YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Okulu açan biziz, yakan biz değiliz"
"Okulu açan biziz, yakan biz değiliz"
17 Eylül 2014 15:59
HDP Muş Milletvekili Çelik: "Biz sadece okulu değil, kamunun yararına faaliyet gösteren hiçbir yeri yakma ve yıkmayı kabul etmiyor, reddediyoruz, doğru görmüyoruz"

HDP Muş Milletvekili Demir Çelik, terör örgütü yandaşlarının okullara yönelik gerçekleştirdiği saldırılara ilişkin, "Biz sadece okulu değil, kamunun yararına faaliyet gösteren hiçbir yeri yakma ve yıkmayı kabul etmiyor, reddediyoruz, doğru görmüyoruz" dedi. Eğitim-Sen Muş Şubesi tarafından yapılan basın açıklamasına katılan milletvekili Çelik, gazetecilere, son günlerde okullara yönelik gerçekleşen saldırıları değerlendirdi. Çelik, bu tür eylemlerin çözüm sürecine zarar verdiğini belirterek, şiddetin hiçbir zaman çözüm olmadığını söyledi.

Problemlerin çözümünün karşılıklı diyalogla çözülebileceğinin altını çizen Çelik, şöyle konuştu: "Biz sadece okulu değil, kamunun yararına faaliyet gösteren hiçbir yeri yakma ve yıkmayı kabul etmiyor, reddediyoruz, doğru görmüyoruz. Okulu açan biziz, yakan biz değiliz. Okulu kim yakıyorsa onu açığa çıkarmak devletin görevidir. Yakanları kınıyorum. Bu tür eylemlerin önünde bir gerekçe olmamalı.

Yani okulu yapan biziz, yapmaya da devam edeceğiz. Yapmaya çalışanın yıkmayla, yakmayla işi yoktur. Onu bize yakıştıranları kınadığımı ifade etmek istiyorum." Çözüm sürecinde iki tarafın da hassasiyetlerini dikkate almak gerektiğini vurgulayan Çelik, anadilde eğitimin yasaklanmasının da çözümden yana bir tutum olmadığını savundu. Çelik, böylesi bir durumu samimi bulmadığını öne sürerek, "Aynı şekilde ben çözümden yana isem parmağımı tetikten, silahtan çekmek durumundayım, şiddete başvurmamalıyım. Bu karşılıklı iyi niyetle pekiştirmelidir" diye konuştu.

Ülkede kalıcı barışın sağlanması için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerektiğini anlatan Çelik, şunları kaydetti: "Bu manada şiddet dışı, silah dışı, her türlü çözüm parametrelerinin tartışıldığı, konuşulduğu demokratik siyaseti tez elden harekete geçirmeliyiz.

Savaş istemiyorsak, barış olsun diyorsak, herkesten önce devlet kendine güvenecek, kendine güvendiği nitelikli adımlar atacak. Ona rağmen aramızda birileri yanlış mı yapıyor, hata mı yapıyor, şiddette mi başvuruyor  Hep beraber karşı çıkarız ama şiddet şiddeti besliyor, savaş koşullarını körüklüyor. Benim 'kötü', senin 'iyi' anlayışından kurtulup, elimizdeki, cebimizdeki taşları bırakıp barıştan, özgürlükten yana olursak bu işi çözeriz."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler