YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O partiyle ilgili kulisleri sallayan iddia!
Abdülkadir Selvi, HDP'li bazı vekillerin ”Büyük Türk milleti” ibaresi nedeniyle yemin metnini okumak istemediğini yazdı. Selvi'nin duyurduğu bir diğer bomba iddia ise HDP içindeki "radikaller" ayrılarak BDP adıyla Meclis'te ayrı bir parti kuracak.
O partiyle ilgili kulisleri sallayan iddia!
17 Haziran 2015 / 14:44 Güncelleme: 17 Haziran 2015 / 14:50

Tek başına iktidarın çıkmadığı seçim sonrası Ankara çok hareketli. Koalisyon senaryoları havada uçuşurken, partilere dair kulislerde ilginç söylentiler dolaşıyor. Yeni Şafak yazarı Abdülkadir Selvi, HDP'yle ilgili söylenen iki çarpıcı ayrıntıyı köşesinde böyle aktardı:

Yemin krizi mi yaşanacak?

"Bazı milletvekillerinin sadece Kürtçe yemin etmek istedikleri, bazı milletvekillerinin ise yemin metnindeki, ”Büyük Türk milleti” ibaresi nedeniyle yemin metnini okumak istemedikleri söyleniyor.

HDP'den ayrılanlar BDP adıyla Meclis'te grup kuracak

Daha bomba bir kulis var. Radikal çıkışlar yaparak, HDP'nin yakaladığı, ”Türkiyelileşme” rüzgarına zarar verebilecek isimlerin de içinde yer alacağı bir grubun HDP'den ayrılarak BDP adıyla Meclis'te bir grup kurmaları.

Biliyorsunuz Meclis'te grup kurabilmek için en az 20 milletvekili gerekiyor. Bu durumda en az 20 milletvekilinin HDP'den ayrılıp BDP'ye geçmesi gerekiyor. Bu durumda Kürtler Meclis'te bir değil iki partiyle temsil edilecek.

Bu formülün HDP'nin karar organlarında konuşulup konuşulmadığını, ne kadar ciddiye alınacak bir formül olduğunu bilmiyorum. Ne kadar doğru olur orası da tartışmalı. Ama bunlar Ankara kulislerinde konuşuluyor."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler