YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Numan Kurtulmuş: "Türkiye darbelerle yüzleşmeyi başardı"
Numan Kurtulmuş: "Türkiye darbelerle yüzleşmeyi başardı"
11 Mayıs 2015 19:02
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Darbenin etkilerini tamamen ortadan kaldırmak, siyasetin boynunun borcudur" diyerek, Türkiye'nin darbelerle yüzleşmeyi başardığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, NTV'de canlı yayınında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 

7. Cumhurbaşkanı Evren'in cenaze töreniyle ilgili soru üzerine Kurtulmuş, "AK Parti'den kimse cenazeye katılmayacak, hükümetten de kimse cenazeye katılmayacak ama bir devlet töreni yapılacak" ifadesini kullandı. 

Evren'in büyük bir günah galerisine sahip olduğunu anlatan Kurtulmuş, siyasilerin sert eleştirilerini ölüm haberinin hemen ardından sıralamamasının geleneklerden kaynaklandığını kaydetti. 

"Türkiye darbelerle yüzleşmeyi başardı" 

12 Eylül darbesinin tam anlamıyla yargılanamadığını dile getiren Kurtulmuş, darbenin anayasası başta olmak üzere pek çok olumsuz etkinin hala sürdüğünü belirtti. 

Kurtulmuş, darbe ile değiştirilen birçok antidemokratik yasanın hala yürürlükte olduğunu vurgulayarak, darbelere karşı başlangıç adımlarının atılmasına rağmen gerekli sürecin tamamının uygulanamadığına işaret etti. 

Türkiye'nin gelinen noktada darbecileri yargı karşısına çıkarmayı başardığını aktaran Kurtulmuş, "Türkiye darbelerle yüzleşmeyi başardı. Bu bir adımdır. Darbenin etkilerini tamamen ortadan kaldırmak, siyasetin boynunun borcudur" diye konuştu. 

"CHP buna da müsaade etmedi"

CHP'nin Anayasa Uzlaşma Komisyonu'ndaki çalışmalarda oyun bozanlık yaptığını söyleyen Kurtulmuş, "Kendileri de uzlaşmış olmasına rağmen, 'üzerinde ittifak ettiğimiz 64'e yakın maddeyi geçirelim, geri kalana da sonra devam ederiz' dememize rağmen, CHP buna da müsaade etmedi" şeklinde konuştu.

"Yeni anayasada sonuna kadar uzlaşıyı arayacağız" 

Kurtulmuş, "Yeni dönemde, 8 Haziran sabahında isteriz ki yeni anayasayı en büyük ittifakla çıkaralım. Çünkü Türkiye'yi yine biz yöneteceğiz. İsteriz ki bütün partiler bunun üzerinde uzlaşsın, hepsi uzlaşamıyorsa bir kısmı uzlaşsın. Dolayısıyla biz sonuna kadar uzlaşıyı arayacağız" diyerek, "Başkanlık sistemi temelli yeni bir anayasayı oturur tartışırız" ifadesini kullandı.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler