YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Öğretmenimizin suçsuz olduğuna inanıyorduk"
"Öğretmenimizin suçsuz olduğuna inanıyorduk"
08 Kasım 2014 01:29
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türk öğretmen Hacı Hamdi Hamit Polat'ın Türkmenistan'dan Türkiye'ye getirilmesi ile ilgili açıklama yaptı.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Türk öğretmen Hacı Hamdi Hamit Polat'ın Türkmenistan'da bir öğrenciye kötü muamelede bulunduğu iddiası üzerine tutuklandığını belirterek, "Öğretmenimizin suçsuz olduğuna inanarak da böyle bir talepte bulunuyorduk. Cumhurbaşkanımız bu ziyareti vesilesiyle Sayın Devlet Başkanı ile görüştüğünde, Cumhurbaşkanımıza da bir jest olmak üzere bu tasarrufta bulundu" dedi.

Avcı, Türkmenistan dönüşünde Atatürk Havalimanı'nda gazetecilere, bu ülkede görev yaptığı sırada tutuklanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talebi üzerine serbest bırakılan 49 yaşındaki Türk öğretmen Hacı Hamdi Hamit Polat'la ilgili açıklamalarda bulundu.

Polat'ın Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı bir okulda öğretmenlik yaptığını belirten Avcı, "Bu vesileyle Milli Eğitim Bakanı olarak, öğretmenlerin bakanı olarak hem cumhurbaşkanımıza hem Türkmenistan Devlet Başkanı'na çok teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Avcı, Polat'ın tutuklanma nedeniyle ilgili de "Bir öğrenciye kötü muamelede bulunduğu yönündeki bir iddia üzerine tutuklanıyor. Biliyorsunuz Türkmenistan'da Devlet Başkanı'nın zaman zaman, belirli günlerde, bayramlarda af yetkisi var. O yetkiyi kullanması için daha önce kendisine zaten müracaat edilmişti" bilgisini verdi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, "Öğretmenimizin suçsuz olduğuna inanarak da böyle bir talepte bulunuyorduk. Cumhurbaşkanımızın bu ziyareti vesilesiyle Sayın Devlet Başkanı ile görüştüğünde, Cumhurbaşkanımıza da bir jest olmak üzere bu tasarrufta bulundu. Uzak bir yerde hapishanedeydi, hem uçak gönderilip aldırılıp, bizimle Türkiye'ye dönmesi sağlanmış oldu" şeklinde konuştu.

Öğretmen Hacı Hamdi Hamit Polat da başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere serbest kalmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Polat'ın eşi Müberra Polat da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşini alıp Türkiye'ye döneceğine başından beri emin olduğunu söyledi.

Hacı Hamdi Hamit Polat, Türkmenistan'da Aşkabad Türk İlköğretim Okulu'nda sınıf öğretmeni olarak görev yaptığı sırada bir öğrenciyi dövdüğü iddiasıyla 20 Mayıs 2014'te tutuklanmış ve 2 yıl hapse mahkum olmuştu. Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan gelen talep üzerine, Polat'ın serbest bırakılmasını sağlamıştı. Karar temyiz aşamasındayken devlet başkanının özel affı ile serbest bırakılan Polat, Seydi kentindeki Şagal Cezaevi'nden çıkmasının ardından uçakla Aşkabat'a götürülerek, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın uçağına yetiştirilmişti.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler