YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Numan Kurtulmuş Dağlıca saldırısının ayrıntılarını verdi
Başbakan Yardımcısı ve Hükûmet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Türk Silahlı Kuvvetleri'nin terörle mücadelesi hakkında "Geniş bir coğrafyada farklı şehirlerde eş zamanlı olarak sürdürülen terörle mücadele süreci var. Ellerinden geleni yapıyorlar" dedi.
Numan Kurtulmuş Dağlıca saldırısının ayrıntılarını verdi
09 Eylül 2015 / 12:00 Güncelleme: 09 Eylül 2015 / 12:11

Başbakan Yardımcısı ve Hükûmet Sözcüsü Numan Kurtulmuş gündeme dair açıklamalarda bulundu.

Numan Kurtulmuş, bölücü terör örgütüne yönelik karar harekatı olacak mı sorusuna, "Her gün güvenlik toplantılarıyla bu süreç takip ediliyor. Sınır ötesindeki PKK mevzilerinin karargahlarının hava operasyonlarıyla yok edilmesidir. Bu anlamda örgütün lojistik tarafının imha edilmeye çalışılmasıdır. Dağlıca’dan sonra da çok sayıda hava operasyonuyla örgütün lojistik imkânların önemli bir kısmına zarar verilmiştir" dedi.

ASKERİMİZ BOMBANIN KABLOSUNU FARKEDİNCE ŞEHİT EDİLDİ

PKK'nın Dağlıca saldırısı hakkında ayrıntılı bilgi veren Kurtulmuş, "Mesela Dağlıca’daki yol… iki taraflı olarak TSK mensupları araçlarla konvoylarla yola çıktılar. Patlama yerine gelene kadar bombaları patlatarak geldiler. Ama tam burada maalesef bir askerimiz orada kabloyu fark eden askerimiz şehit edildi ve büyük bir patlamayla meydana geldi. Güvenlik güçlerimiz bunları bertaraf etmeye çalışıyorlar. Geniş bir coğrafyada farklı şehirlerde eş zamanlı olarak sürdürülen terörle mücadele süreci var. Ellerinden geleni yapıyorlar" diye konuştu.

Kurtulmuş'un açıklamalarından satır başları;

Ne tek başına iktidar ne iktidar koltuğu ne bir saniyelik iktidar bile bir insanın canından daha değerli değildir. Bunu bilen, buna inanan insanlar olarak terörün sona ermesi için bütün gayretimizle mücadele ettik ama maalesef bu ortamı yeniden dirilten, çatışmayı yeniden başlatan ne hükümetin iradesidir ne de devletin iradesidir. Bu çatışmasızlığı sona erdiren bizatihi terör örgütünün kendisidir, terör örgütlerinin kendileridir, o terör örgütlerine emir veren kumanda merkezleridir.

HDP BİNALARINA YAPILAN SALDIRILARA TEPKİ

Herhangi bir siyasi partinin mensuplarını, herhangi bir siyasi partinin yapmış olduğu işleri benimsemiyor olabiliriz. Bunlara tepki koyabiliriz. Teröre karşı tepkimizi her halükarda demokratik usuller içinde dile getirmek hepimizin hakkıdır. Ama bunları yaparken demokrasinin önemli unsurlarından bir diğeri olan siyasi partilere zarar vermek, halktan oy alarak parlamentoya gelmiş olan, parlamentoda temsilcisi bulunan partilere zarar vermek ya da başka siyasi partilere zarar vermek kabul edilebilecek şeyler değildir.

BASINA SALDIRIYA KINAMA

Maalesef son günlerde bazı basın organlarına yapılan son derece çirkin saldırıların varlığı hepimizi rahatsız ediyor. Hükümet olarak bunları telin ediyoruz, bu olayların arkasındaki güçleri de kınadığımızı ifade ediyoruz.

Medyaya yapılan bu saldırıları kınıyoruz, kabul etmiyoruz ve medya kuruluşlarına yapılan bu saldırılara asla müsamaha etmeyeceğimizi, ilgililer hakkında da soruşturma açılacağının bilinmesini açık bir şekilde ifade ediyoruz.

KARDEŞLİK MESAJI

Hepimiz uyanık olalım. Bu memlekette Türk'ün de Kürt'ün de Alevi'nin de Sünni'nin de birlikte yaşamak, bu toprakları birlikte vatan kılmaktan başka hiçbir şansı yoktur. Ne Türk Kürt'e düşman olarak ne Kürt Türk'e düşman olarak bu toprakları kendisine vatan kılamaz. Biz, hep beraber birlikte, barış içinde kardeşliğimizi, komşuluğumuzu, akrabalığımızı, dostluğumuzu koruyarak yolumuza devam edeceğiz.

TERÖRİSTLERİN CEZASINI SİVİL HALK DEĞİL GÜVENLİK GÜÇLERİ VERECEK

Kanunsuz eylem yapanların, teröre bulaşanların, teröre destek olanların karşısına sivil halkımız değil... Onların cezasını verecek, onların hakkından gelecek olan silahlı kuvvetlerdir, emniyet kuvvetlerimizdir, güvenlik güçlerimizdir. Bir ülkede demokrasi kuralları içerisinde hiçbir şekilde demokratik kurallardan vazgeçmeden, birilerinin söylediği gibi asla 1990'lara geri dönmeden, demokrasi ile güvenlik dengesini çok iyi bir şekilde dengeleyip, inşallah bu işi en kısa zamanda bitireceğiz.

TSK'DAN DAĞLICA SALDIRISINA SORUŞTURMA

Dağlıca ile ilgili Silahlı Kuvvetlerimiz bünyesinde bir soruşturma şu anda yapılıyor. Olayın tam net olarak nasıl cereyan ettiğiyle ilgili. Önümüzdeki günlerde, belki önümüzdeki saatlerde bu rapor da kamuoyu ile paylaşılacaktır.

HDP BİNALARINA YAPILAN SALDIRININ ARKASINDA AK PARTİ VAR İDDİASINA SERT TEPKİ

HDP binalarına yapılan saldırılarda AK Parti'nin yönlendirici olduğu, hükümetin yönlendirici olduğu sözleri külliyen yalandır, bunları hiç söylenmemiş söz olarak kabul ediyorum, doğrunun tahrif edilmesidir. Tam tersine büyük bir titizlikle 'aman dikkat edin, siyasi partilere saldırı olmasın' diye bütün gücümüzle olayları teskin etmeye çalışıyoruz. Güvenlik kuvvetlerimiz HDP binalarına yapılan saldırıları önlemek için de elinden gelen gayreti sarf ediyor.

PARTİNİN ALACAĞI BİR KARAR

Kurtulmuş, AK Parti Gençlik Kolları Başkanı ve İstanbul Milletvekili Abdurrahim Boynukalın'ın da aralarında bulunduğu grubun Hürriyet Gazetesi'ni protestosuna ilişkin, "Bu partinin alacağı bir karardır. Bu saldırıyı kınadığımızı en yüksek ortamda ifade etmek istiyorum. Gerekli uygulamalar partinin alacağı karardır. Parti nasıl karar alacak bunu göreceğiz" dedi.

SORU-CEVAP

1 ton patlayıcı… Bu patlayıcılar nasıl yerleştiriliyor. Neden fark edilmediği önemli bir konu? Yüzü maskeli kişiler gösterileri devam ediyor, neden bunlara müdahale edilmiyor alınmış yasal kararlar varken? 

Her gün neredeyse Türkiye’nin bir çok yerinde protestolar oluyor. Sıcak temasa giriyor. Çok kapsamlı ve çok boyutlu mücadele yürütülüyor. Bununla ilgili olarak güvenlik güçleri ellerinden gelen tedbirleri alıyorlar. Bu müdahalenin önemli bir kısmında başarılı sonuçlar elde ediyorlar.

Bir taraftan da muhalefetten açıklamalar geliyor. Bahçeli yine sıkı yönetime ısrarla vurgu yaptı. Siz hükümet olarak sıkı yönetim uygulamasına ne diyeceksiniz?

İnadına barış, inadına kardeşlik. Terör örgütü ne istiyor, türkiye demokrasiyle yönetilmesin. Terör örgütü bu ortamı sağladıktan sonra zaten istediği gibi faaliyeti gösterecek.
Partiler arasında ayrımları uçurumları daha fazla büyütmenin anlamı yok. Ama hepimizin savunacağı şey demokrasi ve demokratik kurallardır. Türkiye bir seçim geçirdi, allaha çok şükür seçimden sonra iyi kötü işleyen bir demokrasisi olduğu için bu süreçleri yönetilebiliyor.

Sıkıyönetim teklifi, OHAL ilan edilmesi, yönündeki hiçbir teklifi demokratik teklif olarak bulmayız.

1 Kasım’da Türkiye seçime gidiyor. Kendisinin kimlerin ne şekilde yönetmesini söylerse, bunu başımızda tutmak zorundayım. Sıkı yönetim ilan etmek çok kolay. Türkiye’nin ne büyük ağır faturalar ödediğini milletimiz takdirine arz ediyorum. bir daha darbe vesayet dönemlerine geri dönülmeyecektir.

HDP yetkilileri saldırılardan ötürü hükümeti suçluyorlar. Hükümetin kendilerini hedef gösterdiklerini ifade ediyorlar. Bu konuda neler söyleyeceksiniz. Bir zafiyet söz konusu mu?

Bu iddia tamamıyla asılsız bir iddiadır. Biz başından itibaren Türkiye’de bütün partilerin demokratik olarak bu süreçlerin parçası olduğunu, HDP’nin de meşru bir parti olduğu, TBMM varlığının, barışın sağlanması için de katkı sağlanabileceğini ifade ettik. HDP’den de şunu bekledik. Terörle arasına mesafe koysun, sözleri söylesin ve barışın kurulması için birlikte mücadele edelim.

Hiçbir siyasi partiye yapılan saldırıyı da meşru kabul etmeyiz. Seçim döneminde, Ak Parti bürolarına yapılan saldırılar, terör örgütü tarafından kaçırılan AK Partili yöneticiler vardı.  Nasıl HDP’ye yapılan saldırılara nasıl karşı çıkıyorlarsa, diğerlerine yapılan saldırılara da karşı çıkması lazım.

Bakın dün akşam ve evvelsi akşam HDP’ye yapılan saldırılarda, hükümetin yönlendirici olduğu külliyen yalandır. Bütün gücümüzle olayları teskin etmeye çalışıyoruz. Güvenlik kuvvetlerimiz de elinden gelen gayreti sarf ediyor. Bu saldırıların arkasında, esas ne istiyor terör örgütleri? Türk Kürde, Kürt Türk'e düşman olsun, buna asla müsaade etmememiz lazım.

 // timuçin
Yuzu maskeli şerefsizler için sorulan soruyu geçiştirmiş ahh ahh nerde o irade ahh......
09 Eylül 2015 13:42
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler