YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O gün köyde olmayanlar dahil bütün oylar HDP’ye
Ahmet Taşgetiren Güneydoğu'nun kırsal kesimlerinde sandıklardan oyların tamamının HDP'ye çıkmasını manidar buldu ve HDP'ye soru sordu.
O gün köyde olmayanlar dahil bütün oylar HDP’ye
08 Temmuz 2015 / 08:50 Güncelleme: 08 Temmuz 2015 / 08:55

2015 Milletvekili genel seçimlerinde Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin kırsal kesimlerinde HDP'ye büyük oranda oy çıkması, diğer partilere verilen ve geçersiz sayılan oyların sayısının çok az olması, sandıklara müdahale edildiği iddialarını gündeme getirdi.

Diyarbakır'ın Silvan ilçesinde 27 köyde oyların tamamının HDP'ye çıkması, Batman'da 400'e yakın sandıkta HDP'nin oylarının yüzde 99 olması, Mardin'de 100 sandıktan AK Parti'ye oy çıkmaması kuşkuyla karşılandı.

Star yazarı Ahmet Taşgetiren, "HDP’ye sorulmayan soru" başlıklı yazısında işte bu iddiaları gündeme getirdi ve şu soruyu sordu:

- Beyler, Doğu - Güneydoğu’da köylerden gelen sandık sonuçları yayınlanıyor. Tek iptal yok, tek fire yok, korkudan sandık kuruluna gelmeyen başkanların oyu dahil, bazen ölenler, bazen o gün köyde olmayanlar dahil bütün oylar HDP’ye çıkmış. Stalin’in Sovyet Rusyası’nda, Esed’in Suriyesi’nde, Mübarek’in Mısırı’ında dahi olmayan şey Şırnak’ın, Diyarbakır’ın, Van’ın köylerinde olmuş, nasıl iş bu? Belki siz bile bu kadarını beklemiyordunuz şaibe görüntüsü verip ele güne rezil olmamak için. Buna dair bir sözünüz olacak mı?

AHLAKIN ÇÜRÜMESİDİR

Yazısında YSK ve AGİT gözlemcilerinin ses çıkarmamasına sitem eden yazar, Gülen cemaati medyası ve Doğan Grubu'nun da en küçük sorgulama yapılmadığına dikkat çekerek asıl soruyu sordu:

- Ak Parti iktidarını vuracak her şey meşrudur, yaklaşımı ile mi bakmalıyız bunlara? Ak Parti iktidarını HDP’nin barajı geçmesi vuracaktı, öyle ise HDP’ye barajı aştıracak her şey, hangi araç kullanılmış olursa olsun, kabule şayandır, mı demeliyiz?

Ve bunun adı siyasi ahlak olmalı öyle mi? Hayır beyler bunun adı ahlakın çürümesidir. Ve bunun adı, sırf Ak Parti düşmanlığı ile ülkenin büyük bir bölümünde vatandaşın özgürce oy verme hakkının gasp edilmesine müsamahadır."

HANGİ İLDE NE İDDİALAR VARDI?

AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Muhammed Akar, birçok sandıkta anormal sonuçlarla karşılaştıklarını söyledi.

Silvan ilçesinde 27 köyde oyların tamamının HDP'ye verildiğinin belirlendiğini dile getiren Akar, "Sandıklarda anormal bir şekilde hemen hemen hiç AK Parti yok. Çok doğal bir durum değildir bu. Bir köylü, bir sandık görevlisi de mi AK Parti'ye oy vermez. İtiraz yollarını denedik fakat bir sonuç çıkmadı" diye konuştu.

Birçok sandıktan geçersiz oyun bile çıkmamasının kendilerinde kuşku uyandırdığını belirten Akar, "Takibini yapmak lazım. Sandıklarda manipülasyon olup olmadığının ortaya çıkarılması gerekiyor" dedi. Hüda Par Diyarbakır İl Başkanı Şeyhmus Tanrıkulu da bölgede seçim öncesi seçmenin tehdit edilerek, baskı altına alındığı iddialarını hatırlattı.

"Seçimden 3 ay önce köylerde seçmenler, HDP'ye oy vermeleri için tehdit edilmeye başlandı" diyen Tanrıkulu, "Seçmen psikolojik olarak baskı altına alındı" ifadesini kullandı.

SİİRT

AK Parti Siirt İl Başkanı Fuat Özgür Çalapkulu da kentte özellikle 25 sandıktan çıkan sonuçları anormal karşıladıklarını belirterek, "Bu sandıklardan bazılarında geçerli oyların hepsi HDP'ye çıkmışken, bazılarında katılımın yüzde 100 göründüğü ve bunların tamamının HDP'ye oy kullandığı görülüyor" dedi.

MARDİN

AK Parti Mardin İl Başkanı Bahattin Uncu da bazı gazete ve internet sitelerinde yer alan iddiaların doğru olduğunu söyledi. "Mardin'de sandıkların 100'ünde AK Parti'ye oy çıkmadı" diyen Uncu, "238 sandıkta AK Parti'ye 5 ve 5'ten az oy çıktı. Örneğin bir sandıkta 270 seçmen varsa HDP dışındaki diğer partilere hiç oy çıkmadı. Kızıltepe İlçe Seçim Kurulu'na ve diğer ilçelerde sonuçlara itiraz ettik. İtirazımız reddedildi" dedi.

MHP Mardin İl Başkanı Mehmet Veysi Oğuz ise seçim sandıklarına müdahale edildiği konusunda güçlü duyumlar aldıklarını, söz konusu iddialarla ilgili soruşturma başlatılması gerektiğini dile getirdi.

BATMAN

Batman merkez ve özellikle kırsal kesimlerde çoğu sandıktan AK Parti’ye tek bir oy çıkmazken, kullanılan oyların tamamının HDP’nin hanesinde olduğunu belirten AK Parti Batman Milletvekili Ziver Özdemir, bunun seçmene yapılan baskının ve toplu oy kullanımının açık kanıtı kabul ettiğini söyledi.

Özdemir, “Kent merkezindeki bazı mahallelerde ve bazı köylerdeki sandıklarda HDP’nin oyları hiç olmadık şekilde yüksek çıktığı ve AK Parti’ye ise hiç oy çıkmadığını gördük. Kimi sandıklarda ise 1-2 oy çıktığını gördük. Örneğin, 223 seçmenli Yanıkkaya, 203 seçmenli Yankılı, 156 seçmenli Yağmurlu, 345 seçmenli Yaylıca köyünde kurulan sandıklarda bize hiç oy çıkmazken, HDP ful çekmiştir. Bunun baskıdan ve tehditten başka bir izahı olamaz” diye konuştu.

AK Parti Batman merkez İlçe Başkanı Kenan Özoğul ise seçimlerde il genelindeki 40 sandığa itirazda bulunduklarını dile getirdi. Özellikle kırsal kesimdeki sandıklarda HDP'nin oylarının yüksek olduğuna dikkati çeken Özoğul, "Şaibeli sandıklara itiraz ettik. Seçim kurulunun yanı sıra parti genel merkezimize de bu durumu rapor ettik" dedi.

Hüda Par'ın desteklediği bağımsız milletvekili adayı Aydın Gök de sonuçların şaibeli olduğunu öne sürerek, "Diktatörlükle yönetilen ülkelerde bile böyle bir sonucun çıkması mümkün değil" diye konuştu.

Gök, şunları söyledi:

"Köylerden dışarıya çalışmaya gidenlerin, askerde olanların, okuma yazma bilmeyenlerin, özellikle de kadınların yerine oy kullanıldığı sandık müşahitlerimizce tespit edilerek kayıt altına alınmıştır. Batman'da 400'e yakın sandıkta oyların yüzde 99'unun HDP'ye çıkması şaibeli bir durum. Özellikle merkeze bağlı Kocalar köyündeki caminin hoparlöründen 'Köyden muhalif oy çıkmayacak' yönünde seçim gecesi anonsların yapıldığı yönünde elimizde bilgiler var. Seçim günü aynı köyden iki oyun kullanılmadığı ortaya çıkınca HDP'lilerin 'Cami imamına söyleyin köyü terk etsin' yönünde haber gönderdiğini de oradaki görevli müşahitlerimiz bize aktardı."

ŞIRNAK

Hüda Par Şırnak İl Başkanı Abdullah Kılınç ise seçim günü özellikle Silopi ilçesindeki birçok köyden vatandaşlara zorla açık oy kullandırıldığı yönünde ihbarların geldiğini, bunun üzerine İlSeçim Kuruluna başvurduklarını ifade etti.

İlçeye bağlı birçok köyde sandık sonuçlarının kendilerini kuşkulandırdığını belirten Kılınç, "Mesela Mahmutlu köyünde kayıtlı 356 seçmenden 354 kişi oy kullanmış ve geçersiz oy da yok. Bu oyların 353’ünü HDP alırken bir oy MHP'ye çıkmış" dedi.

Etiketler: , , ,
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler