YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ölenlerin hesabını kimden soracağız
Ölenlerin hesabını kimden soracağız
09 Temmuz 2012 15:08
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Samsun'daki sel felaketine ilişkin, ''Peki ölenlerin hesabını kimden soracağız İyi işleri AK Parti yapacak, felaketleri de Allah'a havale edeceksiniz, böyle bir anlayış olur mu '' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, Bakırköy Belediyesi Tıp Merkezi'nde incelemelerde bulunmasının ardından, belediyenin Çocuk Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ile kız öğrenci yurdunu ziyaret etti. 

Bakırköy Belediyesi Gölet Çevresi Parkı'nın yapılacağı alanı gezen ve burada yetkililerden bilgi alan Kılıçdaroğlu, daha sonra Bakırköy Belediyesi Kültür Merkezi temel atma törenine katıldı.

Kılıçdaroğlu törende yaptığı konuşmada, ''CHP'li belediyeler hiç çalışmıyor ama AK Parti'li belediyeler çalışıyor'' algısının toplumun belleğine kazınmak istediğini söyleyerek, medya mensuplarının, CHP'li belediyeleri AK Parti'nin müfettişleri kadar yakından izlemeleri durumunda kimin ne yaptığını çok daha iyi göreceğini belirtti.

''CHP'li belediyeler iş yapmasın diye sabah müfettiş, öğlen müfettiş, akşam müfettiş... Ben söylüyorum, 24 saat müfettiş göndermezseniz namertsiniz'' diyen Kılıçdaroğlu, CHP'li belediyelerin projeleri, olanakları ölçüsünde hayata geçirdiklerini kaydetti.

Temel atma töreninden önce 96 bin metrekarelik bir araziyi gezdiklerini ve Bakırköy Belediyesi'nin orayı botanik parkı yapacağını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şunları belirtti:

''Sordum başkana, burayı ranta açsaydınız ne olurdu  'Ranta açsaydık 2 milyar dolarlık rant sağlardık' dedi. Dedim ki 'Sayın başkan kabahat sende, 2 milyar dolarlık rant elde edip bunu bölüşmek varken, niye Bakırköy halkına, niye İstanbul'a açıyorsun ' O ne yaptı kendisine çalışmadı, halka çalıştı, Bakırköylülere çalıştı, 2 milyar dolarlık rantı Bakırköylüler'e veriyor. Halktan yana politika budur, sosyal demokrat belediyecilik budur, toplumcu belediyecilik budur.''


-''30 ilimizde sinema yok''-


Kültür merkezlerinin kent olmanın temel koşullarından biri olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, bunları yapan belediyelerin CHP'li belediyeler olduğunu, CHP'li belediyelerin köyden gelen insanın da kent kültürü ile tanışması gerektiğini bildiğini ifade etti.

Kılıçdaroğlu, ''Onlar da isterler ki Fazıl Say'ı bir kültür merkezinde dinlemek, o ihtiyacı gidermek isterler. Peki Fazıl Say'a karşı AK Parti hükümeti ne yapıyor  Neredeyse idam sehpası koyup idam edecek. Dünya çapında kaç tane Fazıl Say'ımız var diye önce bunu sorgulamamız gerekir. Neden birden fazla Fazıl Say'ımız olmasın diye çaba harcamamız gerekir. Biz sanatı ve sanatçıyı yüceltmek yerine onu yok etmek için çaba gösteren bir iktidarla karşı karşıyayız'' diye konuştu.

Eskiden her ilde sinema ve aşağı yukarı da tiyatro olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, şimdi 30 ilde hiç sinema ve tiyatro olmadığına dikkati çekti.

Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sinemalara destek kalkacakmış, batıda bunun örnekleri yokmuş. Senin batıdan haberin yoksa kabahat bende değil ki kabahat sende. Git bak bakalım batıda sanata, tiyatroya destek var mı yok mu  Senin kültürle, tiyatroyla, operayla, sanatla, resimle ilgin yok, kabahat seni yetiştiren hocada, kusura bakma. Hocaları baş tacı ediyoruz ama sen önce kültürü öğreneceksin, sanatı öğreneceksin, sanatçıyı yücelteceksin. Tarihe senin adın, sanata küfreden adam olarak geçecek.''

Bir ülkenin büyüklüğünün yetiştirdiği sanatçıyla ölçüldüğünü kaydeden Kılıçdaroğlu, bir ülkenin gelişmişliğinin kişi başına düşen gelirle ölçülmediğini söyledi.


-''Fatih İstanbul'u ranta teslim edelim diye fethetmedi''-


İstanbul'u ranta teslim eden bir anlayışı kabul etmelerinin mümkün olmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, ''Sultanahmet'i görüyorsunuz. Siluetin nasıl bozulduğunu da görüyorsunuz. Fatih Sultan Mehmet İstanbul'u ranta teslim edelim diye fethetmedi. Fatih Sultan Mehmet bugünkü İstanbul'u, AK Parti'nin İstanbul'unu görseydi gözyaşlarını tutamazdı'' ifadelerini kullandı.

TOKİ'nin Samsun'da dolgu alanına, dere yatağına binalar yaptığını savunan Kılıçdaroğlu, ''Çıkıyor 3 tane Bakan televizyon ekranlarına, 'efendim bizim sorumluluğumuz var' diyorlar. Sorumluluğun varsa gereğini yaparsın. 'Suçlu aramamamız lazım' diyorlar. Peki ölen insanların hesabını kimden soracağız  İyi işleri AK Parti yapacak felaketleri de Allah'a havale edeceksiniz, böyle bir anlayış olur mu  Orası çöp deposu olarak kullanılıyor. Selin sonucu ortaya çıkan atıklara baksınlar. Onun hesabının Samsunlular tarafından da sorulması lazım'' şeklinde konuştu.

Bakırköy Belediye Başkanı Ateş Ünal Erzen de burada bir kültür merkezinin, tam teşekküllü opera ve tiyatro binasının temelini atacaklarını belirterek, ''Şu anda İstanbul'da baktığınızda Kadıköy Belediyesi'nin dışında hiçbir yerde bir opera bölümü yok'' dedi.

Konuşmaların ardından Kılıçdaroğlu'nun butona basmasıyla kültür merkezinin temeli atıldı. Törene CHP Genel Başkan Yardımcısı Erdoğan Toprak, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı da katıldı. AA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler