YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O belge kandil'e ulaştı
O belge kandil'e ulaştı
19 Ekim 2014 14:45
HDP heyeti, çözüm süreci yol haritası taslağını Kandil ile paylaştı.

HDP'nin, Çözüm süreci kapsamında İmralı-Kandil-Ankara hattında görüşme trafiğini yürüten heyeti, hükümet tarafından kendilerine sunulan çözüm süreci yol haritasının taslak metnini Kandil dağına götürerek KCK yetkilileri ile paylaştı.

Dün Kandil'de KCK yetkilileri ile görüşen heyet yaptığı açıklamada, KCK yetkililerinin müzakereye geçiş açısından sözün bittiğine dikkat çektiklerini belirterek, "Atılacak pratik adımlara karşı pratik tutumların gelişeceğini belirtiler" denildi.

Hükümet HDP'ye çözüm süreci taslağını gönderdi!

Dün Irak'ta Kandil dağına çıkan HDP Grup Başkan vekilleri Pervin Buldan, İdris Baluken ve HDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder, Kandil dağında KCK yetkilileri ile yaptıkları görüşme ile ilgili yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada Kandil'e 7 saat süren görüşmede, çözüm süreci ve Kobani başta olmak üzere Rojava ve Ortadoğu'daki gelişmeler, Ulasal kongre çalışmaları, AKP'nin çözüm süreci ve Kobani protestolarına yaklaşımının ele alındığı belirtilerek, şöyle denildi:

Hükümetin verdiği taslak KCK'ya ulaştırıldı

"Heyetimiz, Ankara'da yaptığı temaslar sonucu kendisine ulaştırılan yol haritası taslağını KCK yetkilerine iletmiştir. Toplantıda KCK yetkilileri, AKP'nin süreçle ilgili oyalama tavrının devam ettiğini, müzakereye geçiş mekanizmalarının halen kurulmadığını, bu konuda kendilerinin ve demokratik çevrelerin tüm çağrılarına rağmen bu politikalarda bir değişiklik olmadığını ifade ettiler.

Müzakereye geçiş açısından sözün bittiğine dikkat çeken KCK'li yetkililer, atılacak pratik adımlara karşı pratik tutumların gelişeceğini belirterek, 'Somut adımın şekillenmediği hiçbir tavrı hareketimiz ve halkımız kabul etmeyecektir' uyarısında bulundular.

KCK'li yetkililer, 'Müzakereye geçilmesi durumunda önderliğimizin başlatmış olduğu ve büyük bir özveriyle bugüne getirdiği süreçle ilgili bugüne kadar göstermiş olduğumuz duyarlı tutumun devam edeceğinin kamuoyu tarafından bilinmesi gerekir' dediler." HDP heyeti açıklamasında, Kobani'deki durumun bundan sonra da halk tarafından büyük bir duyarlılıkla takip edilmesinin son derece hayati olduğunu belirtilerek, "Rojava devrimi üzerinden Kürt halkının tüm kazanımlarını tasfiye etmeyi amaçlayan konseptin devam ettiğine dikkat çektiler.

Böylesi bir süreçte Kürt halkı açısından Ulasal Kongrenin öneminin tekrardan ortaya çıktığını vurgulayan KCK yetilileri, Ulasal Kongre zemininin güçlendiği bu dönemde tüm Kürt parti ve örgütlerine de bu temelde duyarlılık çağrısında bulundular. AKP'nin Kobani kuşatması başladığı günden itibaren IŞİD'e destek verdiğinin uluslararası camia tarafından da tespit edildiğini ifade ederek, kendilerinin ve duyarlı tüm çevrelerin uyarılarına rağmen AKP'nin bu tutumunun değişmediğini söylediler" denildi.

KCK yetkililerinin, AK Partinin Kobani'de halk katliam tehdidi altındayken oradaki katliamı önleyecek bir koridorun oluşmasına dahi izin vermediğini, tam tersine PKK ile IŞİD'i bir tutarak, 'Kobani düştü düşecek' açıklamaları yaparak halkın öfkesini patlama noktasına getirdiğini belirtilen HDP açıklamasında, "Bu söylem ve politikalarla çözümün gelişmesini de AKP'nin önlediğini, halkın ortaya koyduğu direniş tutumuyla AKP'nin bu politikalarının tüm dünyaya teşhir edildiğini ifade ettiler.

Kobani protestoları sırasında güvenlik güçlerinin müdahalelerinin can kayıplarına neden olduğunu, sonrasında gelişen tüm olaylarda da sorumluğun AKP hükümetinin çözüme hizmet etmeyen politikaları ve baskıcı uygulamalarından kaynaklandığı tespitinde bulundular.

Kobani protestoları sonrasında yoğun bir şekilde devreye konulan gözaltı ve tutuklama furyasının AKP'nin tutumu hakkında fikir verdiğini belirten KCK'li yetkililer, hükümet tarafından devreye konacağı söylenen güvenlik yasasının ise asla kabul edilemeyeceğini ifade ettiler"denildi.

 

DHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler