YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Öcalan bazen büyük, bazen küçük söyler"
Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İmralı görüşmeleriyle ilgili sızan tutanaklara ilişkin açıklamalarda bulundu.
"Öcalan bazen büyük, bazen küçük söyler"
05 Mart 2013 / 22:28 Güncelleme: 05 Mart 2013 / 22:41

Almanya’da temaslarını sürdüren Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye’nin Berlin Büyükelçiliği’nde basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında İmralı görüşmeleriyle ilgili basına sızan tutanaklar hakkında bir soru üzerine Arınç, “Silahların susması, eylemlerin olmaması, kanın dökülmemesi ve Türkiye’nin canının acıtan, gerçekten kronik bir hale gelen terör meselesinin bir şekilde bitmesi konusunda yeni bir girişim başladı. Bütün gönlümüzle istiyoruz ki hayırlı, güzel, verimli bir sonuca ulaşsın ve gerçekten silahlar bırakılsın, eylemler bitsin. Varsa Türkiye’de terörist gruplar, bunlar yurt dışına çıksınlar.

Devam eden süreç içerisinde de Türkiye terör meselesinden kurtulmuş olsun, büyümesini, gelişmesini ve toplumsal barışını bir an evvel kurabilsin. Bu konuda henüz siyasetin devrede olmadığını söylemeliyim, bizim açımızdan en azından. Evet İmralı’da hüküm giymiş birisi var ve 12 yıldan beri bu hükümlülük devam ediyor. Onunla görüşmeye giden Barış ve Demokrasi Partisi’nden milletvekilleri var, onlar açısından belki siyasi bir görüşmedir.

Kimin gideceğine Adalet Bakanlığı karar veriyor, bu da yasa gereği. Çünkü milletvekilleri ağırlaştırılmış müebbet hapse mahkum bir insanı ziyaret etmek isterse ve milletvekiliyse buna Adalet Bakanlığının ‘Evet’ veya ‘Hayır’ demesi lazım. Hiçbir olağanüstülük yok. Bu süreç devam ederken birinci görüşme 3 Ocak’ta yapıldı, ikinci görüşme de zannediyorum geçen haftaydı. Ama ikinci görüşmeden sonra bir şekilde bir gazetede ‘İşte şunlar görüşülmüş’ diyerek, adına da tutanak denmek suretiyle çok geniş bir konuşma yayınlandı. Şimdi orada görüşmeye gidenler BDP milletvekilleri, karşılarında da Öcalan duruyor.

Eskiden, yeniden, biraz yukarıdan, biraz aşağıdan, biraz fazla, biraz eksik epey bir şey konuşulmuş. Biz bu konuşmanın şahidi değiliz, tarafı değiliz. ‘Şöyle konuş, böyle konuş’ noktasında bir talimat veren ya da yol gösteren konumda da değiliz. Dolayısıyla açıklanmaması gerekirken bir şekilde birileri tarafından servis edilmiş olmasını doğru bulmuyoruz. Çünkü bu süreç hassas bir süreç. Toplumun bu konuda çok duyarlı olduğunu biliyoruz haklı olarak. Öcalan her şeyi söylerse söyler, bazen büyük söyler, bazen küçük söyler. 12 yıldır cezaevinde olan bir insanın haleti ruhiyesi içerisinde neler söyleyeceğini biz bilemeyiz. Karşısındakilere mesaj vermek için veya bir yerlere bir haber ulaştırmak için kendi üslubunu kullanabilir. Yani bunu beğenirsiniz veya beğenmezsiniz. Biz bu noktada değiliz” dedi.

O gazeteciyle bir yolculuğunun olduğunu ve bunu bir haber olarak değerlendirdiğini söyleyen Arınç, “Haberin içerisine baktığınız zaman başlıkla biraz farklılık gösteriyor. Yani ben bu konuşmaların çok olumlu olduğunu, olumlu mesajlar verdiğini haberin içinde bahsetmiyorum, ama öyle bir anlam çıkarılmış olabilir.

Öcalan konuşmuş, kime konuşmuş? Karşısındakilere. Bunun iyi veya kötü olduğunu söylemek bizim işimiz değil. Ama Öcalan’ın orada, ‘Artık silah devri bitti’, ‘Biz amacımıza ulaşamadık’, ‘Bundan sonra birlikte yaşanmalı’, ‘Silah bırakılmalı’, ‘Ellerinizdeki insanları teslim etmelisiniz’, kamu görevlisi veya bir başkası, böyle mesajları kendi sözünü dinleyecek kişilere göndermişse keşke daha kötü olsaydı diyecek halimiz yok.

Bizim amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil. Üzüm yemek için yani iyi bir sonuca ulaşmak için çok sabırla hareket etmemiz lazım. Bırakalım bu mesajları, bu konuşmaların içeriğini istihbarat teşkilatı değerlendirsin. Sadece bunlar açıklandı diye süreç bitmeyecek gördüğüm kadarıyla.

Çünkü BDP’liler bunu sızdırmıştır denildiğinde BDP’liler de, ‘Hayır biz böyle bir şey yapmadık, bunu açıklamak ahlaki değildir’ diyorlar. Dolayısıyla bir şekilde bunlar şu veya bu kişiler tarafından açıklanmış olabilir. Bunun üzerinde uzun uzun tartışacak değiliz. İşin sonuna bakmamız lazım. İşin sonunda amacımıza ulaşır da Türkiye’yi terör belasından kurtarmak mümkün olursa zannediyorum bugün yapılanlar çok hayırlı bir işmiş diye kabul edeceğiz” diye konuştu.


İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler