YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öcalan görüşmelerini değerlendirdi
AK Parti Grup Başlan Vekili Nurettin Canikli, Abdullah Öcalan ile MİT arasındaki görüşmelere ilişkin, "Süreci siyasi müzakere olarak değerlendirmemek gerekiyor." dedi.
Öcalan görüşmelerini değerlendirdi
04 Ocak 2013 / 15:26 Güncelleme: 04 Ocak 2013 / 15:39

 

AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, terör örgütü PKK'nın silah bırakması için yürütülen çalışmalarla ilgili BDP'nin kendi özel, özgün iradesi olmadığını belirterek, ''Onun iradesi ipotek altındadır. BDP'nin açıklamalarını şu andaki tavırları en azından bazı yöneticilerinin ya da yetkililerinin tavırlarının çok iyi niyetli olmadığını belki biraz bir bölümüyle süreci sabote etmeye yönelik olduğunu da söylememiz mümkün'' dedi.
 
Canikli, AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı için geldiği AK Parti Genel Merkezi'nde gazetecilerin sorularını yanıtladı.
 
Terör örgütü PKK'nın silah bırakması için yürütülen çalışmalara ilişkin ''Yeni süreci nasıl yorumlamamız lazım, yeni bir açılım mı'' sorusu üzerine Canikli, bütün gelişmeleri, olanları, süreci terörle mücadelenin bir parçası, terörü bitirmenin bir boyutu olarak görmek gerektiğini söyledi.
 
Mücadelenin çok yönlü olduğuna işaret eden Canikli, şöyle devam etti:
 
''Türkiye'de terörün bitirilmesi gerekiyor. Bu toplumsal bir talep tartışmasız bir şekilde, ama birçok boyutu var bunun. Sadece sosyal ya da ekonomik ya da askeri boyuta indirgemek meseleyi tam olarak özünü, içeriğini kavrayamamak anlamına gelir. Bahsettiğiniz süreç esasında biraz önce söylediğim bu komple yapının, komple çabanın bir parçası. Sistemin bir parçası, bir bölümü... Olayı bu şekilde okumak lazım ve bu sorunu Türkiye'nin gündeminden düşürmek için elbette devlet olmanın gereği olan temel ilkelerden taviz vermemek şartıyla bu mücadele, bu çalışma, bu çaba her noktada yürütülebilir. Son yapılan açıklamalar ve bugünlerde basının gündeminde olan konu da budur esas itibarıyla. 
 
Bu görüşmeler yeni yapılmıyor, daha önceki dönemlerde de yapılıyordu, ama bu görüşmeleri, bu süreci siyasi bir müzakere olarak değerlendirmemek gerekiyor. İfade etmeye çalıştığım, Türkiye'de terör probleminin çözümünde kullanılması gereken araçlardan bir tanesidir ve o araç kullanılıyor. Bir başka ifadeyle, daha doğrusu hükümetimiz bu amaçla sonuç alabileceği, sorunun çözümüne kaktı sağlayabileceği herhangi bir araç, bir imkan varsa, onları sonuna kadar kullanmakta kararlı ve onun bir devamı olarak bunu görmek lazım. Yoksa bu görüşmeler bizim hükümetimiz döneminde de biraz önce çizmeye çalıştığım kriter çerçevesinde; yani devlet olmanın gerektirdiği hassasiyetler dikkate alınarak, onlar çiğnenmeyerek çok uzun yıllardan beri devam ediyor, yapılageliyor, yapılıyor.''
 
 
''Sürecin şeffaf yürütülmesini daha sağlıklı buluyoruz''
 
 
Canikli, terör sorunun çözümü için gerekli görüşmelerin AK Parti öncesindeki hükümetler tarafından da yapıldığını vurguladı.
 
Sürecin daha şeffat yürütülmesini sağlıklı bulduklarını belirten Canikli, şunları kaydetti:
 
''Bütün herkesin gözü önünde, bütün milletimizin gözü önünde yürütülmesinin daha sağlıklı bir yöntem olduğunu düşünüyoruz. Bir de şu var; bunlar çok gizli kapaklı yürütüldüğü zaman çok fazla speküle edilen konular aynı zamanda. Vatandaşın kafasını karıştırmaya müsait konular. Ona da imkan sağlamak, böyle bir zeminin oluşumunu da engellemek amacıyla bu sürecin daha açık bir şekilde yürütülmesi hem milletin, toplumun, tarafların aynı zamanda moral noktasında daha ileri bir noktaya götürecektir. Tabii bu kadar açık bir şekilde, net bir şekilde kamuoyuyla paylaşılması önemli mesafeler alındığını, önemli sonuçlar elde edildiğini ya da edilebileceğinin de göstergesi olarak değerlendirmek çok iyimser bir şey olmayacaktır, gerçekçi bir yaklaşım olacaktır.''
 
Nurettin Canikli, terör örgütü PKK'nın silah bırakmaya daha yakın olduğunun söylenip, söylenemeyeceğine ilişkin bir soruya da ''Bunları göreceğiz, şu anda çok net, kesin çizgilerle tanımlamak doğru değil, hem mümkün değil hem de doğru değil ama biraz önce söylemeye çalıştığım gibi bu kadar açık bir şekilde, şeffaf bir şekilde yürütülmesinin nedenlerinden bir tanesi de belli bir noktaya gelmiş olması olarak değerlendirmek mümkündür'' yanıtını verdi. 
 
 
''Takdir edersiniz ki son derece hassas bir konu ve bu görüşmeler devam ediyor''
 
 
Yürütülen çalışmaların kapalı kaldığı dönemlerde sürecin aleyhine yapılan açıklamalar, karalayıcı, kara propagandalarla kamuoyunun yanlış yönlendirildiğini ifade eden Canikli, şunları söyledi:
 
''Bunun da önüne geçecektir ve daha böyle gerçek dışı, hiçbir şekilde hükümetimizin düşünmediği, gündeme gelmeyen sonuçlar şeklinde kamuoyuyla paylaşılması yani 'ülke bölünüyor, parçalanıyor' neyse işte buna benzer, bu çerçevede toplanabilecek yanlış değerlendirmelerin de önünün kesilmesi açısından da son derece etkili bir yöntem olacaktır. Bu yürüyen bir süreç. Takdir edersiniz ki son derece hassas bir konu ve bu görüşmeler devam ediyor. Burada herhangi bir spesifik nokta üzerinde durmamak lazım. Burada tekrar altının çizilmesi gereken şey terörün bitirilmesidir. Terör örgütünün ve terörün bitirilmesidir. Bütün hükümetimizin çabası budur, yapılması gerekenler bu çerçevede yapılıyor. Nokta, nokta, tek tek işte yani cümle bazında, konu başlığıyla detaylı bir şekilde bunların irdelenmesi veya gündeme getirilmesi çok doğru değil. Zaten mümkün de değil, çünkü yürüyen bir süreç.''
 
Canikli, hükümetin sabotaja karşı da bir hazırlığı olup olmadığının sorulması üzerine de ''Yani bu söylediğiniz hususla ilgili geçmişte ortaya çıkan ve süreci olumsuz yönde etkileyen, tırnak içerisinde sabote diyebileceğimiz şekilde süreci olumsuz yönde etkileyen o gelişmeler noktasında Adalet Bakanlığımızın dikkat çeken açıklaması oldu bugün. Onu tekrarlamakta fayda var'' dedi.
 
 
''BDP'nin bu konuda kendi özel, özgün iradesi yoktur''
 
 
AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, BDP'nin ''AK Parti umut vermiyor'' ifadelerini de şöyle değerlendirdi:
 
''BDP'nin bugüne kadar bu konuda kendi iradesini ortaya koyamadığını biliyoruz. Bir siyasi partiden beklenmesi gereken ve kendisine destek veren kesimlerin iradesini yansıtma noktasında sınıfta kaldığını ve bunu yapamadığını biliyoruz. BDP'nin bu konuda kendi özel, özgün iradesi yoktur. Onun iradesi ipotek altındadır. Dolaysıyla BDP'nin, böyle yapıdaki bir siyasi partinin bu konuda açıkçası çok fazla katkı sağlayacağını, bugüne kadar olmadı bundan sonra da düşünmüyoruz. Dolayısıyla BDP'nin açıklamalarını şu andaki tavırları en azından bazı yöneticilerinin ya da yetkililerinin tavırlarının çok iyi niyetli olmadığını belki biraz bir bölümüyle süreci sabote etmeye yönelik olduğunu da söylememiz mümkün. Çarşamba günü TBMM Genel Kurulu'nda yaşananlar buna bir örnektir.''
 
Nurettin Canikli, bedelli askerlikle ilgili yaşın düşürülmesi gibi bir teklifin söz konusu olup olmadığının sorulması üzerine de şu anda öyle bir kararlarının olmadığını söyledi.
 
 
AA
 
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler