23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,976
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1791
 • İstanbul21 °C
 • Ankara25 °C
 • İzmir28 °C
 • Konya23 °C
 • Adana27 °C
 • Antalya27 °C
 • Diyarbakır32 °C
 • Bursa22 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli19 °C
 • Şanlıurfa34 °C
 • Gaziantep28 °C
 • İçel28 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Okay'dan Öcalan iddiası
"Terörist başına örtülü af getirilecek"
Okay'dan Öcalan iddiası
03 Aralık 2009 / 15:27 Güncelleme: 03 Aralık 2009 / 15:30

CHP Grup Başkanvekili Hakkı Suha Okay, ''Taş atan çocuklar yasası'' olarak adlandırılan tasarıyla, 4 Şubat 2003 öncesi için yargılamanın yenilenmesi başvurularına getirilen kısıtlamanın ortadan kaldırıldığını belirterek, ''PKK terör örgütü yöneticileri ve mensuplarına ait yaklaşık 220 dosya için yeniden yargılama yolu açılabileceğini'' söyledi.

Okay, düzenlediği basın toplantısında, 10 Kasım'da TBMM'ye sevk edilen ve ''Taş atan çocuklar yasası'' diye duyurulan Terörle Mücadele Kanun Tasarısı hakkında, bazı kaygı ve endişelerinin bulunduğunu söyledi.

''Abdullah Öcalan taş atan çocukların arkasına saklanıyor'' diyen Okay, AK Parti iktidarının, kimi yasal düzenlemeleri eğip bükerek terör örgütü başı, yöneticileri ve mensuplarına yeniden yargılama yoluyla örtülü af getirmek istediğini öne sürdü.

İktidarın bugüne kadar ''Terör örgütü başını affetme, terörle mücadeleyi askıya alma'' gibi değişik girişimlerde bulunmasının bu kuşkularını doğrular nitelikte olduğunu ifade eden Okay, ''Tezkerelerin hemen ardından, 2003 yılının Temmuz ayında Topluma Kazandırma Yasası Türkiye'ye dayatıldı. Sonuçta dağdakiler eve dönmedi ama hapistekiler dağa çıktı'' dedi.

Hakkı Suha Okay, iktidarın, 2006'da Terörle Mücadele Yasasını değiştiren tasarıya, terörist başına af getiren madde eklemeye çalıştığını ileri sürdü.

İktidarın, CHP'nin konuyu gündeme getirmesi üzerine, önce ''af getirmiyoruz'' dediğini, sonra CHP'yi doğrular şekilde 6. maddeyi geri çektiğini kaydeden Okay, bu açıdan, 10 Kasım'da sunulan Terörle Mücadele Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı için kaygı ve şüpheleri olduğunu söyledi.

Tasarının, bölücü başına yeni hukuki manevra alanı yaratacağı ve bu süreçte yaşanacak tartışmaların Türkiye'ye büyük zarar vereceği, tasarıda terör örgütü mensupları için öngörülen yargılamanın yenilenmesi müessesesinin taşıdığı belirsizlik noktalarında kaygı taşıdıklarını söyleyen Okay, ''(Kaç terör örgütü mensubunun yeniden yargılanması öngörülmekte, bu terör örgütü mensupları hangi suçları işlemiştir) gibi net bilgiler ne tasarının gerekçesinde yer almaktadır ne de bu konuda kamuoyuna bilgi verilmiştir'' diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Okay, 'Taş atan çocuklar yasası' diye topluma tanıtılan 9 maddelik Tasarının 6, 7, 8 ve 9. maddelerinin bu tehlikeleri içeriğinde barındırdığını söyledi.

Okay, şunları kaydetti:

''Tasarının 9. maddesi ile Ceza Muhakemesi Kanununun 311. maddesinin 2. fıkrası yürürlükten kaldırılmaktadır. 311. maddenin 1. fıkrasının f bendinde; ceza hükmünün, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin ya da eki protokollerin ihlali suretiyle verildiğinin ve hükmün bu aykırılığa dayandığının, AİHM'in kesinleşmiş kararıyla tespit edilmiş olması hali, 'hükümlü lehine yargılamanın yenilenmesi' nedenleri arasında sayılmıştır. Yürürlükten kaldırılması öngörülen ikinci fıkrada ise hükümlü lehine yargılamanın yenilenmesinin 4 Şubat 2003 tarihinde AİHM'de kesinleşmiş kararlarla 4 Şubat 2003'ten sonra AİHM'e yapılan başvurular üzerine verilecek kararlar hakkında uygulanması öngörülmektedir. Dolayısıyla, tasarının 9. maddesi ile 4 Şubat 2003 tarihi öncesi için yargılamanın yenilenmesi başvurularına getirilen kısıtlama ortadan kaldırılmaktadır.

Bu durum, tasarının genel gerekçesinde, '4 Şubat 2003 tarihi itibariyle AİHM'de derdest olup da sonradan ceza hükmünün İnsan Haklarını ve Ana Hürriyetleri Korumaya Dair Sözleşmenin veya eki protokollerin ihlali suretiyle verildiği tespit edilen kararlar açısından da yargılamanın yenilenmesi yolunun açılması zorunluluk arzetmektedir' ifadeleriyle açıklanmaktadır. Yani 4 Şubat 2003 tarihi öncesindeki davalar için de yargılamanın yenilenmesi kararının önü açılmıştır.''

''AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET AĞIR HAPİS CEZASINA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ''

CHP Grup Başkanvekili Okay, 14 Temmuz 2004 tarihli Ölüm Cezasının Kaldırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile müebbet ağır hapis cezasına çevrilen cezaların kendiliğinden ağırlaştırılmış müebbet ağır hapis cezasına dönüştürüldüğünü bildirdi.

Şu anda AİHM'de Abdullah Öcalan'ın çeşitli başvurularının görüşülmesine devam edildiğini ifade eden Okay, ''Bu başvurulardan birinin konusu Öcalan'ın müebbet ağır hapis (daha sonra değiştirilen adıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis) cezasının şartlı tahliyeye olanak vermeyen şeklinin, mahkumiyet tarihinde (29 Haziran 1999) yasalarda mevcut olmadığına ilişkindir. Eğer AİHM Öcalan lehinde karar verirse şu anda siyasi iktidarın getirdiği tasarıyla, yapılan değişiklikle Öcalan'ın yeniden yargılanmasının yolu açılacaktır. AİHM kararına paralel olarak yeniden yargılama Abdullah Öcalan'ın cezasının indirilerek belli bir süre sonra serbest kalmasını beraberinde getirecektir. Yani terörist başına örtülü af getirecektir'' diye konuştu.

Sözkonusu tasarının belirsizlikler içerdiğini ve hangi hukuki sonucu vereceğinin şimdiden kestirilemediğini kaydeden Okay, ''TCK'nın etkin pişmanlık başlıklı 221. maddesinin Habur'dan gelenlere nasıl esnetildiği ortada iken, tasarıda yer alan yeniden yargılama düzenlemesiyle de fiili affın önü açılabilecektir'' dedi.

Hakkı Suha Okay, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın şu soruları yanıtlamasını istedi:

''Tasarı için hangi devlet birimlerinden görüş istenmiştir? İlgili tüm devlet birimlerinden görüş istenmiş midir? Tasarıdaki düzenlemelerin, terörist başının yargılanmasının yenilenmesiyle sonuçlanacağı uyarısında bulunan devlet birimi var mıdır? Tasarının bazı devlet birimlerinden gizlendiği doğru mudur?

Terörist başının hala AİHM'de devam eden davası var mıdır? Söz konusu düzenleme yapıldıktan sonra terörist başının yeniden yargılanması olası mıdır?

4 Şubat 2004 tarihinden önce AİHM'de devam etmekte olan ve bu tarih itibariyle kesinleşmemiş kaç dava bulunmaktadır? Bu davalar hangi terör örgütü mensuplarına ilişkindir?''

''BU, BİR ŞARK KURNAZLIĞIDIR''

CHP Grup Başkanvekili Okay, AİHM'nin Öcalan'ın başvurusu sonrasında, ''yeniden yargılayın ya da yargılamadaki eksiklikleri giderin'' kararı verdiğini söyledi.

Dosyaya bakan Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin, yasal engel nedeniyle ''bu dosyayı inceleyemem'' diyerek, talebi reddettiğini dile getiren Okay, karara itiraz edilmesi üzerine dosyaya bakan İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesinin, ''dosyayı eksiklikler yönünden yeniden ele alıyorum ve bu eksikliklerin telafi edilmesi de mümkün değildir'' diyerek, Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesinin kararına yapılan itirazı reddettiğini kaydetti.

Hakkı Suha Okay, Öcalan'ın AİHM'ne yaptığı müracaatların kabul edilmesi durumunda yeniden yargılama yolunun açılabileceğini ifade ederek, ''Bu olmazsa, dosya yeniden AİHM'ne gidecek'' dedi.

Tümü PKK terör örgütü yöneticileri ve mensuplarına ait, yaklaşık 220 dosya için yeniden yargılamanın yolunun açılabileceğini söyleyen Okay, taş atan çocuklara ilişkin yasa tasarısı denilerek, tasarının gerçek amacının gizlendiğini iddia etti.

Okay, ''Bu, bir şark kurnazlığıdır. Türkiye, kap-kaç düzenlemesiyle karşı karşıyadır'' dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler