YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Numan Kurtulmuş'tan sert sözler
Numan Kurtulmuş'tan sert sözler
17 Ekim 2014 01:14
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Burdur'da gündemi değerlendirdi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Türkiye demokratik standartlarından asla geri dönmeyecektir, asla bu kazanımlarından vazgeçmeyecektir. Türkiye ne polis devleti ne de sokaklarını sokak eşkıyalarına terk eden bir devlet olacaktır" dedi.

Kurtulmuş, partisinin Burdur İl Danışma Meclisi toplantısında, Türkiye'nin çevresindeki ülkelerin 1990'lı yıllardan beri yangın yeri gibi olduklarını söyledi.

24 yıllık süreçte çevresindeki ülkelerin ateş topuna döndüğünü ancak Türkiye'nin istikrarını koruduğunu anlatan Kurtulmuş, bu süreçte 28 Şubat'ların, faili meçhul cinayetlerin, darbelerin, 17 Aralık'ların, 25 Aralık'ların yaşandığını, şimdi de yeni oyunlar tezgahlandığını ifade etti.

Türkiye'nin büyük bir güç merkezi gibi görünmesinin birilerini rahatsız ettiğini dile getiren Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Her taraf karışmışken bu karışmışlığın ortasında bir istikrar adası olarak kalması, Türkiye'nin büyük bir güç merkezi olarak görülmesi birilerini rahatsız ediyor. Allah'ın izniyle, milletin gayretiyle bütün tehlikelerden, hendeklerden, tuzaklardan, her türlü kumpaslardan kurtulmasını başardıysa en son Türkiye'ye karşı kurulan bu kumpası da başarıyla atlatacak ve yolumuza devam edeceğiz. Türkiye, bu istikrarını sağlamışken, millet bu demokratik ortamı yaşamaya başlamışken, millet huzur ve güvenin tadını, barışın tadını almışken kim hangi kumpası kurarsa kursun asla ve asla bu ülkede inşallah yeniden eskiye dönüşe müsaade edilmeyecektir, halk müsaade etmeyecektir."

Son 30 yıldır bir tarafta terör örgütleri, bir tarafta derin çeteler marifetiyle Türkiye'nin ayaklarına takılan prangalardan kurtulmaya çalıştığını vurgulayan Kurtulmuş, çözüm sürecinden birilerinin rahatsız olduğunu söyledi.

Her taraf karışıkken, bırakın Türkiye'nin karışmasını, kendi içerisinde barışı sağlamaya çalıştığını belirten Kurtulmuş, "Birileri bunu fırsat bildi, sokaklar karışmaya başladı. Maalesef 41 yurttaşımız çok kötü bir şekilde öldürüldü. Türkiye'nin sokakları, şehirleri, kentleri, ilçeleri karıştırıldı. Baktığınız zaman çok büyük sayılardaki insanlar bu sokak eylemlerine katılmış değil ama sonuçta bir şehri yıkmak için 20 kişi yeter, hatta 10 kişi yeter" diye konuştu.

Kurtulmuş, Türkiye'nin çok kötü 3-4 günlük bir süreç geçirdiğini kaydetti. Bundan sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin hem vatandaşın hakkını, hukukunu koruyacak adımlar atacağını hem de aynı zamanda eski dönemin polis devletine geri dönmeyeceğini anlatan Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Sokaklar karışıyor, hepimizin içi kan ağlıyor. Sanki birileri Türkiye'de polis devletine geri dönüş varmış gibi, ortada ne yapılacağını dahi tam anlamadan bir takım dedikodularla 'Eyvah geri dönüş var, Türkiye polis devletine gidiyor' diyor. Hayır öyle bir şey olmayacak. Sizi temin ederiz ki Türkiye demokratik standartlarından asla geri dönmeyecektir, asla bu kazanımlarından vazgeçmeyecektir. Türkiye ne polis devleti ne de sokaklarını sokak eşkıyalarına terk eden bir devlet olacaktır."

Devlet ile millet ayrı telden çalardı

Eski Türkiye'de devlet ile milletin başka telden çaldığını belirten Kurtulmuş, millet için devlet demenin, köylü için köye gelen jandarma, şehirde ise polis demek olduğunu söyledi. Milletin devletin hiçbir kurumunun önünden rahat geçemediğine dikkati çeken Kurtulmuş, "Devlet milletinden o kadar korkardı ki, 18 yaşındaki kızının başının örtüsünden korkardı, kimisinin mezhebinden, kimisinin dininden, kimisinin dilinden korkardı. Çok şükür 150 yıllık derin uykudan uyandık. Esas uyanmamızın aslı Türkiye'de devlet ile millet aynı türküyü söylemeye başladı, devlet millet ayrışması ortadan kalkmaya başladı" diye konuştu.

Kurtulmuş, AK Parti'nin 12 yılda yaptığı en önemli işin devleti ile milletini barıştırması olduğunu kaydetti.

Çözüm süreci

Çözüm sürecinin ülkenin her yerinde büyük takdir gördüğünü, halkın da büyük destek verdiğine işaret eden Kurtulmuş, bu işin bedeli ne olursa olsun, hangi siyasi bedeli ödemek zorunda kalırlarsa kalsınlar hiçbir siyasi riskten kaçınmadan gerçekleştireceklerini söyledi.

Kurtulmuş, 2 yıl boyunca terör nedeniyle hiç kimsenin ölmediğini, bunun sevincini yaşadıklarını vurgulayarak, ancak Kobani'deki (Ayn el Arap) olayları bahane edenlerin sokakları karıştırmaya, Türkiye'nin içini cehenneme çevirmeye çalıştıklarını ifade etti. Bunlara bu ülkenin insanlarının asla müsaade etmeyeceğini belirten Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"İstiyorlar ki hükümetin sabrı taşsın, 'Ne çözümü kardeşim, çözüm, mözüm yok' desin. Hayır, tam tersine. Biz de diyoruz ki, 'Ne yaparsanız yapın Allah'ın izniyle, milletin duasıyla bu işi çözmeye kararlıyız ve inşallah çözeceğiz. Bunu yaparken de milletin, vatandaşın hakkını, hukukunu, huzurunu korumaya gayret edeceğiz. Güvenlik reformlarıyla şehirlerimizi, köylerimizi, kasabalarımızı inşallah koruyacağız, vatandaşımızı koruyacağız."

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler