YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
''Öcalan'ın özgürlüğü Kürt halkının taleplerindendir"
''Öcalan'ın özgürlüğü Kürt halkının taleplerindendir"
30 Nisan 2013 16:27
BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, ''Öcalan'ın özgürlüğü, koruculuk sisteminin lağvedilmesi Kürt halkının talepleridir, beklentileridir'' iddiasında bulundu.

Mardin'in Derik ilçesinde 1993-1994 yıllarında ölen 13 kişinin aileleri ve yakınlarıyla basın toplantısı düzenleyen Baluken, olayın o dönemde Derik'te en üst düzey askeri yetkili olan Musa Çitil'in denetiminde, sorumluluğunda ve talimatıyla yapıldığını iddia etti.

Bununla ilgili dava sürecine Tuğgeneral Musa Çitil'in katılmadığını belirten Baluken, ''13 kişinin katlinden sorumlu tutulan ve 13 kez müebbet hapis istemiyle yargılanan birisi şu anda tutuksuz olarak, görevinde terfi ettirilmiş şekilde aramızda dolaşmaya devam ediyor'' dedi.

Çözüm sürecine değinen Baluken, ''Meclis önümüzdeki çözüm sürecine sahip çıkacaksa Kürt sorunundan kaynaklanan bütün katliamları bir şekilde gündemleştirmek ve onunla ilgili yüzleşmeyi sağlamak zorundadır. Musa Çitil davasının önemli bir emsal olduğu kanaatindeyiz. Bu adı geçen kişinin bir an önce adalet, halk, tarih karşısında hak ettiği cezayla yargılanmasının son derece önemli olduğunu düşünüyoruz'' ifadelerini kullandı.

-''Normalleşme süreciyle ilgili tartışmalardır''-

Bir gazeteci, Baluken'e, terör örgütünün elebaşlarından Murat Karayılan'ın bir röportajında silah bırakılması için ''Öcalan'ın serbest bırakılması, PKK'nın uluslararası terör örgütleri listesinden çıkarılması ve koruculuk sisteminin lağvedilmesi'' şartlarının yer aldığını belirtilerek, ''Bu şartlar olmazsa olmaz mı?'' sorusunu yöneltti. Baluken, bunların hükümetle yaptıkları görüşmelerde mevcut yol haritasına göre konuşulmuş konular olmadığını ifade etti.

Şu anda 8 Mayıs'ta PKK'lıların sınır dışına çekilmesine ilişkin birinci aşamanın başladığını belirten Baluken, şunları söyledi:

''Bahsettiğiniz hususlar daha çok üçüncü aşama, normalleşme süreciyle ilgili olan tartışmalardır. Bir aşamayı bitirmeden, bir aşamayı tüketmeden diğer aşamalarla ilgili görüş belirtmemiz bizim açımızdan mümkün olmayan bir durumdur. Üçüncü aşamada yine önemli bazı tartışmaları halkımızla birlikte ülkenin gündeminde tartışmaya bir çözüm bulmaya yönelik planlarımız olacak. Öcalan'ın özgürlüğü, koruculuk sisteminin lağvedilmesi, silahlı gerillaların demokratik siyasete katılması Kürt halkının talepleridir, beklentilerdir. Bunları ayrıntılı bir şekilde tartışmak için tüketmemiz gereken aşamalar olduğunu düşünüyoruz.''

Suriye'de PKK'lıların Esed güçlerine karşı savaştığı iddiaları bulunduğunun ifade edilmesi üzerine de Baluken, öyle bir durum olmadığını belirtti. Baluken, ''Çekilecek olanlar, KCK Yürütme Konseyi de açıkladı, daha çok güney Kürdistan Federal Kürdistan bölgesinde konumlanacaklar. Tabi ki bahsettiğiniz durum, Esed güçlerinin Batı Kürdistan'dan da Kürtlere yönelik katliam girişimlerine karşı YPG'nin ortaya koymuş olduğu direnişle ilgili olabilir'' dedi.

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler