YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oktay 'O' sözlere cevap verdi
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Erdoğan'ın parti grup toplantısında kendileriyle ilgili sarf ettiği sözlere Meclis'ten cevap verdi. Oktay, "OHAL'i biz kaldırdık, terörün sıfırlandığı bir Türkiye bıraktık"dedi.
Oktay 'O' sözlere cevap verdi
23 Haziran 2010 / 15:03 Güncelleme: 23 Haziran 2010 / 15:10

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasını AK Parti hükümetinin kaldırdığına ilişkin bir tek Bakanlar Kurulu kararı göstermesi durumunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan özür dilemeye hazır olduğunu ifade ederek, ''OHAL'i biz kaldırdık, kendisine OHAL'siz ve terörün sıfırlandığı bir Türkiye bıraktık'' dedi.

Vural, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında Başbakan Erdoğan'ın dün grup toplantısında yaptığı konuşmaya cevap verdi.

AK Parti grup toplantısında ''yalan rüzgarlarının'' estiğini öne süren Vural, ''terör üzerinden siyaset yapmayın'' diyen Erdoğan'ın ''MHP'yi İmralı ile aynı çizgide göstererek'' terör üzerinden siyaset yaptığını söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın ''Genelkurmay Başkanımıza da söyledim, muhalefet liderleri de burayı (Gediktepe) görmeli...'' sözlerini eleştiren Vural, ''Sen, Genelkurmay Başkanı ile siyaset mi konuşuyorsun? Bizim yüreğimiz, canımız orada atıyor ama senin ki Kandil'de Erbil'de atıyor'' diye konuştu.

Hükümetin 8 yıldır Türkiye'yi yönettiğini anımsatan Vural, ''Yaşananların hesabını vereceksin. Hiçbir yere kaçamayacaksın. Zeytinyağı gibi üste çıkmana izin vermeyeceğiz'' dedi.

-OHAL'İN KALDIRILMASI-

MHP Grup Başkanvekili Vural, Başbakan Erdoğan'ın ''19 Temmuz 1987'de uygulamaya konulan OHAL'i 30 Kasım 2002'de biz kaldırdık'' açıklamasını da eleştirerek, ''Hodri meydan. Başbakan OHAL'i kendilerinin kaldırdığı bir tane Bakanlar Kurulu kararı göstersin kendisinden özür dilemeye hazırım'' ifadelerini kullandı.

OHAL'in kaldırılmasına ilişkin tarihler açıklayan Vural, 23 Ekim 1999'da Siirt, 28 Haziran 2000'de Van, 19 Haziran 2002'de Hakkari ve Tunceli'den uygulamanın kaldırıldığını söyledi. Vural, diğer iller içinde 30 Temmuz 2007 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla OHAL'in son kez 4 ay uzatıldığı belirterek, ''OHAL'i biz kaldırdık. OHAL'siz ve terörün sıfırlandığı bir Türkiye bıraktık'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın ''OHAL'i biz kaldırdık'' sözlerinin gerçeği yansıtmadığını anlatan Vural, ''Türkiye'nin bir kısmının PKK'nın olağanüstü haline bırakıldığını'' iddia etti. Başbakan'ın 2000 ve sonraki yıllarda yaşanan terör olayları verilen şehitlerle ilgili açıkladığı sayıların da gerçeği yansıtmadığını ileri süren Vural, ''Bir Başbakan rakamlarla milleti kandırıyorsa yanına kırmızı nokta koyun'' dedi.

-TERÖRİST BAŞININ İDAMI-

Vural, Başbakan Erdoğan'ın, terörist başı Abdullah Öcalan'ı teslim edenlere idam edilmeyeceğini ilişkin yazılı güvence verildiği yönündeki sözlerine de cevap verdi.

Terörist başı Öcalan'ın Türkiye'ye getirildiği tarihte MHP'nin Meclis'te bile olmadığını söyleyen Vural, ''Hodri meydan. İspatlamayan namerttir. Eğer böyle bir belge varsa derhal açıklansın'' diye konuştu. Bu konuyu Başbakan Erdoğan ile televizyonlarda tartışmaya hazır olduklarını ifade eden Vural, ''2002'de idam cezasının kaldırılmasına MHP karşıydı. O dönem idamın kaldırılmasına Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşları destek verdi'' iddiasında bulundu.

İlk önce idam cezasının kaldırılmasının ''savaş, yakın savaş tehlikesi ve terör'' suçlarını kapsamadığını öne süren Vural, Daha sonra AK Parti'nin idam cezasını koşulsuz kaldırdığını söyledi.

Başbakan Erdoğan'ın, şehit ailelerinin televizyonlarda gösterilmesi konusunda medyayı eleştirmesine de değinen Vural, ''şehit cenazelerinde nasıl davranacağımızı, nasıl namaz kılacağımızı sana mı soracağız? Şehit kimmiş git Diyanet'e sor da öğren'' diye konuştu.

Vural, Başbakan Erdoğan'ın sözlerinin ''püsküllü yalan'' olduğunu iddia ederek, kağıtlardan yapılmış püskülü gösterdi.
AA

yazıklar olsun sana
 // kasım macit
nere kaçacak neden kaçacak sen ne zırvalıyon seni ve senin gibileri çok gbördü bu ülke sen git işçi partisine üye ol......
23 Haziran 2010 20:33
ölüleri rahat bırakın...
 // ibrahim çelikoğlu
Ölenler yanlış ve maksatlı öldürülmüşlerse,arkalarından gidip slogan
atmak bir çözüm getirmez,PKK'nın reklamını yapar.Çözüm yeri hukuktur.Neden öldürüldüklerinin ispatını yapar çarasini bulursunuz.
Ölülerin arkasından,suçlarınızı örtmek,milletin gözünü yıkamak için yapılıyorsa Allah'ın sevgili kullarına hakaret ve vatanada ihanettir.
Bunun böyle olduğunuda birçok kesim biliyor,farkında......
23 Haziran 2010 16:24
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler