YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O olay HDP'yi iki puan yukarıya taşıdı
O olay HDP'yi iki puan yukarıya taşıdı
09 Haziran 2015 12:47
MetroPoll Araştırma Şirketi Başkanı Özer Sencar, Diyarbakır'da yaşanan patlamanın HDP'yi iki puan yukarı taşıdığını söyledi.

Katıldığı televizyon programında MetroPoll Araştırma Şirketi Başkanı Özer Sencar HDP'nin 7 Haziran seçimlerinde aldığı yüzde 13.1'lik oy oranını yorumladı.

Sencar, seçimden önce yaptıkları son ankette HDP'nin oyunu yüzde 11.5 bulduklarını açıklarken fazla oyun kaynağını Diyarbakır'daki bombalama ve CHP'li seçmen şeklinde açıkladı.

Diyarbakır'daki patlama doping etkisi oluşturdu 

Özer Sencar, HDP'nin oy oranında ortaya çıkan yükselişi şu şekilde açıkladı:

"HDP'nin etnik Kürt ve Zaza seçmenden aldığı oy 10'dur. Eğer sadece Kürt seçmenlerden aldığı oylar olsaydı bombalama olmasaydı baraj altında kalabilirdi. Diyarbakır'daki patlama doping etkisi yaptı. Diyarbakır'da yüzde 81'e çıktı. Bu HDP'nin ilk kez gördüğü bir rakamdır.

HDP'yi yüzde 13'e CHP seçmeni çıkardı

HDP'yi 13'e çıkaran şey CHP'nin seçmenidir. CHP'nin seçmeni biz ne yaparsak yapalım iktidar olamayız ama HDP'nin amacı var Erdoğan'ı durdurmak diye düşündüler. Bu yüzden eğitimli seçmen kendi partilerinden feragat ederek HDP'ye oy verdi. CHP 27,5'u bulabilirdi ancak HDP'ye oy verdiler ve ilk hedefi Ak Parti'yi iktidardan indirmek isteyen HDP'yi baraj üstüne çıkardı."

eğer taşıdıysa vay kürtlerin başına beleceklere..
 // atiker
de olduğunu iyi biliyorlar türkiye eski türkiye olmalı yönetilebilir olmalı on yılda bir yağmalanmalı yirmi yılda bir ihtilal olmalı inançlarından uzaklaştırılmalı insanlar ekonomik krizlerle uğraşmaktan başka bir işlerle uğraşmamalı gerek evet türkiye istikrarsızlığın hakim olacağı bir tünele gidiyor suyun yönü değiştiriliyor karadeliğe akıtılmaya başladı bile yazık olacak ülkeme ama takdir allahın ne aş doğrarsan kaşığına o gelir karşına çekilecekler varsa çekeceğiz hakkımızda hayırlısı bekley...
09 Haziran 2015 Salı 13:35
eğer taşıdıysa vay kürtlerin başına beleceklere..
 // atiker
de olduğunu iyi biliyorlar kısaca pansilvanya ve ağaları boş durmayacak her türlü tetbiri almaları lazım ak partiyle yalandan koalisyon için görüşecekler önüne olmayacak istekler koyup kaçtı diyip seçim öncesi aralarında anlaşması yapılan hükümet kurdurulacak türkiyede ak parti cb ve borokrasisi ve paralele karşı olanlarla keskin bir hesaplaşmaya gidebilirler kürtler realitelerini ispat ettiler ama çözümsüzlüğü türkiyenin önüne koydular istikrarsıklıktan hep alt kesimler etkilenecek bedel ödeyec...
09 Haziran 2015 Salı 13:24
eğer taşıdıysa vay kürtlerin başına beleceklere..
 // atiker
muhalefette kalmalılar üç partininde ak partiyle hesaplaşması henüz başlamadı bundan sonra mhp+chp hükümet kurar hdp dışardan destekler meydanlarda söyledikleri cb ve ak partiyi tamamen bitirmek için pensilvanya kaynaklı çok çirkef kaset ve dinlemeler üzerinden vurmaya ve yüce divanda yargılama mahkum etmeye kadar işi taşıyabilirler bu batı başketlerinde kotarılan bir mesele amaç cb ve ak parti bölünmeli ve bitirilmeli başka türlü olmaz çünkü geleceği olan türkiyeyi yönetecek kadroların ak parti...
09 Haziran 2015 Salı 13:18
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler