12 Aralık 2017 Salı
 • Altın153,577
 • BIST109.050
 • Dolar3,8375
 • Euro4,5051
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin5,1193
 • İstanbul14 °C
 • Ankara4 °C
 • İzmir10 °C
 • Konya3 °C
 • Adana9 °C
 • Antalya10 °C
 • Diyarbakır2 °C
 • Bursa10 °C
 • Kayseri2 °C
 • Kocaeli3 °C
 • Şanlıurfa9 °C
 • Gaziantep3 °C
 • İçel15 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Obama'ya seçim kazandıran adam CHP'ye akıl vermeye geldi ama..
Seçim kampanyalarında kullanılan iletişim stratejilerinin tartışıldığı "Hedef: Hedef Kitle" konferansına ABD Başkanı Barack Obama'nın seçimdeki Ulusal Saha Direktörü Jeremy Bird de katıldı.
Obama'ya seçim kazandıran adam CHP'ye akıl vermeye geldi ama..
07 Mart 2015 / 02:14 Güncelleme: 07 Mart 2015 / 02:33

İstanbul The Ritz Carlton Otel'de yapılan konferansa konuşmacı olarak, Barack Obama'nın 2012 Başkanlık seçimlerinde Ulusal Saha Direktörü olarak görev yapan Jeremy Bird de katılarak, siyasetçilere, “Size oy vermeyeceğine emin olduğunuz kitle ile boşa vakit harcamayın" önerisinde bulundu. Bird, Obama'nın seçim kampanyasının tüyolarını da izleyenlerle paylaştı.

Jeremy Bird: iyi bir kampanya için güçlü bir aday, somut mesajlar gerekiyor

Fortune dergisi tarafından geleceği şekillendirecek en etkili 50 yönetici arasında gösterilen ve 2012 seçimlerinde ABD seçim tarihindeki en büyük gönüllü organizasyonunu kuran, Barack Obama'nın Ulusal Saha Direktörü Jeremy Bird, başarılı bir kampanyanın, iyi bir aday, güçlü ve somut mesajlar, dijital ve saha çalışmalarının entegrasyonu sonucu oluştuğunu ifade etti.

Oy kullanan milyonlarca seçmene ortak bir mesaj iletmek gerektiğinin altını çizen Bird, seçim kampanyalarında yerel aktörlerin önemine değindi. Her gönüllüden bir 'lider' yarattıklarını anlatan Bird, merkezden çıkan mesajın bölge liderlerinden gönüllülere, oradan da oy kullananlara iletildiğini vurguladı. Bu nedenle, sahaya çıkan kişilerin eğitilmesi gerektiğine işaret eden Bird, “Kaç kapının çalındığı önemli değildir. Önemli olan, ne kadar iyi iletişim kurulduğudur, niteliktir. İletilmesi gereken ortak mesajları, insanların adanmışlıklarını gözeterek vermeliyiz" şeklinde konuştu.

Berber salonlarından ibadethanelere kadar siyasetin konuşulduğu her yere girilmesi gerektiğini belirten Bird, “Berberi yanınıza çekebilirseniz, siyasetin konuşulduğu bu yerlerde daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz" dedi.

"Size oy vermeyeceğine emin olduğunuz kitle ile boşa vakit harcamayın" önerisinde bulunan Bird, “Kararsız seçmenin kim olduğunu analiz etmek gerekiyor. Geçmişte sağa mı, sola mı oy vermiş. Bu analizden sonra, bu kimselerle iletişime geçtik. Karasız seçmeni ikna etmeye çalıştık" diyerek, Obama'nın seçim kampanyasının tüyolarını izleyenlerle paylaştı.

Twitter'da kazanan seçimde de kazanırmış!

Konferansa Singapur'dan canlı video bağlantısıyla katılan Twitter Asya Direktörü Peter Greenberger de, aylık 500 milyon sabit kullanıcısı olan Twitter'ı “imparatorluğa" benzetti. “Dünyada ne olup bitiyorsa, Twitter'da da oluyor" diyen Greenberger, siyasetçilerin Twitter'ı son derece aktif kullandığı tespitinde bulundu.

Peter Greenberger, Twitter'da daha fazla kişi tarafından takip edilmenin ipuçlarını, “Gerçek bir kişi izlenimi verecek samimi bir ses tonu, görsellerle dikkat çekme yaklaşımı, ana konudan sapmamak, doğru zamanda doğru mesajı iletmek, olybildiğince güncel olmak, geri dönüşleri tahmin ederek paylaşım yapmak ve hashtag kullanmak" diye sıraladı.

Sağlıktan spora, siyasetten çevre sorunlarına kadar çok farklı alanlarda diyalogların hashtag'ler altında sürdüğünü belirten Greenberger, birçok dünya liderinin hashtag'leri verimli kullanarak takipçileriyle etkileşimi sürdürülebilir hale getirdiğini söyledi.

Teddy Goff: insanlar artık CNN'i değil, Facebook ve Twitter'ı takip ediyor

2012 ABD Başkanlık seçimlerinde Obama'nın Digital Kampanya Direktörlüğü görevini üstlenen Teddy Goff da, 19 ay süren seçim kampanyası boyunca yüzde 95'i daha önce hiçbir seçim kampanyasında çalışmamış insanlarla çalıştıklarını anlattı. “İnsanlar eskisi gibi CNN izlemiyor, Facebook ve Twitter'da daha çok vakit geçiriyor" diyen Goff, seçim kampanyalarında pozitif bir dil kullandıklarının altını çizdi.

Gelecekte insanların seslerini duyurmak için digital medyaya daha fazla önem vereceklerini belirten Goff, “Türkiye'de 5-10 yıl sonra insanların digital medyaya erişimi daha çok olacak. Digital medyanın etkisi artacak" dedi.

Time Dergisi tarafından “Dünyayı değiştiren 30 yaşın altındaki 30 kişi" arasında gösterilen Goff'un yürüttüğü kampanyada, internet üzerinden 690 milyon doların üzerinde bağış toplandı, 1 milyondan fazla seçmen kaydedildi.

Facebook'ta 45 milyon, Twitter'da 33 milyon takipçi toplandı.

CHP, Obama'nın seçim stratejisti ile anlaştı

CHP, 2008'deki ABD Başkanlık seçimlerinde Barack Obama'ya Başkanlık yolunu açan strateji şirketi ile anlaştı.

CHP'nin Tanıtım ve Halkla İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Bekaroğlu, CHP'nin Benenson Strateji Group ile anlaştığını söyledi.

Bekaroğlu, şirketin 7 Haziran seçimleri öncesinde CHP için alan araştırması yapacağını, sonuçları yorumlayıp, CHP'nin seçim stratejisine katkıda bulunacağını bildirdi.

 

DHA

04:43
 // Osman Kayacan
ABD deki secim stratejilerin ne kadari ülkemize uyarlanabilinir? CHP nin secmen kitlesi sabittir, oy orani olarak oylar düser de, cikmasi pek ihtimal dahilinde degil!
Y-Kusagi belki toplu iletisim araclarin cok verimli kullaniyor olabilir, ama normal kusak daha akillica kullaniyor. Anlasilan "THE REST" yinenal toplamaya mahlum olacak! Halkin degerlerine uzak temsilciler artik prim yapamaz olmustur! Sanal Alem malum zihniyeti cökertmistir!...
07 Mart 2015 04:43
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler