YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"O, Türkiye'nin başbakanının eşi"
"O, Türkiye'nin başbakanının eşi"
14 Şubat 2010 11:15
"Başörtüsü yasağını faşistlik olarak görüyorum"

Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın başörtüsü sebebiyle GATA'ya alınmamasına bir tepki de ünlü modacı Cemil İpekçi'den geldi.

Olayı duyduğu zaman çok üzüldüğünü söyleyen İpekçi, konu hakkında Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ'un 'Keşke bu olay yaşanmasaydı.' sözlerini yeterli bulmadığını belirtiyor. İpekçi, Başbuğ'dan Emine Erdoğan'ı ziyaret edip bizzat özür dilemesini beklediğini ifade ederken, "Bunu bir beyefendilik olarak beklerdim. Genelkurmay Başkanı bile olsa bir erkeği, bir kadından özür dilemesi küçültmez. O, Türkiye'nin başbakanının eşidir. Onun inanışı beni alakadar etmez." diyor.

Cemil İpekçi, Türkiye'nin laik ve demokrat kimliğini yeni yeni kazanmaya başladığını dile getiriyor. Bu düşüncesini son dönemde yaşanan siyasal gelişmelerle ilişkilendiriyor. Cumhuriyet'in kurulmasından bu yana özellikle ekonomik alanda ayrıcalıklı bir sınıfın olduğunu dile getiren ünlü modacı, bunların 'korku siyaseti' üreterek nemalandığını söylüyor. İpekçi, 'irtica' kavramının da korku siyasetinin parçası olduğunu vurguluyor. Bunun en son Kafes kod adlı darbe planında uygulanmak istendiğine işaret eden Cemil İpekçi, şöyle devam ediyor: "Müslümanları gayrimüslimlere karşı, gayrimüslimleri de Müslümanlara karşı kışkırtarak zemin hazırlarsınız. Ötekini yok etmek için en kolay yol hedef göstermektir. Bu memleketi halkı uyutarak idare etmişler. Bugün artık geriye dönüş yok. Bundan sonra hesap verecekler. Belki ben görmeyeceğim; ama 20 yaşında olanlar bunu görecekler. Türkiye eski Türkiye olmayacak."

EMİNE HANIM, BAŞÖRTÜSÜ SEBEBİYLE DEFİLEME GELEMEDİ

İpekçi, Emine Erdoğan'ın başörtüsü sebebiyle kendi defilesinde de mağduriyet yaşadığını aktarıyor. 2004 yılında İstanbul'da yapılan NATO Zirvesi'nde düzenlediği 'Sahire 2004' isimli defilede eski ABD Başkanı George Bush'un eşi Lara Bush'tan dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in eşi Semra Sezer'e kadar herkesin bulunduğunu söyleyen İpekçi, programa gelemeyen tek davetlinin başörtüsü sebebiyle Emine Erdoğan olduğunu dile getiriyor. İpekçi o gün yaşadığı duyguları şöyle anlatıyor: "Olaydan ötürü ağlamak geldi içimden. Çünkü aynı kişi, Beyaz Saray'a giderken onun için kapılar açılıyor. Kendi ülkesinde bir toplantıya gidemiyor. Başörtüsü yasağını faşistlik olarak görüyorum."

'One minute' çıkışında 'İşte Başbakan'ım' diye bağırdım

Turgut Özal döneminde başlatılan açılım sürecinin AK Parti döneminde devam ettirildiğini savunan İpekçi, en çok da Başbakan Erdoğan'ın Davos çıkışından etkilenmiş. Ünlü modacı, o an yaşadığı duyguları şu şekilde aktarıyor: "Başbakan, o konuşmayı yapıp, oturumu terk ettikten sonra, Fransız Sokağı'ndaki atölyemde pencereyi açıp çığlıklar attım, "İşte benim Başbakan'ım" diye. Büyük gurur duydum. Bugüne kadar bütün cumhurbaşkanları, başbakanlar diğer devlet başkanlarının karşısında hep ezik duruyordu. İşte Türkiye bu. Benim kimliğim bu. Atatürk de olsa, orada 'one minute' derdi. Kendisini ezdirir miydi? Bugün sağ olsaydı, bütün komşularımızla hudutlarımız açılmış, belki de AB içinde olurduk."
Zaman

SAGIR veKOR.OLANLAR!!!...
 // MUSLU:Suleyman
Değerli yorumcumuz, her görüşe eşit mesafede durmakla birlikte; hakaret, küfür, aşağılama vb. içeren, toplumsal hassasiyetleri zedeleyici nitelikteki yorumları yayınlayamıyoruz. Kriterlerimize uygun olarak yeniden yorum yazmanızı diler, ilginize teşekkür ederiz......
15 Şubat 2010 04:14
cemil ipekçinin yorumu.
 // seher eliaçık
cemil ipekçinin yorumuna katiyyen katılmıyorum.türkiyede baş örtmek değil başının içine acayip bir şey takıp başı örtmek yasak tır. benim annemde başını örtüyordu ama normal bir şekilde. doğru dürüst şekilde örtseler.herhalde kimse birşey söylemez. cemil bey fikirlerini kendine saklasın....
14 Şubat 2010 20:38
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler