YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O paşalara CHP'den vize yok
Ergenekon sanığı emekli generaller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’un CHP’den milletvekili adayı olmak için kulis yaptığı ortaya çıktı.
O paşalara CHP'den vize yok
17 Mart 2010 / 07:09 Güncelleme: 17 Mart 2010 / 07:31

Ergenekon soruşturması kapsamında tutuklanan ardından sağlık gerekçeleri ile serbest bırakılan emekli orgeneraller Şener Eruygur ve Hurşit Tolon’un, 22 Temmuz 2007 seçimleri öncesi CHP’den milletvekili adayı olmak istediği, ancak CHP lideri Deniz Baykal’ın emekli paşalara vize vermediği iddiası, siyasi kulislerin son dönemdeki en önemli gündem maddesi oldu. Ankara gündeminde yeni tartışma başlatacak bu iddia, CHP kaynakları tarafından doğrulandı. Baykal’a yakın iki parti kurmayı, iddiayı BUGÜN’e doğrularken, Eruygur ve Tolon’un kendilerinin yanı sıra bazı emekli subaylar için de aynı talepte bulunduğunu ifade etti.

ERUYGUR KULİS YAPTI...

İddia ilk olarak, Baykal’ın o dönem yakın kurmayı tarafından ortaya atıldı. CHP’li milletvekili, Eruygur’un, 2007 seçimleri öncesi bazı isimlerin milletvekili olması için kulis yaptığını ancak Baykal’ın şiddetle karşı çıktığını söyledi. İddiayı, Baykal’ın ikinci adam düzeyindeki yakın bir kurmayı da doğruladı. İsminin açıklanmasını istemeyen CHP kurmayı, Baykal’ın bu önerilere sıcak bakmadığını belirterek, benzer sürecin 12 Mart muhtırasından önce de yaşandığını, CHP’nin o dönemde de askerlerin bu tür taleplerine karşı mesafeli olduğunu kaydetti.

Baykal: Haberim yok

Bugün gazetesi bu iddiayı doğrudan CHP lideri Deniz Baykal’a da sordu. Baykal, Eruygur ve Tolon’un kendileri ve bazı emekli askerler için milletvekili kulisi yaptığı iddiası ile ilgili olarak, “Seçim öncesi herkes kendi değerlendirmelerini yapar. O dönem Vural Savaş da bir sürü isim de yazıldı çizildi. Resmi olarak bana gelen bilgi yok. Ciddi olarak gündeme alınıp yapılmış bir değerlendirme yok” dedi. Baykal, “Gayriresmi olarak iletilen bir talep ya da öneri olup olmadığına” ilişkin soru üzerine ise, “Bilgim yok, haberim yok” yanıtı verdi.

Bugün

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler