YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Numan Kurtulmuş görevini devretti
Numan Kurtulmuş görevini devretti
30 Ağustos 2014 16:55
Başbakan Yardımcılığına getirilen Numan Kurtulmuş, AK Parti Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevini, İstanbul Milletvekili Mehmet Muş'a devretti.

Kurtulmuş, AK Parti Genel Merkezindeki devir teslim töreninde, Türkiye siyaseti bakımından örnek gösterilecek bir sürecin idrak edildiğini söyledi.

Önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Başbakanlık ve AK Parti Genel Başkanlığı görevini son derece nezih bir kongreden sonra Ahmet Davutoğlu'na devrettiğini anımsatan Kurtulmuş, ardından 11. Cumhurbaşkanı ile 12. Cumhurbaşkanının devir teslim törenlerinin, Türkiye siyasi tarihi bakımından örnek teşkil edecek nezaket içinde tamamlandığını vurguladı.

Bu törenin 96'ya yakın ülkeden üst düzey devlet yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirdiğini dile getiren Kurtulmuş, şöyle konuştu:

"Hemen arkasından yeni Bakanlar Kurulu açıklandı. Bakanlar Kurulunun açıklandığı gün devir teslim törenleri yapıldı. Mehmet kardeşimize bu görevi dün devretmek isterdik ama toplantılar, MKYK, bugüne sarkmış oldu. Arkasından da MKYK'da yapılan değişikliklerle benden boşalan Ekonomi İşleri Başkanlığını Mehmet Muş arkadaşımıza, kardeşimize devrediyoruz. Hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum. Mehmet kardeşimiz gerçekten Türkiye'nin ekonomik meselelerini gayet iyi şekilde yakinen takip eden, bilen çok değerli genç arkadaşlarımızdan birisidir. İstanbul Milletvekilimiz. Biz her zaman kendisine destek olmaya hazırız. Kendisi, kuracakları güzel bir ekiple, Türkiye ekonomisinin geleceğiyle ilgili projeleri hazırlayacaktır."

Kendi döneminde AK Parti Ekonomi İşleri Başkanlığının, Türkiye ekonomisiyle ilgili mutfak çalışmalarını büyük titizlikle sürdürdüğünü belirten Kurtulmuş, kamuoyuyla paylaştıkları raporların da hazırlandığını söyledi. Bunlardan birinin terörün Türkiye'ye tahmini maliyeti olduğunu anlatan Kurtulmuş, "Hiç yapılmamış bir çalışmaydı. 5, 6 aylık bir çalışma sonucu ortaya çıktı. Kamuoyuyla da bunları paylaştık" diye konuştu.

Ardından İstanbul hariç 80 ilde Kent Ekonomileri Forumu'nu tamamladıklarını anlatan Kurtulmuş, bunların da kitaplarının basıldığını dile getirdi.

Muş'un da bundan sonraki dönemde güzel çalışmalara imza atacağını belirten Kurtulmuş, "AK Parti, Türkiye ekonomisinin geleceğiyle ilgili, üretim, paylaşım, istihdamı geliştirme ve ihracatı artırma esaslı yeni ekonomik görüşleri, projeleri, inşallah Türkiye kamuoyuyla onun vasıtasıyla paylaşmış olacak. Kendisini tebrik ediyorum. Cenab-ı Allah, bu görevinde kendisine yüz aklığı versin. Arkadaşlarıyla en başarılı çalışmaları gerçekleştirmesini temenni ediyorum. Hayırlı uğurlu olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.

"Türkiye, 2023 hedeflerini mutlaka yakalayacak"

Mehmet Muş da Kurtulmuş'tan sonra bu görevi almanın ve sürdürmenin kolay olmadığını söyledi.

Kurtulmuş'un, göreve geldikten sonra üretim, gelirin daha da adil bölüşümü konularında çeşitli adımlar attığını dile getiren Muş,şöyle konuştu:

"İnşallah bizler de Türkiye'nin büyümesi noktasında 12 yıllık süreçte elde ettiği kazanımlarının üzerine daha da yenilerini ekleyerek, Türkiye'nin üretim, istihdam gücünü daha da artırarak, ekonominin katma değer üretim kapasitesinin çok daha yukarı çıkması için hükümetimizle, ilgili bakanlıklarla daha sıkı bir çalışma içinde olacağız."

Türkiye'nin 2023 hedeflerini mutlaka yakalayacağını, bu kutlu yürüyüşte hiçbir sıkıntıya, açığa düşmeden hedefine ulaşacağını vurgulayan Muş, tüm milletin bundan emin olmasını istedi.

AK Parti'de güçlü bir kadronun bulunduğunu belirten Muş, "Güçlü bir hükümet, güçlü bir ekip var. Yetişmiş çok kaliteli isimler var bu kadronun içinde. İnanıyorum ki 12 yıllık kazanımların üzerine çok daha fazlaları, bu süreçte yeni hükümetle birlikte, 2023 yılına kadar eklenerek, katlanarak konulacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

Muş, Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş'a şimdiye kadar kattığı değerlerden dolayı teşekkür etti.

 

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler