YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Öcalan Atina'dan 20 bin 100 euro istiyor
İmralı Adası’nda cezasını çeken PKK lideri Abdullah Öcalan’ın, kendisini Türkiye’ye iadesinden sorumlu tuttuğu Yunanistan’a açtığı tazminat davası başlıyor. Öcalan krizdeki Atina'dan 20 bin 100 Euro tazminat ödemesini istiyor
Öcalan Atina'dan 20 bin 100 euro istiyor
09 Kasım 2015 / 09:47 Güncelleme: 09 Kasım 2015 / 10:02

Abdullah Öcalan Şubat 1999’da yakalanarak Türkiye’ye getirilmesinden sorumlu tuttuğu Yunanistan’a Ekim 2008’de dava açmıştı. Bu tazminat davası, bugün Atina Üç Üyeli İdaresi Mahkemesi’nde görülmeye başlanacak.

SEMBOLİK TAZMİNAT

Öcalan, Kenya ve muhtemelen ABD makamlarıyla birlikte Türkiye’ye teslim edilmesini organize ettiğini ileri sürdüğü Yunanistan’ın sembolik olarak 20 bin 100 Euro tazminat ödemesini istiyor.

Dava dilekçesinde 1999’da kendisine siyasi iltica hakkı tanınacağına ilişkin Yunanistan hükümetinden ‘dolaylı ancak yanıltıcı vaatler’ aldığını belirten Öcalan, Yunanistan hükümetinin kendisini Türkiye’ye teslim ettiğini ve bunun sonucunda ölüm cezasına çarptırıldığını ileri sürdü.

DİLEKÇEDEKİ DETAY

Ekim 1998’de Suriye’den sınırdışı edilmesinden başlayarak yakalandığı 15 Şubat 1999 tarihine kadar yaşadıklarını anlatan Öcalan, dilekçesinde yakalanmasıyla ilgili şu detaya da yer verdi: “Kenya’daki BM binasında, 150 ülkenin dışişleri bakanlarının katıldığı toplantı vardı. Nairobi’deki Yunanistan Büyükelçiliği Atina’daki Yunanistan Dışişleri Bakanlığı’na benim BM binasına teslim edilmemi önerdi. Atina’dan gelen cevapta bu öneri reddedildi ve ne pahasına olursa olsun büyükelçilik rezidansından uzaklaştırılmam istendi.”

"PLANLARINI BOZUYORUM KÜRTLERİ ORTADAN KALDIRMAK İSTİYORLAR"

Öcalan’ın avukatları Cengiz Çiçek ve Ebru Günay ise şunları söylediler:

“Öcalan’ın teslim edilmesinden sadece Yunanistan sorumlu değildir. Bir tek Yunanistan suçlu diyemeyiz. Bu dava ile Öcalan’ın yakalanması ve Türkiye’ye götürülmesine başka ülkelerin de karıştığını kanıtlamak istiyoruz. Öcalan bize bir görüşmemizde, büyük güçlerin Ortadoğu’daki planları için kendisini engel gördüklerini söylemişti; ‘Planlarını bozuyorum. Bunun için de Kürtleri ortadan kaldırmak istiyorlar’ demişti. Büyük güçlerin planları, Türkiye ile Yunanistan’ın birbirlerine yaklaşmaları ve aralarındaki gerginliğin azalmasını da hedefliyordu.” Avukat Mahmut Şakar ise davayı kazanmaları halinde Öcalan’ın tazminatı bir Yunanistan hayır kurumuna bağışlayacağını söyledi.

DİLEK ÖCALAN DESTEĞE GİTTİ

Abdullah Öcalan’ın yeğeni HDP Milletvekili Dilek Öcalan, Atina’ya giderek dava öncesinde düzenlenen basın toplantısına katıldı. Dilek Öcalan “1998’de başlayıp 1999’da tamamlanan suikast bizzat Öcalan’ı değil, Kürt halkının tümünü hedef alıyordu. Yunan halkının bu uluslararası suikastta yer alan tüm Yunanlıların cezalandırılmaları için katkısını bekliyoruz. Yasaların uygulanmasını istiyoruz” dedi. Dilek Öcalan, Atina’da Halkın Birliği (LAE) partisini de ziyaret etti ve partinin lideri Panayotis Lafazanis’le görüştü. Lafazanis, iktidar partisi SYRİZA’nın ilk kabinesinde Enerji Bakanı’ydı.

 

HÜRRİYET

Öcalan Atina'dan 20 bin 100 euro istiyor
 // Orhan
Senin isledigin halti kim ödeyecek!
Sen siddet ile herseyi degistirebilecegini mi saniyorsan. Git baska bir ülkeye.Mesela Almanyada. Orda Demokrati cok büyük HARFLER ile yaziliyor. Yik ortaligi yak orayi burayi, yoksa ben size yapacagimi biliyorum de.Almanya sana kasilik vermezse, göz yumup
sana istedigin topragi veriyorum derse, gel o zaman bize iste ne istiyorsan. Mannheimdaki olaylar sadece ufak bir misal idi, ne halt yediginizden. Gec APO bunlari gec...
Desene beni satilar diye hemde beda...
09 Kasım 2015 Pazartesi 12:51
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler