YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
O Başkan disipline sevk edildi
CHP'nin Refernaduma 'Evet' diyen Yedisu Belediye Başkanının CHP MYK tarafından Disiplin Kurulu'na sevkedilmesine karar verildi...
O Başkan disipline sevk edildi
27 Temmuz 2010 / 20:22 Güncelleme: 27 Temmuz 2010 / 20:26

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Hakkı Süha Okay, CHP'li Yedisu Belediye Başkanı Şerif Memioğlu'nun parti Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edildiğini bildirdi.

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK), Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Toplantının ardından açıklama yapan Okay, yaklaşık 3 saat süren toplantıda son siyasi gelişmeler ile Kılıçdaroğlu'nun yurt içi gezilerinin değerlendirildiğini ve bazı il ve ilçelere yeni yönetim atamalarının yapıldığını belirtti.

YURT GEZİLERİ PROGRAMI

Partisince düzenlenen mitingler hakkında bilgi veren Okay, Kılıçdaroğlu'nun geçen hafta 5 il ve 20 ilçede miting yaptığını söyledi. Kılıçdaroğlu tarafından bir nokta yerine il ve ilçe merkezlerinde mitingler yapıldığını anımsatan Okay, ''CHP'nin yaptığı mitinglerinde komşu illerden taşıma söz konusu değildir'' diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun yapacağı gezileri de anlatan Hakkı Süha Okay, ''Perşembe akşamı Gaziantep'e uçacağız. Cuma sabahtan itibaren Kahramanmaraş, Kilis. Kilis'ten Trabzon'un gitmediğimiz ilçeleri, Rize, Artvin, Ardahan, Kars, Erzurum, Bayburt, Gümüşhane ve Salı günü akşam da Trabzon üzerinden Ankara'ya döneceğiz'' dedi.

YEDİSU BELEDİYE BAŞKANI MEMİOĞLU

Toplantıda, CHP'li Bingöl'ün Yedisu Belediye Başkanı Şerif Memioğlu hakkında da görüşme yapıldığını belirten Okay, şöyle konuştu:

''Disipline sevkinde yetkili organ MYK'dır. Önlemli olarak, tedbirli olarak tüzüğün 70 'a' fıkrasının 'b' ve 'd' bentleri uyarınca Yüksek Disiplin Kurulu'na sevk edilmiştir. Yedisu Belediye Başkanı CHP'li bir belediye başkanıdır. Sayın Başbakanın Bingöl ziyaretinde nezaketen onu karşılamış olması, ona 'hoş geldiniz' demiş olması doğaldır. Kaldı ki Sayın Genel Başkanımızın kimi gezilerinde de gerek AK Parti'li gerek MHP'li belediye başkanları 'hoş geldiniz' demiştir, bazen otobüsümüze kadar gelmişlerdir. Sorun işin nezaket tarafında değildir ama CHP kimliği ile kafasında 'evet' külahı ile AK Parti'nin propaganda malzemesi olan bir belediye başkanı, parti üyeliği sorumluluğu ile bağdaşmayan bir tavır içinde olduğu için tüzüğün çok açık hükmü uyarınca hakkında disiplin kuruluna sevk kararı verilmiştir. Bu üyelikle bağdaşmayan tutum ve davranıştır. Açıkçası CHP'nin genel başkanını her saniyesinde Anayasa referandum çalışmaları kapsamında 'hayır' kampanyası yürüttüğü bir süreçte, CHP'li bir ilçe belediye başkanının aksine bir tavır koyması karşısında parti çok doğal ki bu refleksi gösterecektir ve gerekli işlem başlatılmıştır.''

AVRUPA PARLAMENTOSU SOSYALİST GRUP BAŞKAN YARDIMCISI'NIN AÇIKLAMALARI

Okay, bir gazetecinin Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkan Yardımcısı Hannes Swoboda'nın açıklamalarına ilişkin sorusu üzerine ise Avrupa Parlamentosunda birçok parlamenterin olduğunu belirtti. Bazı medya organlarının söz konusu kişinin sözlerini önemseyerek gündeme taşıdığını ifade eden Okay, yeni bir tartışma ortamının yaratılmak istendiğini savundu.

Swoboda'nın yetkisi ve sorumluluğu olmadığı halde bu tür bir açıklama yaptığını ve açıklamasının ''yandaş medyada'' yer aldığını belirten Okay, Avrupa Parlamentosu Sosyalist Grup Başkanı ile Başkan Yardımcısı'nın söylediklerinin bir biriyle bağdaşmadığını da kaydetti.

 Okay, ''Bazen bizim belediye başkanımız da böyle şeyler söylüyor, AK Parti'nin propagandasına malzeme oluyor. Ama CHP'ye kayıtlı olduğundan gereğini yapıyoruz'' dedi. (A.A.)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler