YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oktay Vural'dan sert eleştiri
Yeni Anayasa için Başbakan Erdoğan tarih verdi, 9 ay sonra hazır dedi... Başbakan'ın bu szölerine ise eleştiri MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'dan geldi...
Oktay Vural'dan sert eleştiri
30 Eylül 2011 / 14:31 Güncelleme: 30 Eylül 2011 / 14:32

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni anayasa konusundaki sözlerini eleştirerek, ''Uzlaşma Komisyonu zemini oluşmuşken, bir dayatmayla 'şu kadar saatte, yerde olsun...' denilmesi, süreci sulandıran girişimlerdir'' dedi.

Vural, TBMM'de gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, ''Yeni Anayasa konusunda takvim ortaya kondu'' sözleri üzerine Vural, ''Kim ortaya koydu '' diye sordu.

Gazetecinin, ''Sayın Başbakan ve AK Parti'nin bazı isimleri 9 ay, 1 yıl dedi'' sözlerine karşılık da Oktay Vural, ''Hiç kimse, bu Parlamentoda partiler arasında azami bir mutabakatla, Türkiye'nin ihtiyacı olan bir Anayasayı gerçekleştirmek üzere şart koşmamalıdır, dayatma yapmamalıdır'' dedi.

Vural, AK Parti ile yaptıkları görüşmede, bu süreci, herhangi bir ön şart ve dayatma olmaksızın samimiyetle sona erdirmek istediklerini söylediklerini kaydetti.

Oktay Vural, şöyle konuştu:

''Uzlaşma Komisyonu zemini oluşmuşken, partiler arasında bu konuda samimi olarak adımlar atılırken, dışarıdan bir dayatmayla 'şu kadar saatte, yerde olsun...' Neredeyse Anayasa taslağını getirecekler. Bunlar, bu süreci sulandıran girişimlerdir. Partilerin özenle bu sürecin selametle sona erdirilmesi noktasında gayret etmelerini istemeleri gerekiyor.

İşleri sulandırmayı ve taktik amaçlı bir çaba içerisine girmeyi doğru bulmuyorum. TBMM Başkanının inisiyatifinde olan bir konuda, partiler uzlaşma komisyonunda süreci devam ettirmeli ve selametle de sonlandırmalıdır. Herkes samimiyetle Anayasa değişikliğini gerçekleştirmek üzere adım atmaya niyet etmiştir. Sayın Meclis Başkanı da bu konuda samimi adımlar atmaktadır.

24. Dönem Parlamentosu, inşallah Anayasa değişikliğini sonlandırabilecek bir iradeyi ortaya koyar ve sonlandırır. Görüş ve düşüncelerimizi uzlaştırma komisyonunda oluşturmalıyız, Meclis Başkanının bu inisiyatifi yürütmesine imkan tanımalıyız. Başbakanın, Meclis Başkanının iradesi önüne geçme gayretini anlayabilmiş değilim.'' (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler