YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
'O paraları Laila'da yemedik'
'O paraları Laila'da yemedik'
25 Aralık 2009 21:06
Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, 'Aldığınız borç parayı ne yaptınız' diyorsanız? Laila'da yemedik biz onu.' dedi.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, hükümetleri döneminde belli bir borçlanma olduğunu ancak geçmişle kıyas etmeyecek derece düşük bir borçlanma olduğunu söyleyerek, ''Aldığınız borç parayı ne yaptınız' diyorsanız? Laila'da yemedik biz onu'' dedi.

Çiçek, 2010 Merkezi Yönetim Bütçesi Kanunu Tasarısı'nda hükümet adına yaptığı konuşmada, nüfusun halen üçte birinin tarımdan geçindiğini, tarımın hükümetlerin bütçeleri içerisinde özel bir yeri olduğunu hatta siyasi neticelerin lehte ya da aleyhte tecelli etmesinde tarım politikalarının birinci derecede belirleyici olduğunu söyledi.

Tarımın altyapısını oluşturmak için 7 sene içerisinde 12 önemli yasanın çıkarıldığını ifade eden Çiçek, bu yasalara muhalefetin de destek verdiği kaydetti. Çiçek, ''Bütün dünyada tarım destekleniyor, az veya çok. 2002 yılında tarım destekleme tutarı 1 milyar 868 milyon. Demek ki, o zaman bu kadar imkan vardı. Ama 2010 bütçesine geldiğimizde 5,6 milyar. Geçen sene yaptık bu sene de yapıyoruz imkanlar el verdikçe. Her sene bu destekleri artırmaya ama doğru tercihler yaparak, öncelikleri doğru koyarak dünyaya ile rekabet edebilecek bir tarım politikasını gerçekleştirmek adına bu destekleri vermeye çalışıyoruz'' dedi.

Çiçek, 7 yıllık iktidarları döneminde tarıma verilen desteğin 31 milyar TL olduğunu söyledi.

2002'de çiftçinin 100 lira kredi almak için 59 lira faiz ödediğini, şimdi ise bazı alanlarda yüzde sıfır, yüzde 5 ya da yüzde 11 faiz ödediğini, arada kalan farkın da cebinde kaldığını kaydeden Çiçek, ''Çiftçi edebiyatı yapalım, edelim de bu gerçeklerin de görülmesi lazım. Aynı şey esnaf için de geçerli. 2002'den bu tarafa bizim insanımızın, çiftçimizin, esnafımızın geldiği noktadır bu. Hükümetin sağladığı en büyük kolaylıklardan, avantajlardan bir tanesidir'' diye konuştu.
        
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler