşünüyor değilim. Açıkça söylüyorum, kendilerinden beklediğimiz şeyleri yapıyorlar. Bu, CHP'nin geleneklerinde olan bir şey. Ama il başkanı, belediye başkanı, milletvekili seviyesinde bunun yapılması çok çirkin, ayıp, yakışıksız. İnsan inanmadığı duaya amin diyor burada, böyle şey olmaz."

CHP'den referandum sonrası böyle bir yaklaşımı beklediğini tekrar eden Dervişoğlu, "Yüzde 63.5'luk 'hayır' oyu bize aittir türünden gerek milletvekili, gerekse belediye başkanlarının ağzından bazı beyanlara rastlıyoruz. Referandumdan önce onlara söylemiştim. Böyle bir bakışı kendilerinden beklediğim için bunun adı 'zafer hırsızlığı' demiştim. Şimdi de 'ölü soyuculuğu yapıyorlar.' Bu durum çok çirkin." diye konuştu.

"KILIÇDAROĞLU MİTİNGİNDEKİ KALABALIĞI SERTAP ERENER'E BORÇLULAR"     

CHP'nin, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı başta olmak üzere, il genelinde 28 ilçe belediye başkanlığını elinde bulundurduğunu aktaran Dervişoğlu, buna rağmen kampanyaya ciddi anlamda destek vermediklerini belirtti.

Böyle olmasına rağmen kendilerini suçladıklarını, oysa ki Kemal Kılıçdaroğlu'nun mitingine ise toplanan kalabalıkta Sertap Erener'in konserinin de etkisi bulunduğunu söyleyen Dervişoğlu, kampanya döneminde özellikle siyasi partilerin sahalarda boy gösterdiği dönemde CHP'nin ciddi bir propaganda yapmadığını iddia etti.

Dervişoğlu, "İzmir'de bir tek Kemal Kılıçdaroğlu'nun geldiği mitingdir. Yegane faaliyetleri odur. Büyük bir kalabalık topladılar. Bunu kabul etmemek de mümkün değil. Ama 9 Eylül'de bir konser verdi Sertap Erener, aynı kalabalık orada da vardı. Yani şimdi İzmir'deki hayır oylarını Cumhuriyet Halk Partisi'ne borçlu olduğumuzu söylersek yarın birileri de çıkar 9 eylül konserinde o kalabalığı toplayan sanatçının da buna katkısı vardır diye ifadede bulunursa haksız bir beyanda bulunmuş olmaz." diye konuştu.

Ayrıca, Sanatçı Sezen Aksu'nun, referandum sürecine destek vermesinden dolayı mahalle baskısı görmesi ve isminin bir sokaktan kaldırılmasının hatırlatılması üzerine MHP İzmir İl Başkanı Müsavat Dervişoğlu, 'Sen de benim hatalarımdan birisin' sözleriyle konuyu değerlendirdi.

Dervişoğlu, "Sezen Aksu'nun İzmir'deki sokağında tabelasını sökmüşler herhalde. İzmir'de oluyor böyle şeyler. Belediye başkanları da sahip çıkıyor, olurdu olmazdı falan. Fark etmez İzmir'de sokağı kaybederse Ankara'da Melih Gökçek abisi bir sokağa ismini verecekmiş, ona uygun bir beyanı var. Kim onlara hizmet ediyorsa ismini meydanlara ve sokaklara kazıtabilir. Cenab-ı Allah bizlere bunların elinde olduğu yerlerden birisine sıfat nasip etmesin." diye konuştu. (Cihan)

bir telde ekiz cambaz oynamaz.
 // ibrahim çelikoğlu
Bunlar gene birbirini yemeye başlarsa şaşmayın.Derin devlet tabanından birazcık güç bekliyorlar.Birileri çıkabilirse seyredin dövüşü.Hiç kimse bize güvenip dövüşmesin,biz ayırmayız.Arının deliğine çomak sokarız......
14 Eylül 2010 17:00
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler