YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Numan Kurtulmuş: "ABD Gülen'i iade edecek pozisyonda durmuyor"
Numan Kurtulmuş: "ABD Gülen'i iade edecek pozisyonda durmuyor"
15 Ocak 2015 03:13
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, TGRT Haber televizyonunda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu, soruları yanıtladı. Kurtulmuş ABD'nin Gülen'in iadesini erçekleştirecek pozisyonda duradığını söyledi.

Kurtulmuş'un açıklaması şu şekilde:

"Amerika'yla olan ilişkilerimiz çerçevesinde normal olan Türkiye'nin bu iade talebine Amerika'nın olumlu cevap vermesidir. Ama siyaseten nasıl davranırlar onu bilmiyoruz. Görünen o ki ABD de bir iadeyi gerçekleştirecek pozisyonda durmuyor ama Türkiye de talebinden vazgeçmeyecek"

''Fethullah Gülen'in iadesiyle ilgili yeşil pasaportunu Türkiye iptal etti, Amerika'dan istemeye hazırlanıyor. ABD'nin vermeyeceği yönünde kamuoyunda bir algı var. Türkiye ısrarcı olacak mı'' sorusu üzerine de Kurtulmuş, bu anlamda Türkiye ile Amerika arasında hukuki süreçlerin işlediğini, suçluların iadesiyle ilgili bir ortaklık, sözleşme olduğunu söyledi.

Kurtulmuş, ''Amerika'yla olan ilişkilerimiz çerçevesinde normal olan Türkiye'nin bu iade talebine Amerika'nın olumlu cevap vermesidir. Ama siyaseten nasıl  davranırlar onu bilmiyoruz. Görünen o ki ABD de bir iadeyi gerçekleştirecek pozisyonda durmuyor ama Türkiye de talebinden vazgeçmeyecek'' dedi.

"Paralel yapı"yla mücadelenin ne kadar süreceğine dönük bir soruya karşılık da Kurtulmuş, Türkiye'de paralel yapı vasıtasıyla demokratik meşruiyetin ortadan kaldırılmaya çalışıldığını, buna hiçbir demokratik seçilmiş olan hükümetin müsaade etmeyeceğini, yapılanların bir hesabı olacağını ve bu mücadelenin uzun bir süre devam edeceğini söyledi.

 

AA

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler