YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öcalan silahsız geri çekilme ile ilgili mesaj vermedi
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Öcalan'ın PKK'nın silahsız olarak geri çekilmesi ile ilgili net bir mesaj vermediğini; bu konuda yazdığı mektubun kendilerine iki gün içerisinde ulaşmasını beklediklerini söyledi.
Öcalan silahsız geri çekilme ile ilgili mesaj vermedi
04 Nisan 2013 / 14:25 Güncelleme: 04 Nisan 2013 / 14:27

Demirtaş, PKK'ya yakınlığı ile bilinen Nuçe TV'de yaptığı açıklamada, dün İmralı ile gerçekleşen görüşme ile ilgili bilgi verdi.

Heyetin İmralı ile dördüncü toplantısını gerçekleştirdiğini ifade eden Demirtaş, Öcala'nın sağlık durumu ve moralinin iyi olduğunu; sürecin çözümü için kendisini kararlı gördüklerini ifade etti. Öcalan'ın yaşanan tartışmaları takip ettiğine ve sürece hakim olduğuna dikkat çeken Demirtaş, sürecin ilerlemesi için yoğun çaba sarf ettiğini gördüklerini kaydetti.

Demirtaş, kendileri İmralı'ya gitmeden önce devlet yetkililerinin Öcalan'la bir toplantı gerçekleştirdiğini de açıkladı.

Öcalan'ın geri çekilme ile ilgili net bir mesaj vermediğini kaydeden Demirtaş, "Bize net bir mesaj ve mektup vermedi. Ama bu konuda yazdığı mektubun 1-2 gün içerisinde bize ulaşmasını bekliyoruz. Aldığımız mektubun cevabı İmralı'ya ulaşmadan bunun kesinleştiği netleştiği söylemi yanlış olur. Geri çekilmenin silahsız olacağı yönünde yapılan haberler kulis ve yorumdur. Bu net değil önümüzdeki hafta daha net olacaktır." diye konuştu.

Öcalan'ın, bu süreci ilerletmek istediğini ifade eden Demirtaş, "Yaşanan tıkanıklığı aşma için çaba sarf ediyor. Bunun bilinmesi lazım. 'Süreç tıkandı veya kesintiye uğradı' diye bir yaklaşımı da yok. Herkesin Öcalan'a güvenerek süreci ilerletmesi gerekir. Medya ve hükümetin de Öcalan'ın iyi niyetinin görmesi gerekir." dedi.

Demirtaş, Akil İnsanlar Komisyonu ile ilgili olarak da, bazı isimlerin kendileri için rahatsız edici olabileceğini; ancak oradaki insanların toplumdaki bir karşılığının olduğunun unutulmaması gerektiğini belirtti. Akil insanların farklı kesimlerden oluşmasında fayda olduğunu söyleyen Demirtaş, "Komisyon üyelerinden bazıları içimize sinmedi; ama çalışmasına engel olamayacağız. Biz komisyonu eleştirilerimizle ve görüşlerimizle rollerini güçlendireceğiz." ifadelerini kullandı.

 

CİHAN

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler