YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Oklar Sav'a çevrildi!
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun referandumda oy kullanamamasının faturası Genel Sekreter Önder Sav'a kesiliyor...
Oklar Sav'a çevrildi!
15 Eylül 2010 / 07:27 Güncelleme: 15 Eylül 2010 / 07:31

Kılıçdaroğlu’nun atamadığı oyun sorumlusu olarak Sav gösterildi. CHP’li Sayan, “Delegelerin oturduğu yeri bilenlerin Kılıçdaroğlu’nun oy kullanacağı yeri bilmemesi manidar” dedi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun referandumda oy kullanamaması, parti içinde tartışmaya yol açtı. Kılıçdaroğlu, oy vermeye gidemeyerek tarihe geçerken parti yöneticileri tarafından yapılan ‘İhmal’ açıklamaları bazı CHP milletvekillerini tatmin etmemiş görünüyor. Parti yönetiminin bu yöndeki açıklamalarını yeterli bulmayan CHP’li Canan Arıtman konuyla ilgili, “Kimsenin CHP Genel Başkanını oy kullanamaz durumda bırakmaya hakkı yok. Kimin ihmali varsa bedelini ödemeli” dedi. Baykal döneminin MYK üyesi Savcı Sayan da, hatanın CHP Genel Sekreteri Önder Sav’dan kaynaklandığını ima eden açıklamalarda bulundu.

YAPAN BEDELİNİ ÖDEMELİ

CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman star’a yaptığı açıklamada, Kılıçdaroğlu’nun o yoğunlukta oy işleriyle uğraşmasının mümkün olmadığını belirterek, “Yakın çevresinde partide görevli onlarca insan var. Onların dikkatli olması gerekirdi. Herkes bir ‘hayır’ için yoğun çaba içindeydi, ne yazık ki bu atlanmış. Hepimiz son derece üzüldük” diye konuştu.

HALKA NASIL SAHİP ÇIKACAĞIZ?

CHP eski MYK Üyesi Savcı Sayan ise konuyla ilgili isim vermeden Genel Sekreter Önder Sav’ı eleştirdi. Sayan, “Her delegenin nerede oturduğunu bilenlerin, Kılıçdaroğlu’nun nerede oy kullanacağını bilmemesi çok manidardır. Delege için verilen mücadele Kılıçdaroğlu için de verilmeli. Kendi genel başkanımızın oyuna sahip çıkamıyorsak, oyunun yerini bilemiyorsak halkın sorunlarına nasıl sahip çıkacağız?” dedi.

Gerçek dışı beyan için suç duyurusu

Adalet Platformu Başkanı Adem Çevik, Kılıçdaroğlu hakkında Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ne ‘gerçek dışı beyanda bulunduğu’ iddiasıyla suç duyurusunda bulundu. Üsküdar Adliyesi önünde gazetecilere açıklama yapan Çevik, “İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın açıklamaları ve Kılıçdaroğlu’nun oturduğu söylenen Kağıthane’deki muhtarların ifadeleri ‘suçun sabit olduğunu’ gösterdi” dedi.

BU KONUDA HÜKÜM ÇOK AÇIK

Çevik, “Nüfus Hizmetleri Kanunu’nda, yanlış adres beyanında bulunanlar hakkındaki hüküm çok açık. Hayır kampanyasının öncü ismi, ana muhalefet partisi genel başkanı olan şahsın, referandumda oy kullanmaması ile sonuçlanan durumun arkasındaki kanunsuzluk bu anlamda özel bir önem taşımaktadır” diye konuştu. • İSTANBUL

Tekin’i yardımcısı yaptı

CHP’de MYK üyesi Gürsel Tekin Genel Başkan Yardımcısı olarak atandı. Tekin, sivil toplum, meslek odaları ve halkla ilişkilerden sorumlu olacak.  

Yakın çevresi zora soktu

Yakın çevresi ve sekreteryasının Kılıçdaroğlu’nu zor durumda bıraktığını ve buna hakları olmadığını ifade eden Canan Arıtman, “Sekreteryanın ‘oyunuzu nerede kullanacaksınız?’ diye sorması ve gerekli müracaatı yapması gerekirdi. Önemli bir görev ihmali oldu. Kim yaptıysa bedel ödemesi gerekir. Kimsenin CHP Genel Başkanı’nı oy kullanamaz durumda bırakmaya hakkı yoktur” diye konuştu. (Star)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler