YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Numan Kurtulmuş: "Türkiye'ye sığınan Suriyeliler kalıcı"
Numan Kurtulmuş: "Türkiye'ye sığınan Suriyeliler kalıcı"
06 Kasım 2014 08:48
Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türkiye'de 1 milyon 600 bin Suriyeli olduğunu belirterek, "Birkaç ay sonra gidecekler diye bakılıyordu ama kalıcı oldukları görülüyor" dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Türkiye'de 1 milyon 600 bin civarında Suriyeli olduğunu ve bunların yaklaşık 1 milyon 73 bini biyometrik kayıt altına alındığını belirtti. Kurtulmuş, "İnşallah yıl sonuna kadar bunların tamamının da kayıt altına alınmasına çalışıyoruz. Bu konu da gerçekten önemli bir mesele olarak karşımızda duruyor" diye konuştu.

Kurtulmuş, "Suriyeliler misafir midir?" sorusunu ise şöyle cevapladı:

"Maalesef ilk anda Suriyeli mülteciler konusuna, gelecekler ve birkaç ay sonra gidecekler diye bakılıyordu. Ama  3,5 senelik bu iç savaştan sonra kalıcı oldukları görülüyor. Şimdi bu Suriyeli mültecilerle ilgili Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın, Milli İstihbarat Teşkilatı'nın, Sağlık Bakanlığı'nın, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, hepsinin olduğu koordinasyon toplantısında artık bunlar kalıcı ve bunların sorunlarını kalıcı olarak nasıl çözeriz meselesidir.

Nasıl bir Suriye olacak bilmiyoruz ama şunu biliyoruz, 100 sene evvel, 1. Dünya Savaşı'ndan sonra kurulan Sykes-Picot artık yıkılıyor ve maalesef bundan sonra çok daha türbülansı yüksek bir bölgeye doğru giriyoruz.

1990'larda Sovyetlerin çözülmesiyle başlayan önce Balkanlar, arkasından Kafkaslar, arkasından Ortadoğu, Kuzey Afrika şimdi Doğu Avrupa, bütün bu türbülansın içerisinde bütün ülkeler bölünür ve dağılırken Allah'a çok şükür, Türkiye 1990'dan bu yana birliğini dirliğini korumayı başarmıştır ve Türkiye inşallah çözüm süreci marifetiyle 100 senelik sorunu çözme iradesini ortaya koymuştur. Dolayısıyla Suriye'de kimin işbaşına geleceği, kime ne olacağıyla ilgili değiliz."

Bölge ülkelerinin parçalandığına da işaret eden Kurtulmuş, "Bölge ülkelerindeki bölünme ve parçalanmaya karşı Türkiye bölgede daha fazla entegrasyonun, barışın, bütünleşmenin, kardeşliğin ve akrabalığın etrafında çalışmalıdır.

Bu çerçevede Suriye'deki 1,6 milyon Suriyelinin gelmesi belki şu anda sosyal ve ekonomik yük olarak görünüyor ama inşallah bu Türkiye'nin bölgeyi entegre etmek, bölgeyle kardeşlik bağlarının artırılması projesinin bir alt ayrımı haline gelir" diye konuştu.

 

AA

Kınama
 // Kamil. Nur yavuz
Saygıdeger hükümet görevlileri vijdani sömürü yaparak oy çogaltma niyetinizi gizlemsye çalışabilir veya gerçekten vijdanen yaptıgıniza inanabilirsiniz peki kendi yurttaşinıza bakamaz askari ücreti emekliligi saglik durumunu ülke ekonomisini düzeltemezken emeklilik hakli kazanmıç insanlari senelerce bekletirken helallik alabileceginizi düşünebiliyormusunuz
...
06 Kasım 2014 Perşembe 09:35
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler