YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Numan Kurtulmuş: "Hayal kırıklığı yarattı"
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Merkez Bankası'nın faiz indirimine ilişkin kararına Twitter hesabından tepki gösterdi.
Numan Kurtulmuş: "Hayal kırıklığı yarattı"
20 Ocak 2015 / 22:02 Güncelleme: 20 Ocak 2015 / 22:03

Merkez Bankası'nın politika faizinde yaptığı indirime hükümetten ilk tepki geldi. Kararı "Yetersiz" olarak yorumlayan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Twitter'dan açıklama yaptı.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş,  , "0,5'lik faiz indiriminin Türkiye'nin büyüme hedeflerine ve reel ekonominin gelişmesine bir faydası yoktur. Hem politika faizinin hem de üst limitin daha fazla indirilmesi gerekirdi" ifadelerini kullandı.
 
Kurtulmuş, Twitter hesabından, Merkez Bankasının faiz kararını değerlendirdi.

1-617.jpg

Büyüme hedeflerine faydası yok

Merkez Bankası'nın bu kararıyla siyasi iradenin ekonomi vizyonuyla ayrışan bir konuma düştüğünü belirten Kurtulmuş, 0,5'lik faiz indiriminin Türkiye'nin büyüme hedeflerine ve reel ekonominin gelişmesine bir faydasının olmadığını kaydetti.
 
Hem politika faizinin hem de üst limitin daha fazla indirilmesi gerektiğini ifade eden Kurtulmuş, "Yine bu kararla büyüme, istihdam ve enflasyon hedeflerinin gerçekleştirilmesi maalesef zorlaşmıştır. Merkez Bankasının gerçekten ama gerçekten bağımsız kararlar almasının, ülkemiz ekonomisi için ne kadar elzem olduğu bir kez daha görülmüştür" değerlendirmesinde bulundu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler