YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öğrenci olaylarıyla ilgili ne dedi?
İçişleri Bakanı Muammer Güler, "Abartılı bir şey olduğunu düşünmüyorum, siyasiler başta olmak üzere herkesin bu konuda duyarlı davranması ve öğrencilerimize bu çekişmenin yansıtılmaması gerektiğini düşünüyorum" dedi.
Öğrenci olaylarıyla ilgili ne dedi?
12 Nisan 2013 / 16:14 Güncelleme: 12 Nisan 2013 / 16:15

Emniyet Genel Müdürlüğü ile Türkiye Engelliler Spor, Yardım ve Eğitim Vakfı arasında yapılan "İşbirliği ve Yardım Protokolü" imza törenine katılan İçişleri Bakanı Muammer Güler, programın ardından çıkışta gazetecilerin sorularını cevapladı.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi'nde başlayan ve Türkiye'nin çeşitli üniversitelerinde yaşanan olaylara yönelik soru üzerine Bakan Güler, "Son dönemlerde çeşitli üniversitelerde, mevzi olarak nitelendireceğimiz öğrenciler, karşıtlı görüşlü olduğunu iddia eden gruplar arasındaki, harp seviyesine ulaşan, protestoya ulaşan olayların olduğunu görüyoruz.

Emniyet teşkilatımız, üniversitelerin içinde rektörlüklerin talebi, üniversitelerin dışında da genel emniyet tedbirlerini sürdürerek, bu konudaki gerekli tedbirleri alıyorlar. Ben bütün öğrencilerimizi, herkesi itidalli olmaya, bu konuda sağduyu olmaya davet ediyorum.

Polis olarak biz her türlü önlemleri sürdürüyoruz. Abartılı bir şey olduğunu düşünmüyorum. Herkesin bu konuda duyarlı davranması, siyasiler başta olmak üzere bu konuda öğrencilerimize, bu çekişmenin yansıtılmaması gerektiğini düşünüyorum.

Tedbirler almaya devam ediyoruz. İçinde bulunulan hassas bir durum var, herkesin sağduyulu davranması süreciyle, anlayışla sürdürüleceğine inanıyorum. Farklı algılar yaratılmaya çalışılıyor. Herkesin belli sorumluluklar göstermesi gerektiren süreçtir. Bu sürecin bu anlayışla devam ettirilmesi halinde geleceğimizi daha güvenli daha huzurlu hem de kalıcı bir barış ortamını sağlayabileceğini inanıyoruz" cevabını verdi.

Bakan Güler, AK Parti Genel Merkezi'ne ve Adalet Bakanlığı'na düzenlenen eş zamanlı saldırılara yönelik soruya ilişkin ise, "Bu konudaki araştırmalarımız devam ediyor. Polis teşkilatımızın bu konudaki becerisini, hassasiyetini biliyorsunuz.

Polisimiz, birçok konuyu aydınlattı bu konuyu da aydınlatacak. Konunun uluslararası boyutu da var. Başka ülkelerde bulunan ve daha önce bu tür olaylara karışan kişilerin haklarında yakalama kararları var. Onları da yurt dışında takip ediyoruz. Bu konudaki araştırmalarımızın hassasiyetle sürdüğünü belirtmek isteriz" karşılığını verdi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler