YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Öcalan'ın hamlesi tarihsel bir hamledir"
"Öcalan'ın hamlesi tarihsel bir hamledir"
04 Mayıs 2013 17:10
Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) Eş Başkanı Gülten Kışanak, çözüm sürecinin, Türk halkının da özgür olmasını sağlayacağını belirtti.

BDP’li Kışanak, partisinin Adana’da düzenlediği mitingde yaptığı konuşmada, çözüm sürecini Abdullah Öcalan’ın başlattığını savunarak, Öcalan’ın bu hareketiyle, 21. yüzyıla yön verecek bir hamle başlattığını söyledi. Öcalan’ın 21 Mart’ta yayınladığı mektubu hatırlatan Kışanak, bu mektup doğrultusunda KCK’nın ve PKK’lıların, çözüm sürecinin başarı ile gerçekleşmesi için geri çekilme konusundaki kararlılıklarını kamuoyuna duyurduklarını kaydetti. Kışanak, “Bu hamle tarihsel bir hamledir. Bu hamle demokratik siyasete, barış isteyenlere, çözüm isteyenlere, demokrasi isteyenlere güç katan bir hamledir. Bu hamle, bu çıkış, bizlere, sizlere, halkımıza, sorumluluk yükleyen bir hamledir. Bu hamle, bu karar Türkiye demokrasi güçlerine sorumluluk yükleyen bir karardır. Barış isteyenler, çözüm isteyenler, demokrasi isteyenler şimdi ortaya çıkan bu tarihi fırsatı iyi değerlendirmelidir. Çünkü biz kalıcı bir barış istiyoruz. Toplumsal bir barış istiyoruz. Silahların susması, çatışmasızlık, gerillaların geri çekilmesi ancak be ancak kalıcı barışın önünü açan bir hamle olabilir” diye konuştu.

Kışanak, kalıcı barışın ancak hak ve hukukun tanındığı bir ortamda olacağını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kürt halkları haklarını kullanacak, kimliği kabul edilecek, dilinin önündeki engeller kalkacak; kendisini özgür bir halk olarak tarih sahnesinde, Mezopotamya’da, Kürdistan’da, Türkiye’de var edecektir.   Bu süreci başarıyla tamamlayabilirsek Türkiye’deki tüm halklar, herkes özgür olacaktır. Türk halkı da özgür olacaktır. Bugün Türk halkı adına bir grup elit, bir grup faşist, bir grup ırkçı, Türk halkının özgürlük isteğini tutsak almıştır. Türk halkının da Arap halkının da Kürtlerin de yan yana, kardeşçe herkesin hakkını, hukukunu kullandığı bir demokratik cumhuriyeti inşa etmemiz lazım. Herkesi göreve davet ediyoruz, herkesi bu demokratik kurtuluş sürecine katılmaya çağırıyoruz.”

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler