YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O partide oy patlaması yaşanacak
Son erken seçim anketi ORC'den geldi. ORC'nin seçim anketine göre AK Parti'nin oylarını artırarak rahatlıkla tek başına iktidar olabileceği görülüyor.
O partide oy patlaması yaşanacak
19 Ağustos 2015 / 19:42 Güncelleme: 19 Ağustos 2015 / 19:58

Koalisyon ihtimallerinin sona ermesiyle gözler erken seçime çevrildi. ORC Araştırma Şirketi'nin yaptığı son ankete göre, bu şartlarda gidilecek bir erken seçimde AK Parti, oylarını artırarak rahatlıkla tek başına iktidar olabilir. 

ORC Başkanı Mehmet Murat Pösteki, AK Parti’nin MHP’ye ve HDP’ye kaptırdığı oylarla, son seçimde oy kullanmayan yüzde 3’lük seçmeninin yeniden oy vermesi halinde oy patlaması yaşayacağını öne sürdü.

İşte AK PARTİ'nin şu anki oyu

Pösteki, 7 Haziran’da AK Parti’den MHP ve HDP’ye oy gittiğini, bunun yanı sıra daha önce AK Parti’ye oy verip, 7 Haziran’da sandığa gitmeyen yüzde 3’lük bir seçmen kitlesi bulunduğunu hatırlatarak, “Şu anki tabloya baktığımızda, özellikle İç Anadolu bölgesinde AK Parti’den MHP’ye giden oyların, Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesinde ise AK Parti’den HDP’ye giden oyların büyük bölümünün yeniden AK Parti’ye döndüğünü söyleyebiliriz. Bu gelen oylarla AK Parti oylarında 7 Haziran’a göre yüzde 3,2’lik artış görülmektedir. Ak Parti’nin şu anki oyu yüzde 44,1 seviyesindedir” bilgisini paylaştı.

Ak Parti çok oy alır

Pösteki, AK Parti’nin 7 Haziran’da oy kullanmayan yüzde 3’lük seçmenini ikna etmesi halinde MHP ve HDP’den gelen oylarla yükselişte olan AK Parti’nin daha da yükselişe geçeceğinin ve çok rahat bir şekilde tek başına iktidar olacağının söylenebileceğini dile getirdi.

Ak Parti oy patlaması yaşar

ORC Başkanı Pösteki, “AK Parti’nin, başta Güney Doğu ve Doğu Anadolu’da olmak üzere tüm bölgelerde sandıklara sahip çıkılması, seçim güvenliğinin sağlanması, adayların doğru belirlenmesi, paralel yapıyla mücadelenin etkin şekilde sürdürülmesi, emekli memur ve işçi kesimi ekonomik olarak rahatlatacak önlemler alınması halinde AK Parti’nin oylarının beklentilerin üzerinde artacağını, oy patlaması yapabileceğini söyleyebiliriz” dedi.

MHP'nin yeni stradejisi

7 Haziran’da Karadeniz ve İç Anadolu’da AK Parti’den aldığı oyları yeniden AK Parti’ye kaptıran MHP’nin yeni bir strateji geliştirdiğini anlatan Pösteki, “AK Parti’nin özellikle terörle mücadeledeki kararlı duruşundan dolayı, AK Parti’den oy alamayacağını gören MHP, paralel yapı, Türkmen Aleviler, Ulusalcı seçmenler, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerindeki sol seçmenler gibi farklı seçmen kitlelerinden oy alabilmenin hesabını yapmaktadır. MHP’nin AK Parti’ye koalisyon görüşmelerinde sunduğu 4 şart, bu seçmen kitlelerine verilmek istenen bir mesajdır” şeklinde konuştu.

HDP barajı aşabilir mi?

HDP ile ilgili tespitlerini dile getiren Pösteki, “HDP barış söylemleriyle algı operasyonlarıyla kendilerinin bile beklemediği bir oy almıştır. Fakat şu anda özellikle başta Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde olmak üzere, Türkiye genelinde 7 Haziran’da HDP’ye oy veren seçmenlerin yüzde 35’lik kısmı, vermiş oldukları oylardan dolayı pişman olduğunu söylemektedir. PKK’ya silah bıraktıramayıp, sırtını terör örgütlerine yaslayan HDP’nin gerçek yüzünü maalesef seçmenler yeni görmeye başladı. 7 Haziran’da yüzde 13 oy alan HDP’nin, seçimin yenilenmesi durumunda baraj sıkıntısı yaşayacağını şimdiden söyleyebiliriz. HDP yöneticileri bunu görüyor ve bu yüzden seçimin yenilenmesini istemiyor” ifadelerini kullandı.

Erken seçimi istemiyorlar

Özellikle Doğu ve Güneydoğu’da seçim güvenliğinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Pösteki, “Seçim güvenliği sağlanırsa HDP baraj sorunu yaşar. Bunun için kesinlikle her sandıkta devletin güvenlik görevlisi bulunmalı. Partilerin sandık görevlileri hiçbir tehdide boyun eğmeden sandıklarına sahip çıkmalı. Mümkünse taşımalı oy sistemine geçilmeli, yani kırsalda oy kullanma hakkı bulunan vatandaşlar, en yakın şehir merkezinde oy kullanmalı. Sonuç olarak şu anda seçim isteyen iki parti seçmeni, AK Parti ve CHP seçmenidir. Erken seçimi ilk başta dillendiren MHP ve HDP’nin, şuan seçim istememesinin tek nedeni yapılan kamuoyu araştırmalarında oylarındaki ciddi düşüşü görmeleridir. MHP ve HDP’nin ortak özellikleri AK Parti’den ve CHP’den oy alabilmeleridir. AK Parti ve CHP kendi seçmenlerini memnun ettiği sürece, oylarını muhafaza eder. Dolayısıyla bu iki partiden MHP ve HDP’ye oy geçişi yaşanmaz. Bu yüzden önümüzdeki seçimde, MHP ve HDP ciddi şekilde oy kaybı yaşar” şeklinde konuştu.

 // Mercek
Ne alakası var lan
Eğer doğuda gerçek manada sandık ve seçim güvenliği sağlanabilirse ki mutlaka sağlanmalıdır bu durumda kesinlikle üç yada beş puan artış olacaktır aksi halde tehlike kapıda....
20 Ağustos 2015 06:19
birlik cagrisi
 // engin
AKP saadet büyük birlik vakit birlik vakti...
20 Ağustos 2015 00:21
akpartili
 // bir polis
hergun sehit haberi var oy patlamasi ???...
19 Ağustos 2015 21:24
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler