YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Olası erken seçimde 3 parti görünüyor"
Çözüm süreci boyunca siyasetin yumuşaması seçmenin tercihlerine yansıdı ve Meclis şu an 4 partili temsil tablosu ile karşımıza çıktı. Peki terör dalgasının yayıldığı dönemde olası erken seçimde tablo değişir mi?
"Olası erken seçimde 3 parti görünüyor"
28 Temmuz 2015 / 22:10 Güncelleme: 28 Temmuz 2015 / 23:40

Çözüm süreci boyunca sakin olan Türkiye gündemi bir anda terör saldırıları ile adeta eski günlere döndü. IŞİD'in saldırıları, PKK terörü başta olmak üzere var olan tehditler yeniden terör dalgasının yayılmasına ve kaos ortamına kapı araladı.

Peki terör dalgasının yeniden yayılması ve özellikle PKK eylemleri karşısında çelişkili tavır sergileyen HDP'nin olası erken seçimde durumu ne olur? 'Emanet oy' olarak tabir edilen kemik kitle dışından gelen oylar geri döner mi? Olası bir erken seçimde Meclis'in 3 partiye düşebileceğini belirten ORC Araştırma Başkanı Mehmet Murat Pösteki, önemli açıklamalarda bulundu. İşte Pösteki'nin erken seçim değerlendirmesi;

"HDP'NİN KEMİK OYLARI DIŞINDA ALDIĞI OYLAR GERİ DÖNECEK" 

Ben kesinlikle HDP'nin kemik oyları dışında CHP'den ve AK Parti'den kendilerine kayan oyların geri döneceğini düşünüyorum. Yüzde 35'lik bir seçmen kitlesinin de pişman olduğunu yaptığımız araştırmanın verileri sonucunda gördük. Bu da HDP'nin yüzde 13'lük oyundan yüzde 35'lik bir oy kayması anlamına gelir. Bu olduğunda HDP baraj sıkıntısı yaşayacaktır.

"HEM HDP HEM DE DEMİRTAŞ AÇISINDAN HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRADILAR" 

7 Haziran öncesi ve 7 Haziran sonrasını değerlendirdiğimizde seçmen hem HDP hem de Selahattin Demirtaş açısından 7 Haziran'dan sonra ciddi anlamda hayal kırıklığına uğradı. Beklentileri karşılanamadı. Böyle olacağını biliyorduk diyenler de var. Ayrıca AK Parti ve Tayyip Erdoğan düşmanlığından dolayı olan biteni doğal karşılayanlar da var.

"PİŞMANLIKLARINI DİLE GETİREN SEÇMENLER VAR" 

Çözüm süreci açısından oy verenler veya CHP'nin içerisindeki birtakım genç seçmenler içerisinde olayların bu şekilde olacağını tahmin edemedikleri için pişman olduklarını dile getirenler var. Bunların da oranı yüzde 35'lerde. 

"OLASI ERKEN SEÇİMDE 3 PARTİLİ MECLİS GÖRÜNÜYOR" 

Olası bir seçimde barajı aşamaz demiyorum, aşar da demiyorum ama kritik bir eşikte. Her gün yeni bir şey oluyor. Tatmin eden bir açıklama yok HDP kanadından. Sıcak mesajlar olmadığı için şu anda sıkıntılı bir pozisyonda. 3 partili bir Meclis görünüyor.

 // mustafa
terör seçim barajının bile düşürülmesi gündeme gelince tırmandı. bu da çok ilginc....
29 Temmuz 2015 01:33
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler