YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Olayların sebebi Başbakan'ın kibri!"
"Olayların sebebi Başbakan'ın kibri!"
14 Haziran 2013 12:26
CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Gezi Parkı olaylarının ekonomik faturasının da büyük olduğunu belirterek, "Başbakan'ın kibir ve inadı, her bir vatandaşımın sırtına iki haftada 160 dolar ilave yük getirdi" dedi.

Öztrak, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Gezi Parkı'nda başlayan olayları "kavrayamaması ve milletle inatlaşmasının" ekonomik faturasının büyük olduğunu ileri sürdü. Öztrak, Mayıs ayından bu yana çıkan paranın 8 milyar dolara ulaştığını söyledi.

Hükümetin, doların ateşini düşürmek için kamu kurumlarına döviz sattırdığını, bu yetmeyince Merkez Bankası'nın doğrudan piyasaya girdiğini belirten Öztrak, "Başbakan'ın kibir ve inadı, her bir vatandaşımın sırtına iki haftada 160 dolar ilave yük getirdi. Başbakan, demokratik tepki gösteren vatandaşlara 'ayyaş, çapulcu, terörist' yakıştırmasını yapan, orantısız güç uygulayan kendisi değilmiş gibi, yaşananların sorumluluğunu, tarif edemediği bir faiz lobisinin üstüne atıverdi. Senaryoya bir de dış mihrakları ekledi" diye konuştu.

Demokrasilerde iktidarda fazla kalan liderlerde kibrin arttığını öne süren Öztrak, bu durumun, liderlerin sağlıklı karar almasını engellediğini söyledi. Faik Öztrak, Başbakan Erdoğan için bu konuda Gezi Parkı olaylarının örnek gösterilebileceğini iddia etti.

Sandıktan sadece bir başbakan ve parlamentonun çıkabileceğini kaydeden Öztrak, "Başbakan ise kendini her şeyin başı ve sorumlusu zannediyor. Gezi Parkı'ndaki gencecik çocuklara ağza alınmayacak hakaretler etmeyi dün de sürdürdü. Gençleri işgal gücü olarak nitelendiriyor. Başbakan'ın kendine ve millete yapacağı en büyük iyilik, erken bir yaz tatiline çıkmasıdır. Eminim bu tatille beraber tüm millet rahat bir nefes alacaktır" dedi.

Dün basında, "CHP'de siyaset yapan ya da CHP'li akrabası olan iş adamlarının fişlendiği ve kendilerine ihale verilmediği" yönünde haber yayımlandığını anımsatan Öztrak, bugün aynı iddianın başka bir parti için de tekrarlandığını ifade etti.

Bunların çok vahim iddialar olduğunu belirten Öztrak, "Haber, işin ucunda Başbakanlığın olduğuna işaret ediyor. Bu iddialar doğru ise çok ciddi skandal ile karşı karşıyayız demektir. En hafifinden devlet ihalelerine fesat karıştırmaktır. Başbakan'ın tavrı iddiaların ciddiyetini artırmaktadır. İddialar doğruysa bunun sonunda Yüce Divan vardır. Savcıları göreve davet ediyorum. Bu haberi ihbar kabul ederek, gerekli incelemeyi başlatmalarını talep ediyorum" diye konuştu.

 

AA

Etiketler: ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler