YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Numan Kurtulmuş Abdürreşid İbrahim'in kabrini ziyaret edecek
Numan Kurtulmuş Abdürreşid İbrahim'in kabrini ziyaret edecek
13 Mart 2015 03:38
Kurtulmuş, 3. BM Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Konferansı'na katılmak ve çeşitli temaslarda bulunmak üzere Japonya'nın başkenti Tokyo'ya geldi.

Dört gün sürecek ziyaretleri hakkında basın mensuplarına bilgi veren Kurtulmuş, öncelikle Tokyo Camisi ve Abdürreşid İbrahim Efendi'nin kabrini ziyaret edeceğini söyledi.

Sendai'deki, BM tarafından 10 yılda bir düzenlenen Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Konferansı'nın açılışında Türkiye adına konuşma yapacağını belirten Kurtulmuş, ardından okul güvenliğiyle ilgili bir oturuma ana konuşmacı olarak katılacağını dile getirdi.

Kurtulmuş, yaklaşık 40 bakanla yuvarlak masa toplantısı yapacaklarını anlatarak, "Yine ECO ülkelerinden gelen ülkelerin bakanları, başbakan yardımcılarıyla pazar günü öğle yemeği yiyeceğiz. Bununla birlikte 7'ye yakın ikili görüşme yapacağız, devlet başkanları, hükümet başkanları, başbakan yardımcıları ve ilgili bakanlarla. Çok yoğun bir program, çok verimli geçeceğine inanıyorum" diye konuştu.

BM konferansının kendileri açısından bir öneminin daha bulunduğunu ifade eden Kurtulmuş, Türkiye'nin 2016'da Dünya İnsani Yardım Zirvesi'ne ev sahipliği yapacağını anımsattı.

Kurtulmuş, şöyle devam etti:

"Bu ev sahipliğinden önce Türkiye'nin böylesine önemli bir uluslararası platformda çok geniş bir heyetle temsil edilmesi, Türkiye açısından da çok önemlidir. Ayrıca teknik düzeyde arkadaşlarımız bir hafta boyunca çeşitli oturumlarda Türkiye'yi temsil edecek. Afetlere karşı mücadele, afetler ortaya çıkmadan riskler nasıl azaltılır ve afetlerin sonuçlarıyla karşılaşmadan bunlar nasıl önlenir, bunlar üzerine konuşulacak."

Afetlerin yalnızca doğal yolla oluşmadığına, insan eliyle gerçekleştirilen afetlerin de bulunduğuna işaret eden Kurtulmuş, "Bu afetlerden birisini yaşayan bölgeden geliyoruz, bunu da konferansta vurgulayacağız" dedi.

 

aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler