YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oktay Vural'ın neden sakal bıraktığı ortaya çıktı
Oktay Vural'ın herkesin imaj diye bıraktığını zannettiği sakallarının altından acı bir hüzün çıktı.
Oktay Vural'ın neden sakal bıraktığı ortaya çıktı
26 Ekim 2014 / 09:21 Güncelleme: 26 Ekim 2014 / 09:27

Oktay Vural, yaşadığı zor günleri ilk kez anlattı. MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural’ın eşi Prof. Dr. Tuba Vural kanserle yaşam mücadelesi veriyor. Oktay Vural yaşadığı zorlu süreci ilk kez anlattı.

Habertürk'ten Kübra Par'a konuşan MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural sakal bıraktı. Kimileri yeni imaj zannetti, kimileri siyasi bir tepki. Oysa o sakalların ardında derin bir hüzün yatıyor. Oktay Bey’in eşi Tuba Hanım kanserin pençesinde yaşam mücadelesi veriyor. 3.5 yıl önce meme kanseri geçirmiş, 2 memesi alınmıştı. Hayat onlara kötü bir sürpriz yaptı ve tümörün metastaz yaptığını, nüksettiğini öğrendiler. Her türlü tedaviyi denediler, yurtdışında çare aradılar ama işler pek yolunda gitmedi. Tuba Hanım, büyük oğlu Oğuz’u askere teslim ettikten sonra hastaneye yatmak durumunda kaldı.

Küçük oğlu ile hep yanıbaşındalar

GATA’da radyoterapi sonrası yurtdışına gitti ve Kurban Bayramı’ndan bir hafta önce döndü. Bayramın 3. gününden beri Ankara GATA'da onkoloji servisinde tedavi görüyor. Klinik durumu kritik bir süreçte. Bu sene Hukuk Fakültesi’ne başlayan küçük oğlu Yavuz ve Oktay Bey sürekli başucundalar. “O dönünceye kadar evimiz burası” diyorlar... Politik konularda coşkuyla konuşmasına alıştığımız Oktay Bey, konu eşi olunca pek konuşamıyor. Duraklıyor, uzaklara bakıyor, konuyu değiştirmeye çalışıyor. Yüzünde hep bir tebessüm, arkasına geçmemize müsaade etmiyor...

İmaj değil hüzün

Oktay Bey, bıraktığınız o sakalların altında derin bir hüzün mü yatıyor?

Dışı seni içi beni yakar... İmaj olsun diye bırakmadım. Zorlu bir süreç geçiriyorum. Kişisel bakım yapmaya, her gün tıraş olmaya fırsatım olmadı. İlgi odağınız farklı. Darmadağınık olmaktansa sakal bırakayım dedim.

Manevi bir anlamı da var mı?

İçinde bulunduğumuz ortamın sonucu, spontane gelişti.

"Kendisi bana güç veriyordu"

Tuba Hanım daha önce meme kanseri geçirmişti. Ne oldu da durumu tekrar kötüleşti?

İlk kez 2011 seçimleri öncesinde rahatsızlandı. O kemoterapi görürken ben seçim kampanyası için çalışıyordum. Tuba Hanım çok güçlü bir kadındır. “Mücadelene devam edeceksin” diyordu. Hastalığını grip, nezle gibi görüyordu. Tabii hastalıkların bir seyri var. Belli bir safhadan sonra başka türlü tebarüz ediyor, elinizde değil... Her şey iyi gidiyor derken böyle gelişti...

Meme kanserini atlattı derken metastaz mı yaptı?

Evet, nedenini bilmediğimiz bir şekilde tekrar nüksetti. Cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra büyük oğlum askere gitti. Tuba Hanım o günlerde de sıkıntılı bir dönem yaşıyordu. Birlikte Kastamonu’ya gidip onu birliğine teslim ettik. Sonra süreç daha kötüleşti maalesef. Oğlumuzun yemin törenine gidemedik. Şimdi tedavisi devam ediyor. (Bir süre duraksıyor...) Allah’a şükür...

Şifayı veren Cenab-ı Allah

Göğüslerini almışlar mıydı?

Tabii tabii, operasyonlar yapıldı. Kanserle mücadele konusunda çok kararlıydı. O kadar güçlüydü ki başka hastalara tavsiyelerde bulunur, tecrübelerini iletirdi. Şifayı veren Cenab-ı Allah. İlaçlar, doktorlar vesile oluyor. “Kanseri yendim” derken bir bakıyorsun yeniden tecelli ediyor.

‘İyi misin diye sormanın ne anlamı var?’

Röportajın sonuna doğru Oktay Bey’e “Giremiyorum hikâyenize. Çok kapalısınız” dedim. “Psikolog gibisiniz” dedi. Biraz duraksadı ve ekledi: “Doktorlar Tuba Hanım’ın başına geçip ‘İyi misin?’ diye soruyorlar. Düşünüyorum bu sorunun ne anlamı var? İyi misin demenin ne anlamı var? Bizdeki sadece bir umut...”

Oktay ve Tuba Vural çiftinin iki çocukları var. Büyük oğulları Oğuz, Başkent Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler okumuş. Şimdi Sivas'ta askerliğini yapıyor. Küçük oğulları Yavuz ise Ufuk Üniversitesi’nde Hukuk birinci sınıf öğrencisi...

‘Ayağa kalkacak toparlayacak’

Tuba Hanım yurtdışında da tedavi gördü mü?

Evet, radyoterapiden sonra ilaç alım sürecine bir ay süre vardı. Kritik bir süreçteydik. O arada vücudun direncini artırabilecek bir tedavi uygulatalım dedik.

Vücudun klinik durumu iyi değil

Nereye gittiniz?

Söylememe gerek yok. Hastalık ilk çıktığında yurtdışında tedavi düşünmüştük ama Tuba Hanım “Memleketimde olmak istiyorum” demişti. Nüksedince, artık bu noktadan sonra “Bir de dışarıyı deneyelim” dedik. Radyolojik sonuçlarımız gayet iyi ama vücudun klinik durumu iyi değil.

İnşallah ayağa kalkacak

Neden Türkiye’ye geri döndünüz?

Oradaki programı tamamladık. Doktor burada uygulayacağımız programı da verdi. Daha rahat eder diye döndük ama maalesef rahatsızlandı. İnşallah ayağa kalkıp gelecek ve bundan sonraki röportajda yaşadıklarımızı size kendisi anlatacak...
Kendisi durumunun farkında mı yoksa destek olmak için gizliyor musunuz?
Yani... (Duraksıyor...) Bildiğini zannediyorum...

"Dua etmek iradeyi güçlü tutumak gerekli"

Açıkça konuşabiliyor musunuz?

Çok açık konuşamıyorum. Zor geliyor... Kendisi de biliyor. Tekrar nüksetmesini beklemiyorduk açıkçası. İnşallah toparlayacak. Ayağa kalkacak. Yurtdışındaki merkezde şunları gözlemledim: Dua etmek, iradeyi güçlü tutmak, yeme içmeye dikkat etmek ve bu bedenin size verilmiş bir hediye olduğunu unutmamak gerek.

RÖPORTAJIN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler