YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Öcalan'ın mesajına sahip çık" çağrısı
"Öcalan'ın mesajına sahip çık" çağrısı
24 Nisan 2013 14:54
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Diyarbakır İl Başkanlığı tarafından 1 Mayıs kutlamalarında Öcalan’ın mesajına sahiplenme çağrısı yapıldı.

BDP Diyarbakır İl Binasında İl Başkanı Zübeyde Zümrüt tarafından 1 Mayısta yapılacak kutlamalarla ilgili olarak yapılan açıklamada, Öcalan’ın Nevruz’da yaptığı çağrıya sahiplenme çağrısı yapıldı. Zümrüt yaptığı açıklamada, Kürt halkının Nevruz’a gösterdiği sahiplenmenin aynısının 1 Mayıs’ta da yapılamasını isteyerek, Nevruz’da yapılan çağrıya sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Zümrüt, “Bu 1 Mayıs çalışmasını yürütürken bütün halkımıza çağrımız şudur; 7’den 70’e Kürt halkı Nevruza nasıl yaklaştıysa, bu çalışmaları nasıl ki beraber yürüttüysek, 1 Mayıs’ı da bu şekilde ele alacağız. Biliyorsunuz ki Nevruz’da Kürt halk önderi Sayın Öcalan’ın Nevruz’da Kürt halkına ve dünya halkına yaptığı bir çağrı vardı. Ve bu çağrının bu yılki 1 Mayıs’ta da hem sahiplenme hem de bu süreci daha doğru işlenilmesi açısından, demokratik bütün eylem etkinliklerimizin daha kitlesel geçmesi açısından da biz tekrar çağrı yapıyoruz. 1 Mayıs’ta İstasyon meydanında olacağız” dedi.

Zümrüt konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Çocuk ölümlerinin devlet eliyle işlendiği bu düzende çocuk bayramından bahsetmek ne kadar tezatsa, küçük yaşlarda çocukların zor şartlarda, sigortasız ve düşük ücretle çalışmasına izin verilen ülkede emek hakkından bahsetmek de bir o kadar abestir. Emeğe dair her şeyin yok sayıldığı, tekelleşmenin, özelleştirmelerin ve ölümlerle sonuçlanan işçi kazalarının arttığı bu dönemde 1 Mayıs işçi bayramı önem taşımaktadır. Emperyalist devlet zihniyetinin görmezden geldiği bu ölümlerin ve bu sömürüyü kınamak, beraber, yeni oluşturulan bu haksızlığı kınamak önceliklerimiz arasında olacaktır”

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler