YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Numan Kurtulmuş uyardı
Numan Kurtulmuş uyardı
14 Mart 2013 09:34
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, terör örgütü tarafından kaçırılan 8 kamu görevlisinin serbest bırakılmasıyla ilgili olarak uyarılarda bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, terör örgütü tarafından kaçırılan 8 kamu görevlisinin serbest bırakılmasıyla ilgili olarak, ''Bu tür olaylar sürecin düzgün yürümesi için yapılan katkılardır diye düşünüyorum'' dedi.

İngiltere'nin başkenti Londra'da temaslarda bulunan Kurtulmuş, basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Kurtulmuş, terör örgütü tarafından kaçırılan 8 kamu görevlisinin serbest bırakılmasıyla ilgili olarak, şunları söyledi:

''Bu tür olaylar sürecin düzgün yürümesi için yapılan katkılardır diye düşünüyorum. Ümit ederim ki en kısa zaman içinde halkımızın büyük çoğunluğunun kabul edeceği önemli bir çözüm sürecini tamamlamış olacağız. Bu süre içinde önce işin normalleşmesi lazım. Bu tür birtakım insanlarımızı rehin almalar vesaire... Bunların hepsinin sona erdirilmesi işin doğası gereğidir. Bu yönde atılmış olumlu bir adımdır. Hepsinden daha önemlisi silahların bırakılmasını temin etmektir.''

Barut kokuları arasında barışın konuşulamayacağını belirten Kurtulmuş, çözüm sürecinde herkesin çok dikkatli olması gerektiğini kaydetti.

Herkesin ''çözüme ne tür bir katkım olabilir'' diye gayretle mücadele etmesi gerektiğini vurgulayan Kurtulmuş, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Savaşmak kolay bir iştir. Barış yapmak, insanlarımızı ciddi bir şekilde huzur ve refah içinde tutmak ise çok zor bir süreçtir. Şu veya bu nedenle, birtakım dış desteklerle, birtakım şartların oluşturduğu bir terör olayı var. Bu terör olayından vazgeçirilmesi süreci, silahların susturulması süreciyle karşı karşıyayız.

Bunun sonucunda da Kürt halkımızın haklarının, hukuklarının en ileri derecede temin edilmesi, bunların anayasal güvenceler altına alınması, Türklerin de onurunun, izzetinin zedelenmeyecek şekilde bu çözümlerin düğün havası içinde yerine getirilmesi gerekir. Onun için de bu adımı olumlu bir adım olarak görüyorum, geri kalan adımların da bir an evvel atılmasını bekliyorum.''

''Barış istiyorsak, dilimiz de barış dili olmalı''

Çözüm sürecine dair sonuç elde etmenin, kimin ne söylediğinden, niçin söylediğinden daha önemli olduğunu ifade eden Kurtulmuş, ''Aynı şey, 'İmralı'ya kim gidecek' tartışmalarında da yaşandı. Sonunda BDP de öyle bir noktaya geldi ki...  Kimin gittiği hiç önemli değil, önemli olan bu sürecin gerçekten uygun bir şekilde, olumlu bir şekilde devam etmesidir, herkesin katkı vermesidir'' dedi.

Kurtulmuş, kimsenin siyasi bir rant ve risk endişesi içinde olmamasının önemli olduğunun altını çizerek, herkesin kullandığı dile dikkat etmesi gerektiğini söyledi.

Özellikle politikacıların bu süreçte diline dikkat etmesi gerektiğini belirten Numan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

''Dil tabii ki önemli, özellikle politikacıların diline dikkat etmeleri lazım. Barış istiyorsak dilimizin de barışın dili olması gerekiyor. Sayın Başbakanımızın 'eğer bir politik risk varsa bunun hepsini alarak bu sürece başlıyoruz' demesi çok önemliydi. Zaten sürecin önünü açan bu iyi niyet ve temennidir. Bu politik irade olmasaydı, bu süreç başlayamazdı. Hiç kimsenin 'acaba biz 3 puan, 5 puan kendi partimize nasıl alırız' diye siyasi rant hesabı da yapmaması lazım. Burada rant yok, risk yok, burada Allah'ın rızasını kazanmak ve milletin duasını kazanmak var. Özellikle BDP'lilere çok büyük sorumluluk düşüyor. Hem doğru hareket etmeleri, hem bu süreç içinde üslubunu çok iyi ayarladıkları birtakım politik mesajlar vermelerini bekliyoruz. Diğer partiler için de aynı şey geçerli. Bu iradeyi herhangi bir şekilde zaafa uğratacak olan adımlardan, sözlerden, girişimlerden herkesin kaçınması gerekiyor.''

''Herkesin sözlerine, davranışlarına dikkat etmesi lazım''

İngiltere'de 3 gün içinde yaklaşık 10 toplantıya katıldığını, bu toplantılarda iş ve siyaset dünyasından üst düzey insanlarla görüştüğünü belirten Kurtulmuş, hemen hemen bütün toplantılarda, bazen birkaç sefer çözüm sürecinin kendisine sorulduğunu bildirdi.

Kurtulmuş, süreci tüm dünyanın dikkatle izlediğini dile getirerek, ''Konuşmalarımda IRA tecrübesini referans vermem, onların bu konudaki tecrübelerini bizlerle paylaşmasını sağlıyor. Aklın yolu birdir, nihayetinde elinde silah olanların silahını bir türlü alacaksınız ve silahı indireceksiniz. Bunu barışçıl bir şekilde sona erdirmek lazım. Ben de hayret ettim, çok detaylı bir şekilde süreci takip ediyorlar'' diye konuştu.

Kurtulmuş, tutanakların sızdırılması iddiaları ve BDP'deki istifalarla ilgili bir soru üzerine de şunları ifade etti:

''Olan oldu ama keşke olmasaydı. Onun için baştan beri söylüyoruz. Öyle hassas bir süreç ki bir ilave kelime bu süreci baltalayabilir. Herkesin kendi vicdanına sorması lazım, ben gerçekten çözüm tarafında mıyım, değil miyim  Herkes hareketlerini ayarlasın, Türkiye'de sürece katkıda bulunsun. Aslında tutanak diye de bir şey yok ortada, ben de çok bilmiyorum. Birisi herhalde orada konuşulanları birisine söylemiş. Ne onu söyleyen için olumlu bir davranış, ne bunu yayınlayan gazeteciler için olumlu bir davranış. Ne faydası var Türkiye'ye  Konuşmak kolay, herkesin sözlerine, davranışlarına dikkat etmesi lazım.''

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler