YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Numan Kurtulmuş: "Kimseden aferin beklemiyoruz"
Numan Kurtulmuş: "Kimseden aferin beklemiyoruz"
22 Ekim 2013 09:03
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, çeşitli ziyaretlerde bulunmak üzere Eskişehir'e geldi.

Ziyaret kapsamında partisinin il teşkilatı binasında düzenlediği toplantıda konuşan Numan Kurtulmuş, Lübnan’da kaçırılan Türk Hava Yolları pilotlarının Türkiye’ye dönmesinden dolayı kendilerine geçmiş olsun diledi.

Kurtulmuş, ‘‘Yine bu bayram günlerinde sevinçlerimize sevinç katan, Lübnan’da 71 gündür kaçırılmış olan ve bir takım çevreler tarafından tutuklu bulunan Türk Hava Yolları’nın iki değerli pilotu Murat Akpınar ve Murat Ağca kardeşlerimize bir kere daha geçmiş olsun diyoruz. Ailelerinin gözü aydın, milletimizin gözü aydın. Gerçekten bayram sevincimizi bu iki değerli arkadaşımızın aramıza katılmış olması, ülkemize yeniden gelmiş olmaları bayram sevincimizi ikiye katladı.

Ümit ediyoruz, dua ediyoruz ki bir daha böylesine yanlışlıklarla karşılaşmayız’’ dedi.Ortadoğu'nun bir takım kirli oyunların, bir takım karanlık oyunların merkezi haline gelmiş olan coğrafyanın en kısa zamanda yeniden esenlik adası haline gelmesini dileyen Kurtulmuş, ‘‘Esenlik ülkesi haline gelmesini temenni ediyoruz.

Bizim hayalimiz olan Hadramut’tan kalkan yaşlı bir kadının, elini kolunu sallayarak, dünyanın öteki tarafına keramet içerisinde, sükunet içerisinde, emniyet içerisinde geçebileceği bir dünyanın oluşabilmesini de yürekten temenni ediyoruz. Böyle bir dünyanın, böyle bir coğrafyanın oluşabilmesi için de Türkiye’nin üzerine çok büyük sorumluluklar düştüğünün farkındayız. Bu sorumlulukların bilinci içerisinde siyasi çalışmalarımızı sürdürüyoruz’’ şeklinde konuştu.

"Türkiye 3 tane seçimin arka arkaya yaşanacağı bir sürece giriyor"

Türkiye’nin gireceği seçim süreciyle ilgili olarak konuşan Numan Kurtulmuş, bu sürecin Türkiye’nin önündeki 30-40 yılı belirleyeceğini belirtti. Eskişehir’in yerel seçimlerde AK Parti’den 14+1 sonucuyla çıkacağını belirten Kurtulmuş, şunları kaydetti:‘‘Türkiye, 3 tane önemli seçimin arka arkaya yaşanacağı bir sürece giriyor. Öncelikle yerel seçimler, arkasından Türkiye siyasi tarihinin en önemli seçimi olacak olan, ilk defa halkın doğrudan doğruya oylarıyla seçilecek olan cumhurbaşkanlığı seçimi ve arkasından genel seçimler. Türkiye’de yaklaşık 2 yıllık süre içerisinde bütün bunları hep beraber yaşayacağız. Türkiye zaten şimdiden epey bir seçim atmosferine girmiştir.

Bu sürecin hayırlı olmasını, bu sürecin Türkiye’nin bundan sonraki gidişatına düzgün bir şekilde yön verecek sonuçlarla sonuçlanmasını temenni ederiz. Bu seçimler sadece kimin belediye başkanı olacağı, kimin milletvekili seçileceği seçimler değildir. Bunun ötesinde önümüzdeki 3 seçim Türkiye’nin belki önündeki 30-40 yılı belirleyecek olan seçimlerdir. Bu seçimlerde Türkiye, eski Türkiye’nin istikametinde mi gidecek, yoksa yeni Türkiye’nin özgürlükçü, demokratik, gerçekten daha ileriye giden, ekonomik olarak, sosyal olarak daha gelişmiş bir Türkiye istikametinde yürüyüşünü emin adımlarla ve hızlandırarak devam ettirecek.

Dolayısıyla bu seçimler çerçevede çok önemlidir. Bu seçimlerin ilki de önümüzdeki yerel seçimlerdir. Yerel seçimlerde ümit ediyoruz Eskişehir’de çok parlak sonuçlar alacağız. İlk programlarımızdan birisi Eskişehir İl Teşkilatımızdaki programdı. Orada da belirtmiştim. Bugün bir defa daha belirtmek isterim ki Eskişehir’de inşallah AK Parti 14+1 sonucuyla çıkacak ve yerel seçimlerde çok ciddi bir başarı kazanacaktır. Eskişehir’de birbirine kenetlenmiş bir teşkilata sahibiz. Geçtiğimiz 11 yıllık süre içerisinde Türkiye’nin en fazla hizmet alan illerinin başında gelenlerden biri de Eskişehir’dir. Eskişehir yaklaşık 500 farklı kalemde yerel yönetimler tarafından hizmet almıştır ve bunların yaklaşık toplam maliyeti 7 milyar lira civarındadır.

Ayrıca Yüksek Hızlı Tren (YHT) gibi fevkalade önemli bir projenin merkezi Eskişehir'dir. Bir taraftan Selçuklular’ın başkenti olan Konya Eskişehir’e bağlanıyor. Bir taraftan inşallah bu sene sonunda bitecek olan İstanbul bağlantısı, bir taraftan Ankara Eskişehir’e bağlanıyor. Bu arada Eskişehir, Türk dünyasının başşehri olarak da temayüz ediyor, bu etkinlikleri yerine getiriyor. İnşallah YHT'nin tamamlanması ile birlikte öyle görünüyor ki Eskişehir, şimdiye kadar almış olduğu hizmetlerden çok daha fazlasını alacaktır.

Eskişehir bulunduğu konumdan çok daha ileriye gidecektir ve artık Eskişehir sadece Türkiye’nin önemli illerinden birisi olmakla kalmayacak, öyle inanıyorum ki dünyanın fevkalade önemli illerinden birisi haline gelecektir. Bütün bunları yaparken biz merkezi yönetim olarak bu hizmetleri yapmayı halka hizmeti Hakk'a hizmet olarak, milletin duasını almayı Allah’ın rızasını kazanmanın bir aracı olarak gördüğümüz için bunlar yapılıyor.’’

Çeşitli ziyaretler yapmak için Eskişehir'e gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, demokratikleşme paketinin Türkiye için önemli bir atılım olduğunu belirtti. Numan Kurtulmuş, partisinin il teşkilatında yaptığı konuşmada, demokratikleşme paketinin Türkiye’de devlet zihniyetinin değişimini ortaya koyduğunu ifade etti. Türkiye’nin vatandaşından korkan bir devlet eliyle yönetilen bir ülke olamayacağını dile getiren Kurtulmuş, ‘‘Demokratikleşme paketi Türkiye için önemli bir atılımdır. Bu paketin maddeleri üzerinde konuşulabilir ama bence demokratikleşme paketinin Türkiye’ye sunmuş olduğu en değerli şey, Türkiye’de devletin zihniyet değişimini ortaya koymuş olmasıdır.

Önceden vatandaşının her türlü farklılığından korkan, çekinen bir devlet anlayışı vardı. Rum vatandaşından korkan, Süryani vatandaşından korkan, Musevi vatandaşından korkan, gayrimüslim vatandaşından korkan bir devlet vardı. Dindar vatandaşından korkan bir devlet vardı. 18-20 yaşındaki kız çocuklarının başındaki başörtüden korkan bir devlet anlayışı vardı. Vatandaşın kullandığı dilden korkan, çekinen bir devlet vardı. Vatandaşının dinlediği müzikten çekinen bir devlet anlayışı vardı. Vatandaşının sahip olduğu siyasi ideolojiden korkan bir anlayış vardı.

Şimdi bu demokratikleşme paketiyle Türkiye uzunca bir süredir bu milletin gösterdiği istikamette atılan adımların çok doğal bir sonucu olarak yeni bir demokratikleşme paketini ortaya koyuyor. Önce zihniyet değiştiriyor Türkiye. Türkiye artık vatandaşından korkan bir devlet eliyle yönetilen bir ülke olamaz. Vatandaşımızda ne farklılık varsa bütün bu farklılıkları Türkiye’nin bir kazanımı olarak gören, Türkiye’yi daha ileriye götüreceğini bilen bir zihniyetle bu hazırlanmıştır. Bu paket uygulanmaya koyuldukça söylediklerimin ne manaya geleceğini çok daha iyi anlayacağız’’ dedi.

"Bu millet demokrasi, kalkınma, barış ve kardeşiliğin ışığında yürüyor"

Demokratikleşme paketiyle Türkiye’de halkın, barışı, özgürlüğü ve demokratikleşmeyi talep ettiğini kaydeden Kurtulmuş, bu durumun geri döndürülemeyeceğini söyledi. Kurtulmuş, ‘‘Bir paket hazırlanıp rafa konulmadı. O paketin daha mürekkebi kurumadan uygulamaya konuldu ve inşallah bunların hepsi en kısa zamanda uygulamaya koyulacak. Türkiye’nin önü açılacaktır.

Ben bu istikamette Türkiye’nin rotasından geri döndürülemeyecek şekilde halkın büyük çoğunluğu tarafından demokratikleşmeyi, barışı, özgürlüğü talep ettiğini biliyorum. Türkiye bu istikametten geri dönmeyecektir. Birileri bu süreçlerin geri döndürülmesi için bir takım oyun oynayabilirler ama beyhude. Bunların hiçbirisi para etmeyecektir. 67 yıllık çok partili siyaset hayatımızda şunu gördük ki, bu millet demokrasi, kalkınma, kardeşlik ve barış istikametinde yürüyor.

Bu millet devlet-millet kaynaşmasını hararetle destekliyor. Bir takım elitler, bir takım seçkinler ise millete rağmen Türkiye’de demokrasiyi geri döndürmeye çalışıyorlar. Güçleri yetmiyor ihtilal yapıyorlar. İhtilalden sonra ortaya koyulan ilk sandıkta da millet cevabını veriyor. Ben artık bu Balyozcu, Erkenekoncu, seçkin, elit çevrelerin artık bu oyunları sürdüremeyeceğini düşünüyorum. Bu ülkede bir takım 28 Şubat, 12 Eylül gibi tezgahların kurulamayacağını düşünüyorum. Köprülerin altından çok sular geçmiştir’’ diye konuştu.

"Kimseden aferin beklemiyoruz"

Numan Kurtulmuş, şöyle devam etti: ‘‘Avrupa Birliği, Türkiye’nin demokratikleşme paketine karşı olumlu sözler söylüyor. İlerleme raporunda lütfetmişler bunun önemli bir gelişme olduğunu ifade etmişler. Memnun olduk ama kusura bakmasın biz bütün bunları Avrupa Birliği ilerleme raporunda iyi şeyler yazacak diye yapmadık. Bütün bunlar Türkiye bu istikamette ilerlemeye devam etmiş olduğu için, devam edecek olduğu için bunları yazdık. Dünyanın hiçbir yerinden hiç kimseden aferin beklemiyoruz.

Aferin demeseler, ilerleme raporunda iyi şeyler yazmasalar da biz bunları yapmaya devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz ki bu memleketin Şırnak'ındaki vatandaşımız da, Eskişehir’deki vatandaşımız da, İstanbul’daki vatandaşımız da, Hatay’daki, Trabzon’daki vatandaşımız da birinci sınıf yurttaş olmayı hak ediyor. Herkes dilediği gibi yaşamayı, inanmayı hak ediyor.’’

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler