YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O modacı, aklını peynir ekmekle yemiş!
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, modacı Barbaros Şansal’ın palalı saldırgan ile ilgili iddialarına sert yanıt verdi.
O modacı, aklını peynir ekmekle yemiş!
27 Eylül 2013 / 16:35 Güncelleme: 27 Eylül 2013 / 20:32

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın duygusal çıkışları olduğunu hatırlatarak, “Kenya’da ölen 8 aylık hamile kızımız için üzüldüğünü ifade eden bir cümle çıktı mı ağzından? Milleti ağlayarak kandıracağını zannediyor. Artık bu toplum bu numaraları yemiyor. Ağlayacaksan bizim kızımız öldürüldü otur onun için ağla” dedi.

Antalya’da bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Hürriyet Gazetesi Antalya Bölge Temsilciliği’ni ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, burada gazetecilere açıklamada bulundu, habercilerin sorularını yanıtladı.

"Antalya Büyükşehir Belediyesi adayını ne zaman açıklayacaksınız?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Önümüzdeki günlerde açıklarız. Bazı veriler bize ulaştı. Komisyon kurduk. Beş kişiden oluşan bir komisyon kurduk. 4 Genel Başkan Yardımcısı, bir Genel Sekreter. Bu komisyon her bir seçim çevresini ayrı ayrı irdeliyorlar. Vardıkları sonuçları Merkez Yönetim Kurulu’na getiriyorlar. Burdur’da eğilim yoklaması yaptık. Bir eczacı arkadaşımızı aday ilan ettik. Afyonkarahisar’da bir doktoru başkan adayını ilan ettik. Diğer yerlerde de buna benzer uygulama yapılacak. 7-8 ilçeden doğrudan sandığı meydana koyacağız. Bütün yurttaşlara açacağız sandığı.

Halk kimi görmek isterse oyunu kullanacak. Adaylarımızı aşama aşama açıklayacağız. Antalya’da bu aşamada değerlendirilecek. Anket sonuçları geliyor. Belediye başkanlarımızı inceliyoruz. Yapılan anketlerde Mustafa Akaydın önde gibi. Bana da öyle haber geliyor. Anket sonuçları doğrudan bana gelmiyor. Komisyona gidiyor. Sonuçlara bakma zamanım yok. Ahbap çavuş ilişkisi olmayan bilimsel yöntemleri kullanıyoruz. En çok oyu alan kişi halkın en çok sevdiği kişidir. Bu çerçevede adaylarımız belirleyeceğiz. 5 kişilik komisyon belirleyecek"şeklinde yanıt verdi.
Kılıçdaroğlu, "Deniz Baykal adaylık listesinde etkili olacak söylentileri var? Bu konuda ne düşünüyorsunuz/" şeklindeki soruyu ise şöyle yanıtladı:

"Baykal partimizin önceki Genel Başkanı herkes kendisine saygı gösterir. Partinin geçmişinde büyük mücadeleler vermiştir. Önemli siyasi önderlerimizdendir. Yerel seçimle ilgili kararı o 5 kişilik komisyon verecek. Son derece sağlıklı tutarlı bir yöntemle yolumuz devam ediyoruz. Benim de bir etkim olmayacak. Parti meclisinin aday göstermediği bir kişiyi bizim aday göstermemiz söz konusu değildir. Bizim parti hukukumuz böyledir."

Antalya CHP'nin kalesi

AK Parti'nin adayının kendilerini etkileyeceğini kaydeden Kılıçdaroğlu, "Antalya her zaman sosyal demokrat bir belediye başkanına ihtiyaç duymuştur. AKP Antalya’da belediye başkanlığını almak isteyecektir. Ama alacağı kanısında değilim. Antalya Antalyalılarındır. CHP’nin kalesidir, diyebiliriz. Neden demeyelim" dedi.

Duygusal çıkışları oluyor

Ülkenin hem içeride hem dışarıda kötü yönetildiğini ileri süren Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Cumhuriyet tarihinde bile Türkiye Cumhuriyeti’nde derin bir kırılma yaşamamıştır. Kapı çalacak bir komşu bile kalmadı. Her şey sorun, her şey sorun. Suriye, Irak, İran,Rusya, Amerika ile kavga ediyoruz. İçeri zaten kaynıyor. Öfkeyi hitabet sanatına dönüştürdük. Nasıl bir sanatsa kin üzerine sanat mı olur? Böyle bir sanat mı olur? Bir politikacının duygularıyla hareket etmemeli, aklıyla mantığıyla hareket etmesi lazım. Maalasef duygularıyla hareket ediyor. Eğer bir politikacı duygularıyla hareket eder noktaya gelmişse, yöneticilik vasfını kaybetmiş demektir. Geldiğimizi nokta bu. Zaman zaman duygusal çıkışları oluyor Erdoğan’ın.

Televizyona çıkıyor. Mısır’da genç bir kız öldürüldü diye ağlıyor. Biz insani olarak bir şey söylemiyoruz. Peki ben merak ediyorum Kenya’da bir Türk kızı öldürüldü üstelik 8 ay hamile bizim kızımız, bizim çocuğumuz. Terör sonucu öldürüldü. Üzüldüğünü ifade eden bir cümle çıktı mı ağzından bırakın ağlamayı ? Üzüldüğünü ifade eden bir cümle çıktı mı ağzından? Milleti ağlayarak kandıracağını zannediyor. Artık bu toplum bu numaraları yemiyor. Erdoğan istediğim için ağlarım bu milleti kandırırım yok öyle bir şey. Ağlayacaksan bizim kızımız öldürüldü 8 aylık hamileydi. Neden gitti oraya insanları tedavi etmek için. Bir insanlık görevi için gitmiştir. Oraya darbe için gitmemiştir siyasi bir amacı yoktur. İnsanlık amacı için giriştir. Eğer sen ağlayacaksan otur onun için ağla" diye konuştu.

Biz de merak ediyoruz

Kılıçdaroğlu demokratikleşme paketi ile ilgili olarak ise, "Biz de merak ediyoruz. Gelsin. Zaten az kaldı. Ayın 30’unda açıklayacak" dedi. Amerika’ya Kasım ayı içinde gideceğini ifade eden Kılıçdaroğlu, "Yönetim ile görüşmek için arkadaşlarımız görüşmeler yapıyor. Net olarak belli değil” şeklinde konuştu.

Fethullah Gülen ile görüşmeyecek

Habercilerin "Fethullah Gülen’le görüşecek misiniz?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Sanmıyorum. Bizim takvimiz daha farklı" cevabını verdi.

O moda işine baksın

Gezi Parkı olaylarının fenomenlerinden modacı Barbaros Şansal’ın palalı saldırganın CHP’li olduğuna dair söylemleri ile ilgili olarak Kılıçdaroğlu, "Kim söylüyor onu? Kim o? Modacı. Aklını peynir ekmekle yemiş herhalde. Moda işine baksın o. Eğer siyasete soyunacaksa AKP orada duruyor. Gider oraya katılır o zamana bizim muhatabımız olur" dedi.

Acı bir kayıp

Usta oyunca Tuncel Kurtiz’in ölümü ile ilgili Kılıçdaroğlu, "Türk sinemasına büyük değer katan bir karakter oyuncusu acı bir kayıp Allah’tan rahmet diliyoruz. Yılmaz Güney’in çok yakın arkadaşı. Önemli bir kayıp sinemamız için" dedi.

Fatih Terim sporun kilit isimlerinden

Fatih Terim’im görevden alınması ile ilgili olarak Kılıçdaroğlu, "Ben nasıl kendimi GS’li yöneticilerin yerine koyayım? Oradaki ilişki nedir? Sözleşme nedir? Bilemem. Ama Fatih Terim bizim sporumuzun kilit isimlerinden biridir. Sadece Türkiye’de değil dünyada ünü olan bir spor adamıdır. Ama bugün bir haber geldi. Taraftar gruplarının liderleri gözaltına alınıyor. Bu dikta yönetimim başka versiyonu. Ne işiniz var. Spora siyaset bulaşırsa bu notaya gelinir. Doğru değil bu" diye konuştu.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler