YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O gençler karıncayı bile incitmek istemiyor
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında önemli açıklamalarda bulundu.
O gençler karıncayı bile incitmek istemiyor
04 Haziran 2013 / 14:17 Güncelleme: 04 Haziran 2013 / 15:13

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Taksim Gezi Parkı eylemlerine katılan gençleri överek, "O gençlerin tamamının gözlerinden öpüyorum. O gençlere CHP grubundan selamlarımı saygılarımı gönderiyorum. Karıncayı bile incitmek istemiyorlar. Doğaya sahip çıkmak istiyorlar. Polisin baskısından sonra ertesi gün o meydanı temizliyorlar. Bu çocukların alnından öpmez misiniz?" dedi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Kılıçdaroğlu, Taksim Gezi Parkı eylemlerine değindi. Kılıçdaroğlu, "29 Mayıs'ı 30 Mayıs'ı bağlayan gece sabah 5'te polislerle baskın düzenleniyor. Siz bir düşman ülkesine mi giriyorsunuz?" ifadesini kullandı. Kılıçdaroğlu, toplumun ağaca sahip çıkmak istediğini vurguladı.

Demokrasi ile yönetilen ülkelerde hükümetlere tepki göstermenin son derece doğal olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Olağanüstü bir durum yok ortada. İşi olağanüstü noktaya taşıyan hükümetin yaptığı uygulamalardır. Sonra dalga dalga eylem tüm Türkiye'ye yayıldı. Önce herkesin ders çıkarması lazım." şeklinde konuştu.

"O GENÇLERİN TAMAMINI GÖZLERİNDEN ÖPÜYORUM"
Taksim'e gittiğinde çok sayıda genci bir arada gördüğünü kaydeden Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "Gençler özgürlük ve demokrasi istiyor. Her partiden her inançtan her kimlikten insanlar vardı orada. Bu tabloyu siyasetçilerin çok iyi okuması ve ders çıkarması lazım. Biz de CHP olarak ders çıkarmak durumundayız. Onların tepkilerini dikkatle dinlemek durumundayız. Onlar yeni bir kuşak. Anlamak zorunda olduğumuz çocuklarımız. Evlerinde belki özgürlüğü yeterince yakalayamadılar ama meydanlarda özgürce konuştular. Sırtlarında okul çantaları ellerinde su şişeleri var. Bu kuşağı Türkiye'nin çok iyi okuması lazım. Siyasetin çok iyi okuması lazım. Onların ayrı beklentileri var. O beklentilere yanıt verecek siyaseti oluşturmamız gerekiyor. Eğer biz siyaseti sağlıklı okursak, gençleri dinlersek, onların neyi isteyip istemediğini iyi anlarsak Türkiye'nin geleceğine parlak bir ayna tutmuş oluruz.
Taksim meydanında CHP'liler toplandı, hayır. Eylemleri CHP'liler yaptı, hayır. O ancak dar kafalı insanların düşündükleri bir olay. Olayları sağlıklı yorumlamayan kendi suçunu acaba bir yerlere atabilir miyim, telaşı içinde söylenen sözler. O gençlerin tamamının gözlerinden öpüyorum. O gençlere CHP grubundan selamlarımı saygılarımı gönderiyorum. Karıncayı bile incitmek istemiyorlar. Doğaya sahip çıkmak istiyorlar. Polisin baskısından sonra ertesi gün o meydanı temizliyorlar. Bu çocukların alnından öpmez misiniz?"

Başbakanların da uyması gereken kurallar olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Bir ülkenin başbakanı demokrasi nedir çok iyi bilecek. Demokrasi kafasında şekillenmemişse Türkiye'yi felakete sürükleyebilir. Demokrasi karşıt görüşleri dinlemek, saygı duymaktır. Farklı düşüncelerin özgürce ifadesine ortam hazırlamaktır. Eğer siz demokrasiyi baskı unsuru olarak görüyorsanız, eylemleri sonlandıramazsınız. Türkiye"nin önünde yeni bir gençlik vardır. Bu gençlik, demokrasi ve özgürlük talep ediyor. O nedenle başbakanların çok dikkatli olmaları gerekiyor. Demokrasiyi içselleştirmesi ve muhalefeti dinlemesi gerekiyor." dedi.

Bir ülkenin başbakanının duyguları ile ülkeyi yönetemeyeceğini belirten Kılıçdaroğlu, başbakanın akıl ve mantıkla ülkeyi yönetilebileceğini vurguladı. Kılıçdaroğlu, "Aklı ve mantığı öteleyip öfkenizi ve duygunuzu öne çıkartırsanız toplumda kutuplaşmalara yol açarsınız." ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, "Başbakanlar özgürlük alanları yaratmak zorundadır. Herkesin düşüncesini dile getirdiği bir Türkiye'yi yaratmak zorundadır. Son olaylar bizi dünyaya rezil etti. Türkiye Cumhuriyetini rezil etmeye kimin ne hakkı var. Gençler demokrasi istiyor, özgürlük istiyor; vereceksiniz." diye konuştu.

 

CİHAN

14:36
 // He bre mi hee (he kardeş hee)
Ne kadar özgürlükçü, ne kadar gençleri düşündüğün belli. Delikanlı adamsan, mertsen, dürüstsen, kürt gençlere zorla ''Ne mutlu Türküm diyene'' dayatmasına karşı çıkarsın. Ne mal olduğunuz ortada. Hadi şimdi git işine!...
04 Haziran 2013 14:36
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler