YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O parti İhsanoğlu'nu destekleyeceklerini açıkladı
BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyeceklerini açıkladı.
O parti İhsanoğlu'nu destekleyeceklerini açıkladı
16 Temmuz 2014 / 15:22 Güncelleme: 16 Temmuz 2014 / 15:28

BBP Genel Başkanı Destici, partisinin yetkili kurullarında yaptıkları istişare neticesinde Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyeceklerini bildirdi.

BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, partisinin genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınadı ve hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet diledi.

Destici, Türkiye'nin, İsrail'in saldırılarını durdurması konusunda uluslararası örgütleri toplantıya çağırmasını ve İsrail'e nota vermesini istedi.

Cumhurbaşkanı seçimi konusunda da Destici, her siyasi partinin aday göstermesinin yasayla engellendiğini, sadece Meclis'te grubu olan siyasi partilerin aday çıkarabildiğini belirtti. Bu nedenle hangi partiden aday gösterildiğine bakmaksızın cumhurbaşkanı olacak adayın duruşu ve vaatleriyle ilgilendiklerini söyledi.

Destici, öncelikle cumhurbaşkanının herkesi ve her kesimi kucaklayacak, 70 milyonun cumhurbaşkanı olabilecek bir kişi olması gerektiğini vurgulayarak, istedikleri cumhurbaşkanının özelliklerini şöyle sıraladı:

"Mevcut anayasaya, parlamenter sistemin kurallarına, prensiplerine ve teamüllerine sadık, milliyetçi, maneviyatçı, demokrat, hukukun üstünlüğüne tam olarak teslim olabilecek, merhum şehit genel başkanımız Muhsin Yazıcıoğlu ve onunla birlikte hayatını kaybeden arkadaşlarımızın hukukuna sahip çıkacak, hadisenin tüm yönleriyle aydınlatılmasını ve sorumlularının hukukun önüne çıkartılarak hak ettikleri cezayı almalarının sonuna kadar takipçisi olacak ve bunun sözünü net ifadelerle verecek bir cumhurbaşkanı.

Çözüm süreci adı altında çözülme ve ayrışma sürecini durduracak, tek vatan, tek devlet, tek millet, tek dil, tek bayrak ülküsünden asla taviz vermeyecek, tüm dünya ile ülkemizi barıştıracak, komşu coğrafyamızda kan ve gözyaşının sona erdirilmesine öncülük yapacak, dış Türkler davasına sonuna kadar sahip çıkacak, samimi olarak yeni, sivil ve demokratik bir anayasanın öncülüğünü yapacak, ülkemizde giderek derinleşen kamplaşma ve ayrışmayı ortadan kaldıracak, uzlaşma kültürünü esas alarak toplumda barış ve sevginin oluşmasına öncülük edecek bir cumhurbaşkanı."

Destici, cumhurbaşkanının aynı zamanda anayasal kurumlar arasındaki iş birliği ve uyumu en üst düzeyde tutacak bir kişi olması gerektiğine dikkati çekti.

Cumhurbaşkanı seçiminde destek verecekleri adayı partinin tüm yetkili organlarınca ortak uzlaşma çerçevesinde belirlediklerini ifade eden Destici, bu doğrultuda Ekmeleddin İhsanoğlu'nu destekleyeceklerini bildirdi.

 

AA

03:38
 // erdal san
mıstaa, paralelcilerden bu kadar korkma ne açigin var seninde. yazik sayende partine sempatimde kalmadı. adam degilsin....
17 Temmuz 2014 03:38
Desti gibi bir adammışsın be mustafacık
 // Mühr-ü Süleyman
Rahmetli Muhsin Başkan'ın kemiklerini sızlatıyorsun, küçücük adam
Bakteriler bile senden daha kalıplı görünüyor gözüme
Bence Desti olmaya değil, ADAM olmaya çalış, bak örnekte var önünde
ADAM GİBİ ADAM
RECEP TAYYİP ERDOĞAN...
16 Temmuz 2014 Çarşamba 23:09
yazık
 // abdul
evet gerçekten adam sanmıştık...
...
16 Temmuz 2014 Çarşamba 18:03
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler